Snem mnoha lidí je mít krásnou, hladkou a zářivou pleť. K dosažení tohoto cíle však nemusíte utrácet spoustu peněz za drahou kosmetiku, stačí použít složku, kterou si často přidáváte do čaje. Jedná se o snadný způsob, jak pečovat o svou pleť. Přečtěte si, jak si vyrobit účinnou domácí pleťovou masku.
Med je známý především pro své blahodárné účinky a příjemnou sladkou chuť. Obvykle se používá při nachlazení. Je však také cennou složkou v péči o pleť. Prozradíme vám, proč byste ho měli používat k výrobě domácích pleťových masek. Výhod je celá řada.
Jaké jsou vlastnosti medu? Vaše pleť ho ocení
Příprava pleťové masky s medem nám může přinést mnoho výhod. Ne nadarmo se med již mnoho let používá jako přípravek, který urychluje hojení ran. Navíc má antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti. Dokáže zklidnit podrážděnou pokožku a je také důležitou složkou pro lidi trpící akné.
Kromě toho med obsahuje cenné stopové prvky, jako je draslík, fosfor, chlor, železo, mangan, vápník a další . Má také vysoký obsah vitaminů A, B1, B2, B6, B12, C, kyseliny listové a biotinu. Přítomnost těchto složek je důležitá, protože vitamin A mimo jiné stimuluje tvorbu kolagenových vláken a ovlivňuje obnovu buněk. Díky tomu je naše pokožka pevnější.
Na druhou stranu vitamin C obsažený v medu je známý nejen pro své zpevňující, ale také rozjasňující vlastnosti. Díky němu se zbavujeme stařeckých skvrn a zabarvení.
Jaké účinky má zařazení medu do každodenní péče o pleť?
Domácí medová maska je skvělý způsob, jak zlepšit stav vaší pleti. Navíc je vhodná téměř pro každý typ pleti. Díky hydratačním vlastnostem medu je skvělý pro ty, kteří mají suchou pleť.
Rozjasňující a vyhlazující účinek takové domácí masky se navíc doporučuje lidem se zralou pletí. Med je vhodný také pro citlivou a cévní pleť. Stojí také za to vědět, že pleť nejen dobře hydratuje, ale také účinně vyhlazuje.
K přípravě domácí masky se doporučuje používat manukový med, protože tento produkt má nízké pH, takže zklidňuje a urychluje hojení zánětů, a díky tomu, že obsahuje peroxid vodíku a metylglyoxal, účinně likviduje patogenní bakterie a mikroorganismy. Dobrou zprávou je také to, že med navzdory své těžkosti a hustotě neucpává póry, takže se nemusíte obávat akné.
Pravidelné používání domácí pleťové masky nám zajistí hedvábně jemnou barvu, která přitahuje oči přirozeným leskem a pevností. Medová maska nám navíc pomůže zbavit se nepříjemných tmavých kruhů pod očima.
Jak si vyrobit domácí medovou masku? Existuje několik možností
Med je základem pro výživnou masku. Přidáním správných ingrediencí však můžeme tuto domácí kosmetiku přizpůsobit svým potřebám a stavu pleti. Tímto způsobem může účinně ovlivnit stav naší pleti. Zde je několik příkladů nápadů na použití medu jako základu pro domácí kosmetiku:
- Rozjasňující maska na skvrny – v misce jednoduše smíchejte 2 lžíce medu, šťávu z poloviny citronu, 1 lžičku skořice, 1 lžičku kurkumy a 2 lžíce olivového oleje. Vše důkladně promíchejte a naneste na obličej a nechte působit na pleti asi 15 minut. Poté masku smyjte teplou vodou. Nezapomeňte však tuto kosmetiku aplikovat večer, protože obsahuje barvivo kurkumu.
- Maska na aknózní pleť – v tomto případě bude nejlépe fungovat maska vytvořená ze dvou složek. V misce smíchejte půl lžičky skořice a 3 lžičky medu. Důkladně promíchejte a naneste na suchý obličej. Masku nechte působit 30 minut a poté ji opláchněte teplou vodou.
- Hydratační maska – Pokud máte suchou pleť, smíchejte v misce polovinu avokáda, 1 lžíci medu, syrový vaječný žloutek a polovinu banánu. Vše rozmixujte na hladkou pastu a naneste ji na vyčištěný obličej. Po 15 minutách opláchněte teplou vodou. Díky aminokyselinám obsaženým ve vaječném žloutku tato maska regeneruje pleť, zatímco ostatní složky ji hloubkově hydratují.