Vlhkost ve vaší domácnosti můžete snížit pomocí těchto tipů.

by Martin Černý

Pokud se vám doma mlží okna, může to být způsobeno příliš vysokou vlhkostí. Jak ji snížit a další věci, které je třeba mít na paměti.

Zvláště když se venku opět ochladí, můžete zjistit, že je vlhkost ve vaší domácnosti vysoká. To však může být nezdravé a může to vést ke vzniku plísní v domě. Je to proto, že studený vzduch se nasycuje vlhkostí rychleji než teplý vzduch. Nadměrná vlhkost se usazuje na oknech a površích a z dlouhodobého hlediska může nadměrná vlhkost vést ke vzniku plísní. Poradíme vám, jak můžete snížit vlhkost a jaká by měla být v ideálním případě.

Jaká je optimální úroveň vlhkosti?

Obecně platí, že optimální úroveň vlhkosti je 40 až 60 %. Krátkodobé odchylky, například když vaříte v kuchyni nebo se sprchujete v koupelně, nepředstavují problém, pokud vlhkost poté opět klesne. Pokud je však vzduch trvale příliš vlhký, vytváří příznivé prostředí pro choroboplodné zárodky a, jak bylo uvedeno výše, podporuje růst plísní. Jinými slovy, nepříjemné důsledky pro váš domov a zátěž pro vaše zdraví. Příliš suchý vzduch však vašemu zdraví také neprospívá: takové mikroklima v místnosti může vést mimo jiné k namáhání sliznic a v důsledku toho ke snížené obranyschopnosti proti infekcím. V tomto případě může pomoci zvlhčovač vzduchu.

Ale zpět k vysoké vlhkosti: hodnoty nad 80 % jsou velmi kritické, pokud se měří často. Vlhkost můžete měřit také vlhkoměrem. Obvykle tyto přístroje současně ukazují i teplotu v místnosti. To vám umožní dosáhnout optimální úrovně vlhkosti.

Snížení vlhkosti: pomohou vám tyto tipy

Pokud vaše obytné prostory pravidelně registrují více než 60 %, postupujte podle těchto tipů, abyste vlhkost snížili.

  • Správné vytápění: Pro odvlhčení vzduchu ve vaší domácnosti je vhodné místnosti vytápět – i když to momentálně není finančně nejvýhodnější řešení. Zvýšíte tím teplotu vzduchu a snížíte úroveň vlhkosti. Chcete-li ušetřit náklady na energii, je třeba místnosti řádně vytápět a pravidelně odstraňovat prach a vzduch z radiátorů.
  • Správné větrání: Kromě správného vytápění je pro udržení zdravého vnitřního klimatu důležité také větrání. Pravidelně větrejte – zejména po spánku, vaření, sprchování nebo pokud máte návštěvu a v místnosti je hodně lidí. A ještě jedna věc: pokud se v ložnici potýkáte s plísní, vždy dobře větrejte matraci a lůžkoviny.
  • Pokud dáváte přednost sušení prádla v místnosti: Pokud dáváte přednost sušení prádla v místnosti, sledujte vlhkost vzduchu. Pokud je trvale vyšší, než je doporučeno, možná byste měli zvážit změnu místa, kde prádlo sušíte. Dobrým nápadem může být například větraný sklep nebo terasa.
  • Opatrně se připravujte a sprchujte: Jak bylo uvedeno výše, obvykle není problém, pokud se po sprchování nebo koupeli dočasně zvýší vlhkost v koupelně. Je však třeba dbát na to, aby dveře do koupelny byly zavřené, aby vodní páry nepronikaly do celého bytu. Po koupeli nebo sprchování místnost dostatečně vyvětrejte. Stejná zásada platí i pro vaření v kuchyni. Nejlepší je vařit se zavřenými pokličkami a zapnutým ventilátorem pro odvod páry. Po vaření byste měli otevřít okna a místnost dobře vyvětrat.
  • Rozumně zapojte rostliny: Rostliny mohou vytvořit útulnější prostředí a navodit lepší pocit. Existují rostliny čistící vzduch, které se vyplatí zakoupit. Pokud však často naměříte příliš vysokou vlhkost vzduchu, umisťujte je do domácnosti s mírou. Pokojové rostliny totiž mohou vlhkost v místnostech zvyšovat. Je to proto, že velkou část vody, kterou jsou zalévány, uvolňují zpět do prostředí. V místnostech s kritickou úrovní vlhkosti je možné rostliny přerozdělit nebo zcela omezit.
  • Odvlhčovače: Dalším prostředkem ke snížení vlhkosti jsou odvlhčovače. Jsou k dispozici na bázi granulí a jedná se o tzv. pasivní odvlhčovače. Tyto modely však nejsou příliš účinné, pokud jsou umístěny ve velkých a rušných místnostech. Jsou vhodnější do sklepů nebo skladů. Je to proto, že jim trvá, než absorbují vlhkost, a nepůsobí proti ní. Elektrické přístroje jsou naopak aktivní vysoušeče. Až na výjimky by však měly být používány pouze jako dočasné řešení, protože spotřebovávají velké množství elektrické energie.

Elektrické odvlhčovače: na co se zaměřit při nákupu?

Při nákupu elektrického odvlhčovače vzduchu můžete sledovat několik kritérií. Pro dosažení optimální vlhkosti je důležité, aby byla cílová vlhkost co nejlépe nastavitelná, nejlépe v procentech. Spotřebič by se měl vybírat také podle velikosti místnosti. Obvykle jsou uváděny orientační hodnoty, které mohou být při nákupu užitečné. Zásobník na vodu aktivního odvlhčovače by se měl naplnit přibližně po jednom dni. Pokud se tak stane rychleji, může mít smysl zakoupit druhý spotřebič.

Další rada: odvlhčovače by měly být zapnuté a aktivní v noci. Po dosažení prahové hodnoty odvlhčování se přístroje obvykle automaticky vypnou. Neměli byste to však dělat ručně, jinak může dojít ke snížení účinnosti. Zvažte také následující: chladné počasí snižuje výkon spotřebičů; nejúčinnější jsou v teplých dnech. Během provozu spotřebiče by však měla být okna zavřená.

You may also like

Leave a Comment