Nechci si stlát postel – možná jedna z těch frází, které jsme si jako děti opakovali , abychom naštvali rodiče. Skutečně, vstávat brzy do školy a každé ráno uklízet okolí bylo nesmírně frustrující.
Nebylo však tak špatné, když jsme si po probuzení nechtěli ustlat postel. V posledních letech se ukázaly nevýhody této činnosti a zdravotní rizika.
V čem spočívá problém se stlaním postele po probuzení?
Jsme zvyklí dodržovat určitou rutinu, když se probudíme, protože čas nástupu do práce nebo do školy nás nutí udělat vše brzy, abychom měli čas na odpočinek. Mnozí odborníci však nedoporučují stlát postel ihned po probuzení.
Hlavním důvodem je, že postel nebude dostatečně větraná a okysličená, což povede k výskytu roztočů a některých dalších bakterií. To neznamená, že jste špinavý člověk; jde jen o to, že se tento hmyz objevuje kvůli vlhkému prostředí mezi vaší pokožkou a povlečením.
Takže když si ihned ustelete, roztoči a jejich výměšky zůstávají v povlečení. Pokud však necháte matraci a přikrývky nějakou dobu bez dozoru, bude tento hmyz vystaven světlu a čerstvému vzduchu, což ho dehydratuje a způsobí jeho smrt.
Kromě toho je důležité neustále kontrolovat matraci, pravidelně prát ložní prádlo, nejíst v posteli a především dodržovat osobní hygienu, aby se tento a další hmyz nedostal do vašeho spacího prostoru.
Co jsou roztoči?
Nyní, po neustálém povídání o tomto hmyzu jako dalším zástupci našeho lůžkovin, vás možná zajímá: co jsou to roztoči, odkud se berou a jak se jim vyhnout?
Roztoči jsou členovití pavoukovci, zřídka přesahující půl milimetru na výšku, kteří žijí v domácím prachu a živí se organickými látkami s vysokým obsahem bílkovin, jako jsou šupinky lidské kůže nebo zbytky potravin.
Tito živočichové jsou schopni vylučovat výkaly až 20 krát denně, což může u mnoha lidí vyvolat alergické reakce. Ideálním prostředím pro jejich rozmnožování je teplota 25 až 30 stupňů Celsia a vlhkost nad 60 %, takže se často vyskytují v matracích, dekách, peřinách apod.
Abyste se vyhnuli výskytu tohoto hmyzu v domě, doporučuje se:
- Odstraňte prach z domu vlhkým hadříkem.
- Často vysávejte matrace, postele a pohovky.
- Místo koštěte používejte vysavač.
- Odstraňte z domu koberce a neuchovávejte příliš mnoho měkkých hraček.
- Vyhněte se čalouněným čelům postelí.
- Používejte snadno omyvatelné závěsy.
- Používejte neprázdné matrace, protože se na nich hromadí více roztočů. Mohou být vyrobeny z latexu nebo viskoelastické.
- Ložní prádlo perte každý týden.
- Udržujte místnosti dobře větrané.