Jak odstranit mastnotu z filtrů odsavače par: nejúčinnější metoda

by Martin Černý

Odsavač par je nepostradatelným nástrojem v kuchyni, protože umožňuje odstranit většinu pachů, které se uvolňují z potravin při vaření. Bohužel se však v odsavačích par obvykle hromadí velké množství nečistot a ve středu, který je jedním z nejhůře odstranitelných prvků, se nachází mastnota, ale i prach a různé nečistoty.

Čištění odsavače par je tedy nezbytné, pokud chcete udržet odsavač par i kuchyňskou linku ve výborných hygienických podmínkách a zajistit, aby odsavač pracoval vždy na plný výkon. Četnost tohoto čištění by měla záviset na tom, jak často vaříte: čím více jídla vaříte (a tedy používáte odsavač par k vysávání), tím bude čištění nutnější a častější.

Nástroje a potřeby potřebné k čištění

Než se však pustíte do úklidu, musíte být dobře připraveni a vyzbrojeni. Správné nářadí a prostředky představují rozdíl mezi čistým a účinným odsáváním a špatným a neúčinným odsáváním. Mezi ně jistě patří odmašťovací čisticí prostředky, stejně jako obyčejná jedlá soda a bílý ocet.

Další nepostradatelnou položkou je dobrá měkká houba nebo hadřík, který použijete k čištění filtrů odsavače par. K tomu je vhodné poznamenat, že mnoho dnešních odsavačů par má odnímatelné filtry; stačí najít otevírací mechanismus a oddělit je od hlavní konstrukce a řádně je vyčistit.

Jak účinně čistit filtry

Po demontáži filtrů můžete zvolit různé metody jejich čištění. Jednou z nejpřirozenějších a nejekologičtějších je použití jedlé sody; filtry stačí namočit do misky s horkou vodou a několika lžícemi jedlé sody a nechat je několik minut působit, poté je vydrhnout měkkou houbou nebo kartáčem, dokud nebudou zcela čisté. Zde je správný postup:

  • Vyjmutí filtru
  • V misce smíchejte jedlou sodu a horkou vodu.
  • vložte filtry
  • houbičku
  • opláchněte a dobře vysušte.

Jako přírodní metodu lze místo jedlé sody použít bílý ocet. V takovém případě jej musíte nanést přímo na rozebrané filtry a nechat působit alespoň patnáct minut, poté vyčistit dalším octem a kartáčkem (nebo starým zubním kartáčkem) a následně opláchnout teplou vodou.

Nakonec můžete jednoduše nastříkat klasický odmašťovací prostředek a nechat ho působit podle návodu; v obou případech nezapomeňte na důkladné vysušení. Chcete-li udržet filtry dlouho čisté, nezapomeňte mít vždy otevřené okno, abyste během vaření zvýšili cirkulaci vzduchu a omezili tak hromadění nečistot a vlhkosti ve filtrech.

You may also like

Leave a Comment