Přešel jsem z vytápění domu radiátory na klimatizaci s tepelným čerpadlem: zde jsou rozdíly, kterých jsem si všiml.

by Martin Černý

Instalace tepelného čerpadla vyžaduje značné počáteční náklady, ale výhod oproti klasickým radiátorům je mnoho.

Pokud jde o vytápění domu v zimě, jednou z možností, kterou máme k dispozici, jsou klasické elektrické radiátory, které jsou levné na pořízení, snadno se používají a lze je použít ve více místnostech domu.

Mají však nevýhodu: jejich spotřeba energie je ve srovnání s jinými alternativami, jako jsou plynové kotle nebo nejmodernější a nejúčinnější tepelná čerpadla, velmi vysoká.

Proto se v posledních letech, kdy jsou ceny elektřiny tak vysoké, stávají stále méně doporučovanou volbou, pokud nechceme, aby naše účty za elektřinu prudce vzrostly.

Výměna elektrických radiátorů za tepelná čerpadla: výhody a nevýhody

 

Můj dům měl vždy elektrické radiátory v místnostech nejvzdálenějších od obývacího pokoje, kde je tradiční sporák na dřevo, ale v nejchladnějších zimních dnech jeho výkon nestačí na vytápění nejvzdálenějších místností domu.

To není problém, protože v případě potřeby stačí v těchto prostorách zapnout jeden nebo dva radiátory a je to, problém vyřešen. Alespoň tak tomu bylo ještě před několika lety, kdy byly náklady na elektřinu mnohem nižší a zapnutí radiátorů na několik hodin denně neznamenalo tak přemrštěnou částku na účtu jako nyní.

Z tohoto důvodu jsme se rozhodli instalovat klimatizační systém s tepelným čerpadlem, který je mnohem účinnější než radiátory a v létě může být využíván k ochlazování vzduchu v domě.

Přešel jsem z vytápění domu radiátory na klimatizaci s tepelným čerpadlem: zde jsou rozdíly, kterých jsem si všiml.

Konkrétně jsme nainstalovali stacionární klimatizaci od společnosti Mitsubishi Electric, konkrétně modely MSZ-AP35VG a MSZ-AP25VG, které jsou si technologicky velmi podobné, ale mají trochu odlišné vlastnosti, protože první z nich nabízí výkon 3 010 frigorií za hodinu oproti 2 150 frigorií za hodinu svého menšího bratra. Jakých rozdílů jsem si všiml oproti klasickým chladičům?

Především si všimneme, že účty za elektřinu jsou mnohem nižší. Abychom dosáhli stejného tepelného výkonu mezi oběma jednotkami, museli jsme radiátor v každé místnosti nastavit téměř na maximum, což znamená spotřebovat asi 2 000 watt-hodin, než se začne zahřívat, a pak asi 1 000-1 200 wattů v následujících hodinách.

Naproti tomu klimatizace s pokojovým tepelným čerpadlem spotřebuje maximálně 700 watt-hodin při zapnutí a do doby, než místnost vytopí, a poté díky systému invertoru klesne na méně než 300 wattů. Jinými slovy, z průměrných 1200 watt-hodin jsme se dostali na 300 wattů, což je čtyřikrát méně, což nám umožňuje jej používat bez obav o náklady na konci měsíce.

Zvýšený tepelný výkon klimatizace. Zejména u výkonnějšího modelu je ve srovnání s radiátory, které jsme měli, jedním s jednoduchým odporem a druhým s odporem oleje, schopnost generovat teplo a nastavit místnost mnohem vyšší.

Dosažení příjemné teploty v obývacím pokoji trvá jen něco málo přes 30 minut, pokud se chceme obejít bez sporáku, zatímco s radiátory to v chladných a vlhkých dnech může trvat dvakrát déle.

Lepší rozložení tepla v místnosti. S klimatizací můžeme proud vzduchu přesměrovat, kam chceme – doleva, doprava, nahoru nebo dolů – a soustředit ho tam, kde potřebujeme více tepla, což bychom s radiátory nemohli.

Také nám ušetří celodenní vedení kabelů po místnosti, a když skončí chladné období, nemusíme skladovat radiátory ve spíži. Ne všechno je však růžové a našel jsem i některé nevýhody.

Cena za jejich pořízení : Největší nevýhodou přechodu na klimatizaci je bezpochyby cena, protože každá jednotka stojí kolem 750-800 eur ve srovnání s necelými 50-60 eury za radiátory.

Přešel jsem z vytápění domu radiátory na klimatizaci s tepelným čerpadlem: zde jsou rozdíly, kterých jsem si všiml.

Dražší a složitější instalace : Z předchozího bodu vyplývá otázka instalace, protože zatímco u radiátorů si radiátor odnesete domů a můžete si ho nainstalovat sami, u klimatizací budete potřebovat, aby k vám přijel technik, nebo dokonce požádat o povolení společenství vlastníků. V závislosti na čtvrti a instalatérovi to bude stát dalších 150-200 eur za každou jednotku, pokud vše proběhne v pořádku a nevzniknou další náklady spojené s nutností delšího potrubí, řezání, přemalování atd.

Náročnější údržba: Vzhledem k tomu, že se nacházíte ve vysoké nadmořské výšce, pokud nejste v dokonalé fyzické kondici, budete potřebovat pomoc, pokud jde o čištění nebo výměnu filtrů.

Vyšší hlučnost: Klimatizace, bez ohledu na to, jak jsou tiché, jsou hlučné, protože jsou poháněny ventilátorem, který se musí otáčet. Obecně to není nepříjemné, zejména pokud se věnujete jiným činnostem, jako je sledování televize nebo něco podobného, ale hluk tu je a je patrný zejména v noci. Elektrické radiátory jsou naproti tomu zcela tiché, s výjimkou modelů se zabudovaným ventilátorem.

You may also like

Leave a Comment