Prádlo po vyprání zapáchá? Pomohou vám babiččiny domácí prostředky

by Martin Černý

Pokud vám prádlo po vyprání zapáchá, pomohou vám babiččiny domácí prostředky! Zde jsou nejúčinnější tipy a nejčastější příčiny zápachu.

Obsah

  • Pomoc, pokud vaše prádlo po vyprání zapáchá
  • Proč prádlo po vyprání zapáchá?
    1. Příliš málo pracího prostředku
    2. Bakterie v pračce způsobují nepříjemný zápach
    3. Plíseň v pračce způsobuje zatuchlý zápach
    4. Prádlo zapáchá kvůli uzavřenému bubnu
    5. Prádlo zapáchá kvůli nesprávnému pracímu programu.
    6. Prádlo zapáchá, protože bylo příliš dlouho mokré.

Všichni jsme se do této situace dostali: prádlo je vyndáno z pračky a místo očekávané „čerstvě vyprané“ vůně nepříjemně zapáchá. Tímto problémem trpí zejména oblečení tmavých barev.

Pokud perete stejné tričko potřetí za sebou a zápach stále přetrvává, rychle ztrácíte naději, že se zápachu někdy zbavíte. Nezřídka se stává, že tyto oděvy skončí v koši.

Ale nemusí to tak být. Existuje několik osvědčených babských domácích prostředků, které vám pomohou vypořádat se se zatuchlým zápachem. Zde jsou nejúčinnější tipy a nejčastější důvody, proč prádlo po vyprání zapáchá.

Pomoc, pokud vaše prádlo po vyprání zapáchá

Babiččiným domácím prostředkem číslo jedna na zapáchající prádlo je jedlá soda. Jedlá soda váže pachy a účinně je neutralizuje.

Jednoduše přidejte lžíci jedlé sody do každého praní. Je však důležité přidat jedlou sodu do pracího prostředku (nebo tekutého pracího prostředku), a ne ji jen nasypat do bubnu s prádlem.

Dalším užitečným domácím prostředkem na zapáchající prádlo nebo špinavou pračku je kyselina citronová.

Kyselina citronová odstraňuje nejen bakterie, ale také vodní kámen. Dodává také příjemnou svěží vůni. Stačí smíchat 7-8 lžic citronové šťávy s vodou a směs nalít přímo do bubnu před pracím cyklem.

Poznámka: K čištění prádla a praček se často doporučuje také ocet. Ocet je však agresivnější než kyselina citronová a může poškodit hadice a těsnění pračky. Proto je lepší jej nepoužívat.

Prádlo po vyprání zapáchá? Pomohou vám babiččiny domácí prostředky

Proč prádlo po vyprání zapáchá?

Shrnuli jsme nejčastější příčiny zapáchajícího prádla po praní a co s tím můžete dělat. Navíc: nejlepší domácí prostředky na zapáchající prádlo, které znala už vaše babička.

1. Příliš málo pracího prostředku

Pokud jde o dávkování pracího prostředku, obvykle se zaměřujeme na množství prádla. Stejně důležité však je, jak moc je vaše prádlo skutečně špinavé. Sportovní oblečení, které nasálo hodně potu, potřebuje o něco více pracího prostředku než sotva nošená halenka, na které může být malá skvrna.

Pokud použijeme příliš málo pracího prostředku, mohou ve vláknech zůstat zbytky bakterií, které se v mokrém oblečení bezprostředně po vyprání dále množí. V důsledku toho přetrvává nepříjemný zápach.

Kolik pracího prostředku na jaké množství prádla?

Určit správné množství pracího prostředku někdy není snadné. Bohužel neexistuje žádné pravidlo. Můžete si však zapamatovat, že dávkování závisí na čtyřech faktorech: množství prádla, pracím prostředku, stupni znečištění a tvrdosti vody.

Čím tvrdší je voda a čím je prádlo špinavější, tím více pracího prostředku potřebujete. Mnoho pracích prášků má dnes na obalu dokonce vytištěné tabulky, které toto zohledňují. Vždy se tedy vyplatí se na ně podívat.

2. Bakterie v pračce způsobují nepříjemný zápach

Často přehlíženým zdrojem bakterií je samotná pračka. Koneckonců je to právě pračka, která z našeho oblečení vypláchne všechny nečistoty a bakterie. Přehlížíme, že v pračce mohou zůstat nějaké zbytky.

Zejména pokud pračku používáme pouze při nízkých teplotách, bakterie uvnitř nejsou zničeny. To může vést i k tvorbě plísní v pračce nebo na gumičce dvířek.

3. Plísně v pračce způsobují zatuchlý zápach

Pokud je prádlo cítit zatuchlinou, může to být známkou znečištěné nebo dokonce plísní napadené pračky. Pračku je proto třeba urychleně vyčistit, aby se v ní zničily všechny zárodky a bakterie a nemohly se již na prádle držet.

Nejlepším způsobem, jak to provést, je cyklus praní ve varu při teplotě 95 stupňů. Vysoká teplota zabije většinu viníků.

Během pracího cyklu můžete také použít speciální prací prostředky. Ty zároveň pračku vyčistí od vodního kamene. Pokud nechcete používat chemické čisticí prostředky, můžete místo nich použít jablečný ocet.

4. Prádlo zapáchá, protože buben je uzavřený

Ať jsme sebepečlivější, prádlo jsme v pračce vyvařili a vyčistili a pak jsme poslušně zavřeli dvířka pračky – a zkazili jsme si úspěch!

Důvod: po praní vždy zůstane v bubnu trochu vody a zpravidla jsou všechna dvířka a gumy ještě mokré. Pokud tedy dvířka ihned po praní zavřete, vlhkost zůstane uvnitř a pračka nebude moci vyschnout. Vzniká tak ideální prostředí pro množení bakterií. S každým praním se pračka stává stále větším inkubátorem bakterií.

Proto je důležité nechat buben po každém praní vyvětrat. Dvířka pračky nikdy ihned nezavírejte, jinak se vám může brzy vymstít plesnivým prádlem. Totéž platí i pro máchací komoru, která by měla být rovněž odvětrávána.

5. Prádlo se zanáší sazemi kvůli špatně zvolenému pracímu programu.

Pokud jste velkým příznivcem programu rychlého praní, možná byste měli svou strategii přehodnotit. Prádlo sice může vypadat rychle čisté, ale pokud bylo předtím silně znečištěné, zůstanou v něm bakterie. I normální prací cyklus může být příliš krátký, pokud je prádlo již silně znečištěné bakteriemi, například proto, že leželo v koši na prádlo několik týdnů.

V takovém případě se vyplatí zvážit cyklus předpírky nebo extra máchání. To může být právě to, co nakloní misky vah ve váš prospěch a zajistí vám svěže vonící prádlo.

Zázračná zbraň proti zapáchajícímu prádlu: dezinfekční prostředek.

Kromě extra pracího cyklu můžete použít také dezinfekční prostředek. Mnoho kusů oblečení, ne-li většina, není vhodná pro praní při teplotách nad 40 stupňů. Většina bakterií způsobujících zápach však nemá problém přežít i při 40 stupních. Proto je někdy jediným způsobem, jak se zbavit zápachu, použití dezinfekčních prostředků.

Dezinfekční prostředky se naštěstí skládají především z dezinfekčních a vonných látek. Proto může být dezinfekční prostředek skutečně řešením problému. Lidé s citlivou pokožkou však raději použijí kondicionér na tkaniny bez vůně. Je méně pravděpodobné, že bude pokožku dráždit.

Prádlo po vyprání zapáchá? Pomohou vám babiččiny domácí prostředky

6. Prádlo zapáchá, protože bylo příliš dlouho mokré

Pravděpodobně nejzřejmější příčinou zapáchajícího prádla je to, že mokré prádlo necháváme v bubnu příliš dlouho. Platí zde stejný princip: mokré prádlo je skvělou živnou půdou pro bakterie.

Pokud necháte vlhké prádlo ležet ladem, množí se v něm bakterie způsobující zápach. Pokud tedy zapomenete prádlo vyprat a necháte ho v pračce několik hodin, nepomůže nic jiného, než pračku jednoduše znovu spustit.

Mimochodem, čerstvě vyprané oblečení nebo ručníky také začnou zapáchat, pokud je složíte dříve, než jsou zcela suché. Před složením a odložením proto nezapomeňte zkontrolovat, zda v nich nezůstala zbytková vlhkost.

You may also like

Leave a Comment