Vědci našli překvapivé a praktické využití zbytků kávové sedliny.

by Martin Černý

Každý rok se vyprodukuje přibližně 10 milionů tun mleté kávy, která často končí na skládkách.

Tým australských vědců zjistil, že přidáním kávové sedliny, která zůstala v kávovaru, lze vyrobit beton, který je o 30 % pevnější než běžný beton. To by mohl být průlom ve stavebnictví.

Vědci odhadují, že ročně vznikne asi 10 milionů tun použité kávové sedliny, z nichž většina skončí v odpadu. Stavební trh mezitím pokračuje v rozmachu s obrovskou poptávkou po betonu, což představuje vážnou ekologickou výzvu.

Rajiv Roychand, inženýr z RMIT University, říká, že „likvidace organického odpadu představuje ekologický problém, protože se při ní uvolňuje velké množství skleníkových plynů, včetně metanu a oxidu uhličitého, které přispívají ke změně klimatu“. Upozornil také na závažný dopad „pokračující těžby přírodního písku po celém světě“ na životní prostředí.

„Existují kritické a dlouhodobé výzvy pro udržení udržitelných dodávek písku vzhledem k omezené povaze zdroje a dopadu těžby písku na životní prostředí. Přijetím přístupu založeného na oběhovém hospodářství můžeme zabránit tomu, aby organický odpad končil na skládkách, a lépe chránit naše přírodní zdroje, jako je písek.“

Vědci našli překvapivé a praktické využití zbytků kávové sedliny.

Přeměna odpadu na zdroje prostřednictvím pyrolýzy

Organické produkty, jako je káva, nelze přidávat přímo do betonu, protože chemické látky, které obsahují, mohou materiál oslabit. Aby bylo možné kávový odpad bezpečně přidávat, musel být zahřát na teplotu vyšší než 350 °C v prostředí bez přístupu kyslíku. Poté to zkusili znovu a zvýšili teplotu na 500 °C, ale tentokrát výsledky nebyly takové, jak se očekávalo. Tato metoda je známá jako pyrolýza.

Přestože se jim podařilo vytvořit pevnější typ betonu, výzkumný tým, který projekt vedl, se domnívá, že k zajištění trvanlivosti nového výrobku je třeba ujít ještě dlouhou cestu. Provádějí řadu testů, aby zjistili, jak si nový cement vede v cyklech zmrazování a rozmrazování, při procesech absorpce vody a dalších faktorech.

Pro rozšíření svého výzkumu se australský tým snaží najít způsoby, jak využít k podobným účelům i jiné druhy odpadu, například dřevo, potraviny nebo zemědělský odpad.

You may also like

Leave a Comment