Co místo soli použít v zimě? Tuto otázku si klade mnoho lidí, když vidí poničené rostliny, odbarvené chodníky a skvrny na botách. Pokud se tomu chcete vyhnout, obraťte se na alternativní prostředek. Nejenže rozpustí led, ale nebude mít negativní dopad na životní prostředí.
Teploty klesají každým dnem víc a víc. Noci jsou stále chladnější a teploměry už ukazují několik stupňů pod nulou. To způsobuje, že chodníky a silnice jsou velmi kluzké. Náledí na silnici představuje vážné nebezpečí a je častou příčinou pádů. Proto je třeba se o něj co nejdříve postarat. Nejoblíbenějším řešením v této situaci je posypání silnice solí. To má však řadu nevýhod, proto se vyplatí použít alternativní metodu.
Co můžete udělat místo soli na silnici? Sůl má mnoho negativních účinků
Silniční sůl byla po mnoho let nejoblíbenějším prostředkem pro řešení namrzlých chodníků. Skládá se z více než 90 % z chloridu sodného, ale obsahuje také protispékavé látky, jemný štěrk nebo písek. Tato směs snižuje bod mrznutí vody, což omezuje uklouznutí na chodníku. Je dobrou ochranou proti pádům, ale je důležité si uvědomit, že je velmi škodlivá pro rostliny. To je důležitá zpráva pro majitele pozemků, kteří chtějí posypat solí chodníky v blízkosti zahrady. Solná břečka brání kořenům rostlin absorbovat vodu z půdy, což způsobuje jejich vadnutí. Mladé keře a stromy zase nemusí na jaře vyklíčit, protože sůl snižuje klíčivost. Rovněž ovlivňuje vzhled povrchu silnic a přispívá ke korozi karoserií automobilů a dalších kovových částí. Abyste tomu zabránili, je nejlepší nahradit silniční sůl jinou látkou. Výbornou náhradou může být chlorid vápenatý.
Škodí chlorid vápenatý dlažebním kostkám? Lepší alternativa
Chlorid vápenatý je mnohem účinnější než silniční sůl. Funguje i při velmi nízkých teplotách až do -20 stupňů Celsia a své vlastnosti si zachovává až 72 hodin po aplikaci na vozovku. Vločky pevně přilnou k povrchu vozovky, takže se nerozptylují po ploše jako sůl. Navíc nepoškozují rostliny ani nekorodují kovové části automobilů. Další výhodou je, že chlorid vápenatý nebarví povrch vozovky a dlažební kostky. Nezanechává také stopy na obuvi. Jeho aplikace není obtížná. Stačí očistit povrch od sněhu a na zledovatělý povrch rozsypat vločky chloridu vápenatého. Prostředek začne působit během několika minut. Za zmínku stojí, že je snadno dostupný. Koupíte ho téměř v každém obchodě se zbožím pro dům či zahradu.