Je prostředek na mytí nádobí univerzální? Nic nemůže být vzdálenější pravdě. S některými věcmi byste s ním dokonce neměli manipulovat, pokud nechcete později čelit vážným následkům.
Prostředek na mytí nádobí je téměř v každé domácnosti. Tento čisticí prostředek si rychle poradí se špínou, stopami po mastnotě. A přestože se tvrdí, že dokáže vyčistit jakýkoli povrch, v některých případech se jeho použití nedoporučuje. Které to jsou?
Chcete ošetřit své spotřebiče prostředkem na mytí nádobí? Nedoporučujeme to
Mnoho hospodyněk tvrdí, že prostředek na mytí nádobí je univerzálním prostředkem. Poradí si nejen se špinavým nádobím, ale také například s mastnými skvrnami na oblečení, okny, která potřebují vyčistit, nebo s mýdlovými usazeninami v koupelně. A přestože má přípravek mnohostranné využití, v některých případech by se rozhodně používat neměl.
Přípravek by se neměl používat k čištění kávovarů – ty, které jsou vyrobeny z oceli, lze bezpečně umýt teplou vodou s malým množstvím tekutiny. Pokud je však náš kávovar vyroben z hliníku, měl by se mýt pouze vodou – v tomto případě může i malé množství prostředku na mytí nádobí zařízení poškodit a učinit je nepoužitelným. Ocet a kyselina citronová mají na hliníkové kafemlýnky stejný účinek.
Kdy by se měl prostředek na mytí nádobí odkládat?
Nejsou to jen hliníkové kávovary, které nelze čistit prostředkem na mytí nádobí. Mycí prostředek není vhodný na dřevěné podlahy – i malé množství je může poškodit. Prostředek na m ytí nádobí není vhodný ani na mytí litinových pánví, ovoce a zeleniny nebo vlasů. V posledním případě může způsobit vážné podráždění pokožky, vysušit vlasy a dokonce je zbavit přirozené ochranné vrstvy kožního mazu.
Je také dobré pamatovat na to, že do myčky se nesmí přidávat prostředek na mytí nádobí – jinak se budete muset vypořádat s obrovským množstvím pěny po celé kuchyni. Totéž platí pro nalévání tekutiny do pračky.