Vrstvy ledu v mrazničce zvyšují spotřebu energie. Pomocí jednoduchých domácích prostředků můžete zabránit tvorbě nových vrstev ledu a eliminovat nepříjemné pachy.
V mrazicím prostoru se neustále tvoří silná vrstva ledu, která je nejen nepříjemná, ale také zvyšuje spotřebu elektrické energie spotřebiče. Abyste tomu zabránili, měli byste mrazničku pravidelně odmrazovat a používat jednoduchou techniku, která zajistí, že se v mrazničce bude tvořit méně nového ledu.
Proč se v prostoru mrazničky tvoří led?
Když otevřete mrazničku, vnikne do ní teplý vzduch spolu s vlhkostí. Pokud tato vlhkost zmrzne, vytvoří se nevzhledné vrstvy ledu, které nejen zabírají místo, ale také zvyšují spotřebu energie mrazničky. Je to proto, že spotřebič musí chladit vnitřní prostor přes silnou vrstvu ledu.
Tento problém můžete překonat pravidelným odmrazováním chladničky. Existuje také známý domácí prostředek, který zabraňuje tvorbě nové vrstvy ledu.
Jedlá soda zabraňuje tvorbě silné vrstvy ledu
Jedlá soda je skutečným domácím zázračným prostředkem a je to snadný způsob, jak zabránit tvorbě silné vrstvy ledu v mrazničce. Zde je návod, jak na to:
- Rozmrazujte mrazák jako obvykle.
- Pak dejte jednu nebo dvě polévkové lžíce hydrogenuhličitanu sodného na vlhký hadřík.
- Důkladně otřete stěny, strop a podlahu mrazničky.
- Vyhněte se gumovým těsněním. Ty může jedlá soda poškodit.
Jedlá soda zabraňuje tomu, aby se v prostoru mrazničky tak rychle hromadila vlhkost. Tím se oddaluje tvorba vrstvy ledu. Pokud stěny otřete jedlou sodou, bude při příštím odmrazování snazší vrstvu ledu odstranit. Jedlá soda také váže nepříjemné pachy v mrazničce. Jedlá soda se prodává v mnoha supermarketech a lékárnách.
Zabraňte tvorbě vrstvy ledu v mrazáku: Pomůže i olej a glycerin
Pokud nemáte po ruce jedlou sodu, ale přesto chcete odmrazit mrazák, mohou vám pomoci další dva domácí prostředky – rostlinný olej a glycerin. Jednoduše nakapejte trochu každé z těchto tekutin na vlhký hadřík a otřete mrazničku, jak je popsáno výše.
Pokud chcete zabránit tvorbě vrstvy ledu v mrazničce ještě účinněji, postupujte i podle těchto dalších tipů:
- Neumísťujte mrazničku nebo chladničku příliš blízko jiných kuchyňských spotřebičů, jako je sporák nebo myčka nádobí. Teplo, které tyto spotřebiče vytvářejí, znamená, že mraznička potřebuje k chlazení více energie. Kromě toho teplo, které mraznička sama generuje, hůře uniká. To má za následek tvorbu vrstvy ledu.
- Ze stejného důvodu dbejte na to, aby mraznička nebyla příliš blízko stěny a měla dostatek prostoru pro únik tepla ven.
- Nenechávejte dveře mrazničky dlouho otevřené. Pokud je rychle zavřete, dovnitř se dostane méně teplého vzduchu.
- Před zmrazením nechte potraviny vychladnout. Kondenzace vytvořená v mrazničce teplem se změní ve vrstvu ledu.
- Ujistěte se, že těsnění dveří není poškozené. Pokud je porušeno, může do prostoru mrazničky snadno vniknout teplý vzduch.