Toto je jediných pět částí těla, které potřebují mýdlo.

by Martin Černý

Dermatologové opakovaně zdůrazňují, že stačí čistit pokožku jednou za dva až tři dny, pokud se jen trochu potíte a nepřicházíte do styku se špínou. Příliš mnoho pěny totiž oslabuje ochranný kyselý plášť pokožky a činí naši ochrannou vrstvu zranitelnější. Málokdo se však cítí pohodlně, když začíná den bez osvěžujícího hydratačního krému. Není možné najít zlatou střední cestu?

Méně je více, pokud jde o péči o pleť

„Dobrou střední variantou důkladné očisty těla je použití lufy a malého množství mýdla s neutrálním pH,“ říká Dr. Uta Schlossbergerová, dermatoložka. Mýdla obsahují mnohem méně složek než sprchové gely, které jsou obvykle plné parfémů, konzervačních látek a dalších přísad dráždících pokožku. „Pokožka často reaguje na směs účinných látek zarudnutím, vyrážkami, svěděním a ekzémy. Méně je více, pokud jde o péči o pleť,“ říká odborník.

Mýdlo potřebuje pouze těchto pět oblastí těla

Podle Schlossbergera by se mýdlo mělo používat především na těchto pět oblastí těla: Ruce, nohy, podpaží a přední a zadní potní rýhy na horní části těla, tedy střed hrudníku a zad. Na zbytku těla postačí otírání pokožky vlhkým flanelovým hadříkem.

Pro intimní oblasti stačí flanel a voda.

Podle odbornice není pro intimní oblast nutné ani mýdlo. Díky jemnému exfoliačnímu účinku lufy se odstraní odumřelé kožní buňky, pot a nánosy. „Pěně bychom se měli vyhnout, zejména v citlivé intimní oblasti,“ radí. „Tamní pokožka je obzvláště citlivá a rychle reaguje nežádoucími reakcemi.“

Nedělte se o flanel s ostatními

Ačkoli mnoho lidí používá dva flanely – jeden na tělo a druhý na intimní oblast – není to nutné. „Zárodky jsou zcela irelevantní, zejména pokud jsou vaše vlastní,“ říká Schlossberger a uvádí dobrou zprávu: není třeba se obávat. O lufu byste se však neměli s nikým dělit.

Lufa by měla být schopná vyschnout

Důležité také je, aby lufa mohla řádně vyschnout. Přimáčknutá k sobě na okraji vany není dobrý nápad. V teplém a vlhkém prostředí se snadno množí bakterie. Lepší je flanel opláchnout, krátce vyždímat a položit uschnout buď na topení, nebo na věšák na ručníky.

Flanelové oblečení vždy perte při teplotě 60 stupňů Celsia.

„Po třech nebo čtyřech použitích je třeba flanel vyprat v pračce na 60 stupňů, aby byl opravdu čistý a opět svěže voněl,“ radí Schlossberger.

„Pokud se budete držet těchto pravidel, stane se lufa dobrou a pro pokožku bezpečnou alternativou sprchových gelů.“

You may also like

Leave a Comment