Lepší distribuce tepla při vytápění? Jednoduchý trik vám pomůže hned

by Martin Černý

Leden je na mnoha místech charakteristický také sněžením a varováním před černým ledem. S klesajícími zimními teplotami je vytápění budov stále důležitější. Jednoduchý trik může mít nečekaný efekt.

Od letošního roku se vytápění pro mnoho rodin opět zdražilo díky rostoucím cenám uhlíku. Tepelná energie je pro německé spotřebitele jedním z největších fixních nákladů. V nejchladnějších měsících roku je proto ještě naléhavější maximalizovat úspory na vytápění. Ne vždy to vyžaduje velké úsilí. Stačí pochopit, kde lze překážkám předcházet, a to může mít významný dopad.

Lepší distribuce tepla při vytápění

V Německu se okenní parapety používají mnoha různými způsoby. Ať už pro umístění květin, na které by mělo dopadat co nejvíce slunečního světla zvenčí, bylinek v kuchyni nebo dekorativních předmětů. V zásadě na tom není nic špatného, ale pokud se parapet nachází přímo nad radiátorem, stojí za to dvakrát si rozmyslet, kolik předmětů na něj chcete trvale umístit. Radiátory pod oknem totiž vytvářejí teplý vzduch, který stoupá vzhůru a musí být rozveden po celé místnosti. Pokud tento vzduch narazí na překážky, jako jsou vázy, rostliny, těžké závěsy nebo jiné překážky, nemůže již cirkulovat podle plánu. Proudění vzduchu se zastaví a teplo již není rovnoměrně rozváděno po celé místnosti. V důsledku toho se zvyšují náklady na vytápění.

Je těžké přesně říci, jak moc plný okenní parapet překáží. Záleží na počtu radiátorů v místnosti a na tom, jak velkou část plochy zabírají jednotlivé předměty. Pro radiátory, které jsou přibližně stejně dlouhé jako okenní parapet, však lze použít následující pravidlo. Pokud polovinu okenního parapetu zabírají předměty, vytápění bude stále vytápět místnost přibližně dvakrát účinněji. Proto by v zimě měly být všechny okenní parapety nad radiátory volné nebo co nejvolnější. Ztížená distribuce tepla není zdaleka jediným problémem, který může nastat.

Ucpané okenní parapety mohou přispívat k tvorbě kondenzace vodních par.

Pokud teplý vzduch nemůže při vytápění cirkulovat a spojit se tak se studeným vzduchem u okenních parapetů, zůstává tento vzduch mnohem chladnější. To má za následek tvorbu kondenzace, která zase může vést ke vzniku plísní. Čím hůře jsou okna izolována, tím je riziko vyšší. Plné parapety navíc znamenají, že okna nelze řádně otevřít pro větrání, aniž by se pokaždé odstranily všechny překážky. To nabádá lidi k tomu, aby okna spíše vyklápěli, než aby je plně větrali. V chladném období existuje vysoké riziko vzniku plísní. Důvodem je to, že při vyklopeném okně také dochází k malému proudění vzduchu, ale plocha nad oknem je ochlazována mnohem více než okolní plochy stěn. V důsledku toho se zde hromadí kondenzát, který rovněž představuje vyšší riziko vzniku plísní.

You may also like

Leave a Comment