Jak často si máte mýt vlasy? Výzkum podporuje neobvyklou metodu

by Martin Černý

Vědci našli zajímavou odpověď na otázku, jak často byste si měli mýt vlasy šamponem a podobně. Uvádí konkrétní pravidlo.

Pravidelný hygienický rituál zahrnuje víc než jen sprchování nebo koupel. Je třeba si umýt i hlavu a vlasy. Otázkou však zůstává: jak často byste si měli vlasy mýt? Obvykle záleží na typu, délce, struktuře a dalších faktorech, ale dvě studie prokázaly výhody velmi specifické procedury.

Jak často byste si měli mýt vlasy? Vědci zjistili následující pravidlo

Obecným pravidlem je, že to, jak často si vlasy myjeme, závisí především na potřebách naší vlastní vlasové pokožky. Ve skutečnosti je to samozřejmě jinak, protože kdo důkladně zkoumá své individuální potřeby? Pokud tedy stále hledáte ten správný režim, obraťte se na vědu.

Podle dvou studií bylo mytí vlasů 5-6 krát týdně potvrzeno jak subjektivními subjekty, tak objektivními kontrolami.

Postup výzkumu mytí vlasů

Za účelem zjištění, jak často byste si měli mýt vlasy, byla zkoumána pokožka hlavy dvou skupin asijských účastníků bez specifických zdravotních potíží. Vědci provedli epidemiologickou studii s cílem sledovat vliv frekvence mytí vlasů.

Poté byla provedena kontrolovaná studie frekvence mytí. K vyhodnocení použili vědci v obou případech objektivní měření stavu vlasů a pokožky hlavy a také sebehodnocení účastníků.

Co se děje po 5-6 umytích vlasů

V epidemiologické studii byli účastníci nejvíce spokojeni se stavem svých vlasů a vlasové pokožky, když si myli vlasy 5-6krát týdně.

Toto pozorování bylo možné kromě subjektivního hodnocení objektivně potvrdit. Kontrolní mytí vlasů také ukázalo, že téměř každodenní režim mytí byl ve všech případech lepší než týdenní režim mytí. Kromě toho nebyly při této frekvenci mytí zjištěny žádné škodlivé účinky na vlasy.

Závěrem výzkumníci tvrdí, že vyšší frekvence mytí vlasů je pro asijské účastníky prospěšnější a vhodnější. Podle zjištění byly obavy z „nadměrného mytí“ subjektivně i objektivně neopodstatněné.

Poznámka: Je třeba poznamenat, že testovací skupiny tvořili výhradně asijští účastníci. Rozdílné struktury vlasů nebyly podle výzkumu brány v úvahu.

Ve srovnání se strukturou vlasů Evropanů jsou však vlasy na hlavách účastníků v průměru silnější a mají tendenci být rovné nebo mírně zvlněné. Pokud tedy máte obzvláště jemné vlasy nebo velmi citlivou pokožku hlavy a máte s tím spojené obavy, je nejlepší vyhledat radu odborníka nebo lékaře.

Co se stane, když si týden neumyjete vlasy?

Mezi vlasovými fanatiky existuje hnutí no-poo (zkratka pro „žádný šampon“), které tvrdí, že byste si měli vlasy mýt méně, nikoli více. Tvrdí se, že dlouhé nemytí má své výhody. Jedním z důvodů jsou složky mnoha výrobků, jako je laurethsulfát sodný (SLS), parafínové oleje, silikony a parabeny, které mají špatnou pověst.

Údajné výhody zřídkavějšího mytí vlasů

  • Vlasy se přestanou tak rychle mastit
  • Není třeba je mýt častěji než jednou týdně
  • Detoxikace vlasů
  • Aktivace vlastních samočisticích schopností vlasů.

V důsledku toho by se vlasy měly vlivem vlastních sil opět lesknout a vypadat zdravě. Předtím je však důležité absolvovat první fázi bez šamponu. Mělo by to trvat nejméně dva týdny, nejspíše však čtyři až šest týdnů. To proto, že mazové žlázy se postupně naučí produkovat méně mazu.

Jak často si máte mýt vlasy? Výzkum podporuje neobvyklou metodu

Co se stane, když si vlasy nebudu mýt déle?

Pokud si delší dobu nemyjete vlasy vůbec nebo pokud používáte například pouze suchý šampon, může to dříve či později vést k několika problémům. Pokud si vlasy nemyjete delší dobu, vaše pokožka hlavy se vysušuje. Bez pravidelného mytí se hromadí nečistoty a zbavují pokožku hlavy vlhkosti.

Možné jsou však i další důsledky:

  • Pokožka hlavy začíná svědit.
  • Vlasy začnou zapáchat.
  • Ztrácíte objem.
  • Vlasy jsou matné a ztrácejí lesk.
  • Hlava vás začne rychleji bolet (důvod: mastné vlasy se často svazují do copů nebo drdolů. Protože jsou kvůli mastnému filmu těžší, účes více namáhá vlasové kořínky).

Jak si mýt vlasy: V první řadě věnujte pozornost typu svých vlasů.

Stejně jako v případě výzkumu, několik příkladů nemusí vždy odrážet obecný vědecký pohled na danou problematiku. Proto toto pravidlo není univerzální. Každodenní mytí vlasů však přinejmenším není škodlivé. Šampony dnes obsahují jemné složky určené speciálně k tomuto účelu.

Pokud však chcete najít individuálnější mycí rutinu, věnujte pozornost svému typu vlasů. Existují individuální doporučení v závislosti na struktuře. Důvod: například jemné vlasy leží blíže k pokožce hlavy, a proto se rychleji dostávají do kontaktu s kožním mazem a oleji.

U kudrnatých a vlnitých vlasů je situace zcela jiná, protože jsou více odděleny od pokožky hlavy. Na druhou stranu jsou kudrnaté vlasy náchylnější k vysušování a přílišný kontakt s vodou je může poškodit.

  • Suché vlasy: 1 až 2 krát týdně.
  • Mastné vlasy: každý 2 den
  • Jemné a rovné vlasy: každodenní mytí šamponem.
  • Kudrnaté vlasy: jednou týdně

Dalšími kritérii, která mohou ovlivnit váš mycí režim, jsou délka a barva vlasů, typ pokožky, vlivy prostředí a používané produkty. Všechny tyto faktory ovlivňují rychlost, s jakou se vaše vlasy začnou mastit nebo vysušovat.

Upozornění: Zrzky mohou být při mytí vlasů znevýhodněny.

Jak často si máte mýt vlasy? Výzkum podporuje neobvyklou metodu

Následující vědecký poznatek se může týkat lidí se zrzavými vlasy. Předpokládá se, že zrzaví lidé jsou citlivější na vysoké a nízké teploty. Alespoň to ukázala studie z roku 2006, takže se možná vyplatí věnovat tomu při mytí vlasů pozornost.

Zajímavé je, že podle téže studie jsou zrzaví lidé výrazně méně citliví na bolest způsobenou elektrickými šoky a píchnutím jehlou. Předpokládá se také, že jinak reagují na léky proti bolesti a při lékařských zákrocích potřebují vyšší dávku anestezie.

Jaký je nejlepší způsob mytí vlasů?

Kromě otázky, jak často byste si měli mýt vlasy, může být na místě i otázka, jak to dělat. Odborníci na to mají konkrétní doporučení. Například nejlepší doba mytí vlasů závisí na typu vašich vlasů.

  • Mastné a/nebo jemné vlasy: myjte ráno, šamponem převážně u kořínků a pěnou u konečků.
  • Husté vlasy/kudrliny: myjte večer, pokud je potřeba více času na sušení (ráno pouze styling).

Před mytím vlasů : Proveďte následující kroky

Než začnete vlasy mýt, je třeba je optimálně připravit. To zahrnuje následující kroky.

  • Dobře vlasy rozčesejte: Pokud chcete odstranit zbytky stylingového přípravku a zabránit zamotání vlasů během mytí, vlasy důkladně rozčesejte.
  • Správný šampon pro váš typ vlasů: Pokud nevíte, který šampon je pro vás vhodný, proveďte test. Tři dny si vlasy nemyjte a zjistěte, zda jsou mastné nebo suché. Poté si můžete vybrat, který výrobek použijete. Roli hraje také to, zda jsou vaše vlasy například barvené.
  • Dávejte pozor na množství šamponu: méně je lepší než více, protože hodně pěny nemusí nutně vlasy vyčistit. Stejně tak nezvyšuje intenzitu péče. Obvykle stačí malé množství.

Umyjte si vlasy správně (návod)

Pokud stále nevíte, jak si správně umýt vlasy, můžete postupovat následovně:

  • Vlasy navlhčete teplou vodou.
  • Napěňte malé množství šamponu. U krátkých až středně dlouhých vlasů o velikosti mandle nebo lískového oříšku. U dlouhých vlasů si postupně nalijte malé množství do dlaně a rozetřete po hlavě.
  • Vmasírujte jej do kořínků, pokožky hlavy a zbytku vlasů. Nechte jej krátce působit.
  • Důkladně opláchněte teplou vodou. Neměly by po něm zůstat žádné zbytky. Pokud vlasy při kartáčování „skřípou“, jsou čisté.
  • Poté vlasy opláchněte studenou vodou, aby se uzavřely vlasové šupinky a stimuloval se krevní oběh ve vlasové pokožce.
  • Nakonec můžete použít kondicionér, který působí jako výživná ochranná vrstva kolem vlasů. Opět jej opláchněte teplou vodou.

Tip: Večerní mytí vlasů nejen šetří čas ráno. Protože vlasy mají večer čas uschnout, zároveň je chráníte. Rychlé a horké fénování ráno může vlasy poškodit.

Jak užitečný je suchý šampon na vlasy?

Pokud vás nebaví mýt si vlasy vodou, přejděte na suchý šampon. Šetří čas, pohlcuje přebytečnou mastnotu, dodává vlasům svěží vzhled a dobře je fixuje. I zde se však názory rozcházejí. Někteří odborníci se domnívají, že tento výrobek je pro vlasy škodlivý. Tvrdí, že poškozuje pokožku hlavy a může vést k vypadávání vlasů.

Toto riziko sice existuje, ale pouze v extrémních případech, tedy pokud suchý šampon používáte pouze dlouhodobě. Ten totiž ucpává póry a může vyvolat zánět.

Jak často si máte mýt vlasy? Výzkum podporuje neobvyklou metodu

Jaký je nejlepší způsob péče o vlasy? (Tip.)

Abyste zabránili velkému vysušování vlasů po umytí, můžete použít vlasové přípravky ještě předtím, než jsou vlasy suché. V dnešní době je jich k dispozici velké množství, takže najít ten správný zabere spoustu času. Můžete například použít vlasový olej na konečky nebo použít bezoplachovou péči pro zapečetění vlasů, které se po umytí zdrsnily.

Správné vysoušení vlasů (návod)

Po umytí vlasů je čas je vyfénovat. Zde je také několik odborných tipů a rad.

  • Mokré vlasy zabalte do ručníku. Pouze je stlačujte, netřete. Ručník absorbuje vlhkost i bez kartáčování.
  • Mokré vlasy jemně pročešte, aby se uvolnily cívky.
  • Pokud vlasy fénujete fénem, dbejte na to, aby teplota nebyla příliš vysoká.

Upozornění: Pokud jdete spát s vlhkými vlasy, může to přispět k tvorbě lupů. Zárodky se mohou lépe množit, což může vést k podráždění pokožky.

You may also like

Leave a Comment