Správné třídění odpadu nám umožňuje správně využívat recyklovatelné výrobky a zároveň budovat ekologické návyky, které následně slouží životnímu prostředí. Třídění odpadu je dobře známé téma, ale stále děláme mnoho chyb, pokud jde o třídění odpadu, zejména kuchyňského. Kam dáváte například čajové sáčky a kávové lusky? Zkontrolujte, zda vás nezklamala intuice a zda správně likvidujete drobný odpad, který ve vaší kuchyni denně vzniká.
Obsah:
- Třídění odpadků
- Kam vyhazujete čajové sáčky?
- Kam vyhazujete kávovou a čajovou sedlinu?
- Kam vyhazujete kávové lusky?
Třídění odpadu
Mnoho druhů odpadků vyhazujeme do košů intuitivně, aniž bychom si byli stoprocentně jisti, že patří přesně do těch správných košů. Třídění odpadu se řídí přísnými pravidly a jejich nedodržování nebo úplné upuštění od tohoto způsobu likvidace odpadu má za následek sankce. Vyplatí se to dělat nejen proto, abychom se vyhnuli vyšším poplatkům za likvidaci odpadu, ale také proto, abychom si vypěstovali správné návyky, které, pokud se budou rok co rok upevňovat, budou přínosem pro nás všechny.
Třídění odpadu je založeno na oddělování biologicky rozložitelného odpadu, nerecyklovatelného odpadu a odpadu, který je částečně nebo zcela recyklovatelný. Na výběr jsou nádoby na bioodpad (hnědé), směsný odpad (šedé nebo černé), kovy a plasty (žluté), papír (modré) a skleněný odpad (zelené).
Pokuty za nesprávné třídění ukládá provinční inspekce životního prostředí. Jak to funguje, kolik můžete zaplatit a za jakých podmínek? Tyto pokuty jsou v podstatě zvýšeným poplatkem za likvidaci odpadu. Zní to nevinně, ale maximální částka, kterou můžete zaplatit, je čtyřnásobek standardní sazby.
Čtyřnásobné zvýšení měsíčního účtu za likvidaci odpadu může být pro váš rodinný rozpočet značným zásahem. Je tato „pokuta“ trvalá? Obvykle se poplatek zvyšuje v období, kdy dochází k porušení obecné povinnosti třídit odpad, ale v individuálních případech, jako jsou například rekreační domy, může být zvýšený poplatek uložen najednou na celý rok. Zatímco u rodinných domů je jasné, kdo by měl nést odpovědnost za netřídění odpadu, u bytových domů existuje kolektivní odpovědnost.
Chcete se vyhnout pokutě za nedostatečné třídění a zajímá vás, kam vyhodit drobný kuchyňský odpad? Ukazuje se, že právě ty způsobují při třídění v domácnostech největší potíže. Mezi problematické výrobky patří kávové lusky a čajové sáčky. Likvidujete je v souladu s předpisy? Pokud jste je až dosud vyhazovali do popelnic intuitivně, zkontrolujte, zda vás intuice nezklamala.
Kam mám vyhazovat čajové sáčky?
První, co vás napadne, je vyhodit čajové sáčky do kontejneru na směsný odpad. Pokud si to myslíte, pak jste narazili na problém. Někdy však můžete najít čajové sáčky vyrobené z přírodních surovin: papíru, rostlinných vláken nebo například celulózové buničiny a přírodních přísad. Ty lze snadno vyhodit do koše na bioodpad nebo na domácí kompost spolu s jejich obsahem.
Čajové sáčky i samotný čaj lze samozřejmě využít při zahradničení, takže než je vyhodíte do koše, zamyslete se, zda byste je mohli využít.
Čajové sáčky jsou vyrobeny z různých materiálů, vezměte to na vědomí, než je vyhodíte do koše. Pamatujte, že ne všechny čaje se prodávají v přírodních a biologicky rozložitelných čajových sáčcích. Ukazuje se, že poměrně dost výrobků končí na trhu a následně v našich konvicích a šálcích v polypropylenových obalech. Ty by se neměly vyhazovat do bioodpadu, jejich místo je v šedé (nebo černé) popelnici mezi směsným odpadem.
Kam bychom měli vyhazovat kávovou a čajovou sedlinu?
Čaj i káva, které s takovým potěšením pijeme každý den v různých časech, nejsou nic jiného než produkty rostlinného původu. Jejich původ, složení a vlastnosti znamenají, že i po částečném zpracování, například tepelné úpravě, se mohou vrátit tam, odkud přišly. Co to znamená? Oba druhy odpadů lze vyhodit do kontejneru na bioodpad , tj. biologicky rozložitelný odpad (za vhodných podmínek a po určitou dobu se rozloží na své základní složky přirozeně přítomné v půdě).
Ze stejného důvodu stojí za zvážení i další způsob, jak se odpadu zbavit nebo jej znovu využít – na vlastní zahradě. Čajová sedlina je cenným hnojivem pro zemní i hrnkové rostliny. Zejména čajové lístky jsou skvělé například pro azalky, růže nebo kyselomilné hortenzie.
Výluhy získané z kávových lusků jsou skvělým hnojivem pro rostliny, proto není vždy dobré je vyhazovat do odpadu. Zbytky získané z kávových lusků jsou užitečné i v domácnosti, pokud chcete vyčistit silně znečištěné povrchy, kterým jejich abrazivní vlastnosti neuškodí. Ze stejného důvodu je lze použít i k výrobě domácího tělového peelingu. V neposlední řadě lze čajovou sedlinu použít k odpuzování obtížného hmyzu, jako jsou mravenci a komáři. V boji proti posledně jmenovaným určitě vyzkoušejte zapálenou kávovou sedlinu.
Kam s kávovými lusky?
Tématem, které vyvolává mnoho otázek, je likvidace kávových lusků. Intuice napovídá, že by se měly vyhazovat do kontejneru na směsný odpad, ale to není zcela správný krok. Jak kovové (hliníkové), tak plastové kapsle byste měli po použití důkladně vyprázdnit (rozhodněte se, co budete s kávovými zrny po jejich vyjmutí dělat) a vyhodit do kontejneru na kov a plast.
Pokud nevíte, z jakého materiálu jsou vyrobeny kávové kapsle, které používáte v kávovaru, podívejte se na etiketu. Výrobci na nich uvádějí všechny potřebné informace a klíčová označení, včetně těch, která se vám budou hodit při třídění, abyste se vyvarovali chyb.