Nikdy nevyhazujte starou houbičku na mytí nádobí – skutečný domácí zázračný lék

by Martin Černý

Staré houbičky na mytí nádobí se často po čase z hygienických důvodů vyhazují. Existuje však mnoho způsobů, jak je znovu využít. V domácnosti mohou být velmi užitečné:

Všichni jsme to zažili: houbička na mytí nádobí v kuchyni začíná zapáchat a své nejlepší dny má zjevně za sebou. Ale počkejte chvíli! S pomocí několika lifehacků lze starou houbičku proměnit ve všestrannou zázračnou zbraň v domácnosti dříve, než se opotřebovaného pomocníka budete muset zbavit. Houbičky toho totiž dokážou mnohem víc než jen umýt nádobí a odstranit například připálené jídlo z hrnců a pánví.

Lze houbičky na nádobí znovu použít?

Všudypřítomná mentalita „hodit do koše“ zatěžuje nejen naše peněženky, ale také životní prostředí. Naštěstí existuje mnoho kreativních způsobů, jak znovu využít staré houbičky na mytí nádobí: Ať už na zahradě, v domácnosti nebo k neutralizaci pachů, s těmito tipy odhalíte skrytý potenciál starých houbiček.

Než se však pustíte do kutilství, nejprve si položte otázku, zda houbička na mytí nádobí může ještě plnit svou původní funkci. Běžnou životnost, která se pohybuje kolem jednoho týdne, lze totiž pravidelným čištěním v pračce výrazně prodloužit. Důležité je používat prací cyklus na 60 stupňů s plnou sadou mycího prostředku, protože bělidlo také pomáhá ničit choroboplodné zárodky.

Jak často lze houbičku používat?

Zbytky jídla, vlhkost a teplota v místnosti, která je příjemná pro bakterie, dělají z houbičky jednu z největších skrytých pastí na bakterie v domácnosti. To, že je čas houbu vyměnit, obvykle poznáte podle zatuchlého zápachu nebo změny barvy.

Abyste zabránili množení bakterií, měňte houbičku na mytí nádobí každý jeden až dva týdny. Zpočátku může pomoci výše zmíněná pračka, ale v obtížnějších případech se někdy vyplatí houbičku dezinfikovat čisticím prostředkem pro domácnost.

Jak houbičku dezinfikovat?

Houbičku můžete dezinfikovat tak, že ji ohřejete v mikrovlnné troubě po dobu pouhých 30 sekund. Je to rychlé a snadné a účinek je patrný okamžitě! Mějte však na paměti, že bakterie odolné vůči teplu mohou přežít. Proto je stále důležité důkladné čištění a sušení houbiček, abyste minimalizovali výskyt bakterií.

Dříve nebo později však přijde okamžik, kdy budete muset najít jiné využití pro houbičku na mytí nádobí. Nic netrvá věčně, ani mikrovlnná trouba a pračka! Ale odpadkový koš zatím nepotřebujeme, protože právě pro takovou situaci existuje několik skvělých kreativních a ekologických nápadů na recyklaci.

Jak můžete znovu využít staré houbičky?

Jedním z nejjednodušších a nejefektivnějších způsobů, jak znovu využít staré houbičky na mytí nádobí, je použít je jako nádrže na vodu pro rostliny. Za tímto účelem umístěte houbičku na dno květináče a naplňte ji zeminou. Houba absorbuje přebytečnou vodu a postupně ji uvolňuje rostlině – ideální pro zapomnětlivé zalévače.

Pozor: příliš mokrá houba může bránit odtoku vody a podporovat růst plísní. Dalším kreativním využitím starých houbiček na mytí nádobí je čištění zahradních hadic. K tomu odřízněte drsnou stranu houbičky, srolujte ji a vložte do hadice. Tlak vody, který vznikne při otočení kohoutku, protlačí houbu hadicí a odstraní řasy a usazeniny.

Šetrné k životnímu prostředí a kreativní

Starou houbu lze použít také v boji proti nepříjemným pachům v lednici. Ty budou brzy minulostí, pokud na starou houbičku na mytí nádobí nasypete jedlou sodu a vložíte ji do lednice. Zápachy se jednoduše pohltí.

Opětovným použitím starých houbiček na mytí nádobí přispíváte malým, ale důležitým způsobem ke snížení množství odpadu a ochraně životního prostředí. Navíc bude mít radost i vaše peněženka, pokud popustíte uzdu své kreativitě a využijete mnoho možností, které obyčejná houbička na mytí nádobí nabízí! Pokud používáte biologicky rozložitelné houbičky, jste skutečnými hrdiny v oblasti ochrany životního prostředí.

You may also like

Leave a Comment