V přikrývkách se hromadí pot, vlhkost, pachy, bakterie a roztoči. Je velmi důležité ji řádně dezinfikovat, pravidelně prát a dobře sušit. O tom všem vám povíme!
Ačkoli tomu příliš nevěříme, mnohé studie potvrzují, že v posteli trávíme 1/3 svého života, a při vědomí této skutečnosti si ani nedokážeme představit, kolik bakterií se v ní hromadí. Na ložním prádle se hromadí pot, odumřelá kůže, vlhkost a nejrůznější bakterie, takže pro optimální hygienu bychom ho měli měnit alespoň jednou týdně, zejména pokud máme tendenci se potit.
Přikrývka je však jedním z těch předmětů, které zapomínáme čistit, protože si myslíme, že díky tomu, že je chráněna peřinou, se neušpiní, ale pachy a pot do ní mohou pronikat a mohou v ní žít roztoči a bakterie. Je zřejmé, že se nemusí prát tak často jako povlečení, ale přestože se s ním, vzhledem k jeho velikosti, trochu hůře manipuluje, neměli byste jeho hygienu zanedbávat. Poradíme vám, jak vyprat peřinu, zbavit se mikročástic, které v ní žijí, a dosáhnout kvalitnějšího odpočinku.
Jak často byste měli prát svou přikrývku?
Když mluvíme o tom, jak často byste měli prát peřinu, musíme vzít v úvahu, že existuje několik faktorů, které to mohou ovlivnit, například naše tendence potit se, mít alergie, děti, domácí zvířata, která lezou po posteli,… Odborníci specializující se na prodej ložního prádla doporučují prát ho alespoň dvakrát ročně, ale ve výše uvedených případech by se měla frekvence praní zvýšit na 4 a vícekrát.
Bez ohledu na to, zda pereme častěji nebo méně často, je však velmi důležité, aby se přikrývka alespoň čtyřikrát ročně vyvětrala na čerstvém vzduchu, aby se ochladila, její vlákna se zregenerovala a roztáhla a slunce ji sterilizovalo a zbavilo vlhkosti, kterou může obsahovat.
Jak je máme vyčistit?
Když přijde čas vyprat přikrývku, v první řadě se podívejte na náplň, tedy z čeho je vyrobena – peří, rostlinná nebo syntetická vlákna, vlna….. Některé choulostivější výplně, jako je peří nebo prachové peří, nelze prát v pračce, takže se musí čistit chemicky. Ty, které lze, by se měly prát při nízké teplotě, s tekutým pracím prostředkem a při mírných otáčkách, mezi 400 a 800 otáčkami. Samozřejmě je třeba se vyvarovat použití změkčovadel, aby neztratily své vlastnosti.
Nakonec nezapomeňte, že pokud se deka nevejde do pračky nebo je příliš těsná, je lepší ji odnést do čistírny, abyste se ujistili, že je vyčištěna správně.
Jak ji tedy sušit?
Dobré vysušení deky je nezbytné, aby deka získala svůj původní tvar a nepromokla, a také aby na ní nezůstaly stopy vlhkosti, ve kterých se mohou množit mikroorganismy. Neměli bychom ji sušit při vysokých teplotách, aby se nezkazila, takže pokud to chceme udělat správně, máme dvě možnosti: sušit ji v sušičce, při nízké teplotě a tak dlouho, dokud se do sušičky dobře vejde, nebo využít slunečného dne a pověsit ji venku, pokud na to máme prostor.
Dodržováním těchto tipů budete moci účinně vyprat peřinu, zničit všechny zárodky, které může obsahovat, a dopřát si pohodlnější spánek.