Obsahují také zdravé tuky a pomáhají kontrolovat hladinu „špatného“ cholesterolu a udržovat triglyceridy pod kontrolou.
Působení kolagenu v našem těle je jako švýcarský armádní nůž: slouží k mnoha účelům. Tato bílkovina chrání a posiluje tkáně, od kůže po cévy, stejně jako klouby a kosti, a má mnoho dalších prospěšných využití. Po čtyřicítce se však produkce kolagenu v těle zpomaluje, takže pro uspokojení potřeb organismu je třeba získávat kolagen zvenčí . A nestačí se jen uchýlit k doplňkům stravy, které mohou poskytnout podporu, ale je třeba ho hledat i v přírodě.
Existuje mnoho potravin, které podporují tvorbu kolagenu. Tři z nich jsou ořechy: mandle, kešu (známé také jako kešu) a pekanové ořechy, které jsou v Americe velmi oblíbené a často se vyskytují v pečivu. Ideální konzumace těchto ořechů je asi 30 gramů denně.
Kešu ořechy
Kešu ořechy obsahují měď, další stimulátor tvorby kolagenu, a pomáhají tonizovat pokožku. Obsahují také zdravé tuky, stejně jako jejich dva protějšky, a pomáhají kontrolovat hladinu „špatného“ cholesterolu a udržovat triglyceridy pod kontrolou. A podle indické studie publikované v National Institute of Health (NIH) pomáhají také kontrolovat hladinu cukru v krvi u pacientů s cukrovkou 2. typu.
Mandle a jejich výhody
Ořechy jsou bohaté na zdravé tuky a tyto tři druhy přinášejí mnoho dalších dobrých zpráv. Mandle například obsahují vitamin E, a jsou tak spojencem v boji proti buněčné oxidaci. Obsahují také zinek, který je velmi účinný pro syntézu kolagenu, a omega-3.
Užitečné vlastnosti pekanových ořechů
Kromě vynikající chuti, kterou mají všechny tři ořechy, obsahují pekanové ořechy vlákninu, antioxidanty a další méně známou mastnou kyselinu než omega-3: omega-9, která chrání kardiovaskulární systém.
Kešu oříšky obsahují měď, další stimulátor tvorby kolagenu, a pomáhají tonizovat pokožku. Stejně jako jejich dva společníci obsahují také zdravé tuky, které pomáhají kontrolovat hladinu „špatného“ cholesterolu a udržovat triglyceridy pod kontrolou. Jako by to nestačilo, podle indické studie publikované v National Institute of Health (NIH) mohou také pomáhat kontrolovat hladinu cukru v krvi u pacientů s cukrovkou 2. typu.