Vlhkost se v obytných prostorech v zimním období vyskytuje často. Může se projevovat jako kapky na oknech nebo se může objevit na oknech či stropech. Jakmile vidíme, že stěna vlhne (tj. jak se běžně říká, začíná se potit), musíme okamžitě jednat. Vlhkost na stěně je červeným signálem, který může vést ke zdravotním problémům.
Vlhkost na podlaze je červeným praporkem pro každého majitele nemovitosti: může znamenat vážné konstrukční závady a může vést k poškození budovy a zdravotním problémům obyvatel. Pochopení příčin a následků vlhkosti je klíčem k přijetí účinných nápravných a preventivních opatření.
Proč stěny vlhnou, když je zima?
V nových i starých budovách je vlhkost často způsobena nedostatečnou izolací, která vede ke kondenzaci. Vyplatí se diagnostikovat problém a zkontrolovat zdroje vlhkosti pomocí termokamery nebo měřiče vlhkosti.
Problém nepodceňujte, protože vlhkost ve stěnách může vést k vážným konstrukčním problémům a může mít negativní vliv na zdraví obyvatel, způsobovat alergie a dýchací potíže.
Co lze udělat pro prevenci vlhkosti ve stěnách?
Mezi metody prevence a eliminace vlhkosti patří pravidelné větrání, používání odvlhčovačů a řádná údržba a opravy, včetně použití správné izolace.
Pokud je vlhkost zjištěna na stropě, je třeba provést odvlhčení vyvrtáním otvorů v podlaze a vyfoukáním teplého vzduchu ven. Neměli byste také zapomínat na pravidelné sledování vlhkosti a udržování dostatečného větrání, aby se problémy neopakovaly.