O boty je potřeba správně pečovat. Zejména zimní počasí jí škodí. Proto je nutné po každém návratu domů boty důkladně vysušit. Odborníci stále častěji varují před sušením bot na radiátorech. Existuje mnohem účinnější způsob, jak se vlhkosti v botách zbavit. Vložte ji do bot a hned druhý den budou suché a voňavé.
Udělejte to svým botám pokaždé, když přijdete domů.
Kožené boty je třeba ošetřit a otřít. Tak budou boty dlouho jako nové. Impregnace pomáhá chránit boty nejen před nepřízní počasí, ale také před drobným mechanickým poškozením. Důležitým momentem je sušení obuvi. Mnoho lidí po příchodu domů dává boty pod topení. To je obrovská chyba. Takto vysušená obuv se může zkazit, kůže zkřehne a začne praskat. K sušení bot můžete použít čajové sáčky. Do každé boty vložte jeden čajový sáček a nechte ho tam přes noc. Čaj odvede vlhkost a nepříjemné pachy.
Dalším způsobem, jak rychle dostat vlhkost z bot, jsou bobkové listy. Po příchodu domů vložte do každé boty několik bobkových listů a nechte je tam přes noc. Bobkové listy jsou plné éterických olejů, které otupují nepříjemné pachy a způsobují, že pach potu a vlhkosti zmizí. Kromě toho mají bobkové listy vlastnosti pohlcující vlhkost.
Jak správně vyleštit boty?
Boty, na které bude pasta nanesena, by měly být dobře umyté a vysušené. Někteří doporučují vyprané boty na několik hodin odložit. Čím boty leštit? Jedním z klíčových prvků je měkký hadřík. Ideálně by měl být vyroben z bavlny nebo lnu. Prvním krokem při leštění bot je nanesení proužků na botu. Provádějte to jistými pohyby a snažte se všude zanechat rovnoměrné množství. Nezapomeňte na podrážky. Po tomto kroku by měly být boty matné. Ošetřenou obuv nechte delší dobu, nejlépe přes noc. To umožní pastě dobře se vstřebat a vsáknout do bot. Druhý den boty vyleštěte do lesku. K tomuto účelu nejlépe poslouží staré punčocháče nebo hadřík namočený v odvaru z černého čaje nebo kávy.