Nový typ krystalů, které při dostatečně vysokém tlaku pohlcují teplo, by mohl vést k výrobě chladniček a klimatizací šetrných ke klimatu, informuje vědecký časopis Science. To by mělo být alternativou k v současnosti používaným kapalinovým chladničkám.
Chladničky a klimatizace jsou schopny ochlazovat vzduch cirkulací kapaliny, která absorbuje teplo prostřednictvím cyklu odpařování a kondenzace. Chladicí systémy však často netěsní a mnoho kapalin přispívá ke skleníkovému efektu tím, že se vypařují a unikají do atmosféry.
Alternativa k moderním chladničkám
Vědci z Deakin University v Austrálii (včetně Samanthy L. Piperové, Douglase R. McFarlanea a Jenny Pringleové) nyní v časopise Science tvrdí, že vyvinuli alternativu ke kapalinovým chladničkám pomocí „plastových krystalů“ (organic, ionic, plastic crystals – OIPCs).
Jak vědci uvádějí ve svém článku, při dostatečném tlaku se molekuly těchto krystalů OIPC mění z náhodné orientace na uspořádanou mřížku. Poté, když se tlak vrátí na nižší hodnoty, stanou se opět neuspořádanými. Během přechodu do neuspořádaného stavu krystaly absorbují teplo, čímž účinně ochlazují okolní prostor.
„Tlakové chlazení bylo studováno již dříve, ale většina materiálů prochází tímto typem přeměny při teplotách, které nejsou pro chlazení příliš vhodné. Naproti tomu schopnost krystalů testovaných v Austrálii absorbovat teplo začíná při teplotách mezi -37 a 10 stupni Celsia, což je rozmezí vhodné pro domácí chladničky a mrazničky.
Fáze laboratorního testování
Prozatím je technologie ve fázi laboratorního testování. Potřebný tlak je velmi vysoký – stokrát vyšší než atmosférický tlak a odpovídá pobytu v hloubce tisíců metrů pod vodou. Navíc při opakovaném používání může krystal absorbovat méně tepla, protože mřížka tvořená částicemi je stále pevnější.
Nicméně v abstraktu článku vědci uvádějí, že „barokalorické odezvy dosažené s těmito prototypy OIPC-BC (“plastických krystalů„ – pozn. red.) lze ladit strukturální modifikací iontů“ a „tato široká matice možných kombinací struktury a funkce ukazuje na potenciál OIPC jako nové třídy materiálů pro účinné a udržitelné chladicí technologie“.