Lidé s rakovinou často pociťují výkyvy tělesné teploty
Dejte si pozor na povlečení, které je příliš vlhké od potu
Mezi nejrůznějšími příznaky spojenými s nemocí jsou příznaky, které jsou sice vzácné, ale pro včasné odhalení nemoci klíčové. Jedním z takových vzácných, ale potenciálně důležitých příznaků v souvislosti s rakovinou je noční pocení.
Vzhledem k tomu, že se kolem nás rojí více než 200 druhů rakoviny, je normální, že většina z nás je ve střehu kvůli každé sebemenší změně v našem těle. Toto ničivé onemocnění se prezentuje celou řadou varovných příznaků. Naštěstí většina z nás zná běžné příznaky rakoviny. Mluvíme o věcech, jako je úbytek hmotnosti bez zjevné příčiny, únava, která nemizí, nebo ty otravné boule, které se objevují z ničeho nic. Ale kdo by si pomyslel, že noční pocení může být varovným signálem?
Zde je souvislost mezi pocením a rakovinou.
Podívejme se na to takto: všichni se potíme. Je to naprosto přirozený tělesný proces, se kterým nic nenaděláte. Pokud ale vaše povlečení a polštáře vypadají, jako by je každé ráno někdo prohnal pračkou, možná je na čase se zamyslet, jestli se neděje něco jiného.
U lidí s rakovinou často dochází ke kolísání tělesné teploty. Přesné příčiny mohou záviset na typu a stádiu rakoviny, častou příčinou je však zánětlivá reakce organismu. Když imunitní systém zjistí rakovinné buňky, může aktivovat zánětlivou reakci ve snaze s nimi bojovat. Tento zánět může způsobit vznik tepla v postižené oblasti nebo dokonce v celém těle, což má za následek horečku nebo zvýšení teploty.
Když dojde k tomuto zvýšení teploty, tělo aktivuje potní žlázy ve snaze udržet rovnováhu . Pocení je jedním z nejúčinnějších způsobů odvádění tepla a ochlazování těla. Pot na naší kůži se přitom odpařuje, odvádí s sebou teplo a ochlazuje tělo.
To se stává obzvláště nepříjemným problémem v noci. Přestože prostředí může být chladné nebo dokonce studené, člověk s rakovinou se může hojně potit. Je to reakce těla na snížení zvýšené vnitřní teploty bez ohledu na vnější podmínky.
Je důležité si uvědomit, že některé druhy rakoviny způsobují noční pocení častěji . Patří mezi ně nehodgkinský lymfom, Hodgkinův lymfom, karcinoidní nádory, leukémie, mezoteliom, rakovina kostí, rakovina prostaty, rakovina ledvin, germinální nádory a pokročilý medulární karcinom štítné žlázy. Kromě toho se u lidí s pokročilým nádorovým onemocněním, bez ohledu na typ rakoviny, může vyskytnout zvýšené pocení.
Může, ale nemusí se jednat o
Než začnete panikařit pokaždé, když se v noci zpotíte, je třeba poznamenat, že pocení nemusí nutně znamenat, že máte rakovinu. Existuje mnoho důvodů, proč se můžete v noci potit více než obvykle, od podmínek prostředí až po jiné zdravotní potíže. Pokud však noční pocení drasticky změní vaši rutinu, měli byste se poradit se svým lékařem nebo odborníkem.
Při rakovině hraje klíčovou roli ostražitost. Jakékoli změny v těle, ať už normální nebo neobvyklé, mohou znamenat rozdíl mezi včasným odhalením a včasnou léčbou. Neodmítejte proto noční pocení jako pouhou nepříjemnost: může být známkou něčeho závažnějšího, co stojí za to zjistit lékařským vyšetřením.