Říká se, že mýty se těžko vyvracejí, ale ve skutečnosti lze některé z nich vyvrátit s pořádnou dávkou logiky a jasných údajů. Přesně to udělala dermatoložka Ana Molina, když byla konfrontována s jedním z nejrozšířenějších přesvědčení o chloupcích, které se týká především žen: opravdu rostou silnější a tmavší, když si je oholíte?
Odpověď zní jednoznačně ne, i když vysvětlení je kurióznější, než se zdá. „Chloupky mají obvykle tvar kužele, který je u základny širší a směrem ke špičce se zužuje. Takže když si vlasy oholíte, najednou začnete vidět všechny vlasy u základny, rozšíří se,“ vysvětluje Molina. Tento „optický efekt“ je základem mylné představy, že holení způsobuje hustší nebo rychlejší růst chloupků. Věda má však jiný příběh.
Městská legenda
Používání holicích strojků nestimuluje růst chloupků
Klíčem k úspěchu je pochopit, jak vlasy rostou. Nový porost také ještě nebyl vystaven faktorům, jako je slunce nebo chemikálie, takže vypadá tmavší a zdravější. To však neznamená, že se vytváří více vlasů nebo že se mění jejich struktura.
Molina tuto otázku vlastně žehlí tím, že na stůl pokládá vědecké údaje: „Kéž bychom mohli jako léčbu holit všechny plešaté lidi. Přijďte, budeme vás holit každých čtrnáct dní a vaše vlasy budou mnohem silnější a porostou rychleji.“ To se samozřejmě neděje.
A ne, holení nepromění pubertální knír v hustý plnovous přes noc. Jednoduše se shoduje s hormonálními změnami v dospívání, které způsobují přirozený růst vousů. „Když nám bylo čtrnáct, no, ten malý knírek, který jste měli, vás ovlivňoval čím dál méně a knírek samozřejmě rostl a rostl. Ne, ale tobě nerostl větší, to je náhoda, ale ne příčinná souvislost,“ upřesnil.
Až tedy příště uslyšíte, že holení stimuluje růst chloupků, pamatujte, že jde jen o vizuální efekt. Pod povrchem se ve skutečnosti nic nemění, kromě našeho vnímání. A to, jak ukazuje Ana Molina, stojí za to si uvědomit, abychom jednou provždy skoncovali s mýty.