Pračka se stala nezbytnou součástí našeho každodenního života, ale nepodceňujte její vysokou spotřebu vody a energie. Zde si přečtěte, jak často byste měli prát některé oděvy a textilie.
Pračka spotřebuje na jeden prací cyklus 60 až 100 litrů. Zejména v době energetické krize byste si měli dvakrát rozmyslet, zda lze daný kus oblečení nosit podruhé, než skončí ve špinavém prádle.
Na druhou stranu ostatní textilie by z hygienických důvodů měly do pračky pravděpodobně putovat o něco častěji. Jak často byste měli prát ložní prádlo, džíny a podprsenky, se dozvíte zde.
Jak často byste měli prát ložní prádlo a ručníky v pračce
Ručníky se používají téměř každý den, proto by se měly prát pravidelně. To platí zejména pro ručníky, které používáte k utírání rukou. Vzhledem k tomu, že mezi jednotlivými praními málokdy zcela uschnou, stávají se útočištěm bakterií a zárodků. V ideálním případě by se ručníky měly prát každý týden.
Naopak ložní prádlo lze používat o něco déle. Mělo by se měnit a prát přibližně každé dva až čtyři týdny – v létě častěji než v zimě. Pokud však spíte nazí nebo se v noci hodně potíte, mělo by se měnit každý týden.
Pyžamo a spodní prádlo – jak často by se mělo dávat do pračky?
Prací cyklus pyžam je překvapivě krátký: pyžamo by se mělo měnit už po třech nebo čtyřech nocích.
Totéž platí pro podprsenky, které jsou často zanedbávány: neměly by se nosit déle než tři dny bez vyprání. Kalhoty by se samozřejmě měly prát po každém nošení.
U ložního prádla, ručníků, spodního prádla atd. doporučujeme také přidat do každého pracího cyklu hygienický máchací prostředek.
Svetry – není třeba prát po každém pracím cyklu
Svetry lze nosit dvakrát až třikrát, než je třeba je vyprat, protože se obvykle nosí pouze přes jiné kusy oblečení. Důležitý je však materiál: syntetické tkaniny je třeba prát častěji, zatímco přírodní materiály, jako je bavlna nebo kašmír, je třeba prát mnohem méně často.
Džíny – neperte je příliš často
I když se to na první pohled nezdá, vlákna džínoviny jsou velmi citlivá. Pokud budete džíny prát příliš často, ztratí svou barvu a tvar. Pokud nejsou džíny znečištěné, lze je nosit bez praní přibližně čtyři týdny. Mezitím je můžete vyvětrat venku, abyste ušetřili za praní.
Sportovní oblečení – praní po sportovních aktivitách
Legíny, trička a sportovní podprsenky je třeba prát po každém tréninku. K odstranění nečistot a zápachu potu z funkčního oblečení však často stačí šetrné nízké teploty. Pokud chcete ušetřit námahu, můžete sportovní oblečení po každém tréninku vyprat ručně se sprchovým gelem nebo šamponem a velkým množstvím vody. Po třech nebo čtyřech trénincích byste je však měli důkladně vymáchat v pračce.
Existují speciální čisticí prostředky na odstranění přetrvávajících a nepříjemných pachů potu ze sportovního oblečení a funkčního oblečení z jemných textilií.