Udržovat vnější část větracího systému v domácnosti v čistotě je velmi důležité, protože na ní závisí naše pohodlí a zdraví. Prach, pyl a nečistoty nahromaděné na větracích mřížkách recirkulují, to znamená, že je neustále dýcháme. Už dlouho jste větrací mřížky ve svém domě nečistili? Odborníci vysvětlují, jak často byste měli ventilační otvory čistit, a já nabízím jednoduchý způsob, jak je již po jednom ošetření udělat jako nové.
Jak často je třeba čistit větrací kanály?
Při čištění mnoha koutů domu nebo bytu máme tendenci na některé prostory zapomínat. Jedním z takových míst jsou větrací systémy, přesněji jejich vnější části, konkrétně mřížky umístěné v otvorech ve stěnách. Vzhledem ke zvláštnostem konstrukce těchto částí se na nich snadno usazuje prach a různé lepkavé nečistoty, čehož si obvykle všimneme, až když vylezeme na domácí žebřík nebo stoličku a čistíme blízká svítidla.
Pravidelné stírání prachu a nečistot z větracích otvorů je nesmírně důležité a musíme na to pamatovat. V opačném případě budou částice, které se v průduších usadí, recirkulovat, nebo jednoduše řečeno, vrátí se tam, odkud přišly. To znamená, že budete donekonečna vdechovat prach, pyl, nečistoty a potenciální alergeny, čemuž lze tak snadno předejít.
Stačí udržovat hygienu pravidelným čištěním větracích otvorů a kvalita vzduchu ve vaší domácnosti se znatelně zlepší. Extrémně znečištěné větrací otvory nejenže představují skutečnou hrozbu pro vaše zdraví a pohodu, ale mohou také způsobit, že celý systém pracuje neefektivně a omezuje proudění čistého vzduchu. Jak často by se měly čistit větrací mřížky? Není od věci je při každém úklidu otřít vlhkým hadříkem a důkladnější vysátí by se mělo opakovat alespoň jednou za půl roku.
Během čištění pravidelně otírejte mřížky od prachu a nečistot nahromaděných na žebrech. Čas od času je rozeberte a dodatečně umyjte, abyste odstranili i staré, ulpívající nečistoty.
Pokud máte pocit, že vzduch v domě není čerstvý, je cítit podivný zápach a na stropě nebo na stěně hned vedle mřížky je vidět nashromážděný prach, určitě si pořiďte příslušenství k jeho odstranění. Pamatujte, že zanedbávání větracího systému a absence pravidelné údržby, a to nejen specializované údržby, ale i preventivních opatření, jako je čištění, zhoršuje jeho výkon. Poskytnu vám několik tipů, jak čistit nástěnné a stropní mřížky v domácnosti. Budou bílé a lesklé a prach, který se usadil na lamelách, nebude stoupat do vzduchu a znovu se usazovat, pouze na jiném místě.
Jak vyčistit větrací mřížku – domácí prostředky
Pravidelné čištění celého domu vám pomůže udržet vzduch proudící větracími otvory čistý a správný. Nejde jen o vysávání nebo vytírání podlahy, utírání prachu z okenních parapetů, nábytku nebo svítidel. Čas od času je dobré použít měkkou část vysavače k vysátí prachu, který se usadil na stěnách. Nezapomínejte, že nečistoty se do domu dostávají zvenčí – častěji uklízejte chodby a předsíně, abyste omezili vnášení nečistot do budovy. Díky tomu všemu bude váš dům nebo byt čistší a do větracích otvorů se dostane méně prachu.
Naznačuje váš plán domácích prací, že je čas vyčistit větrací otvory? Domácí prostředky stačí k tomu, aby prach a lepkavé usazeniny zmizely, aniž byste museli odstraňovat kryt.
Na větracích otvorech se usazuje prach a při větší péči se mohou stát živnou půdou pro houby a plísně. Chcete-li je důkladně vyčistit, dodržujte určitý sled kroků.
- Pokud je to možné, vypněte na chvíli ventilační systém.
- Opatrně přejeďte úzkým koncem trubky vysavače po mřížce a při stírání vytáhněte přebytečný prach, který se může nacházet ve vzduchu.
- Po vysátí žeber větrací mřížkyotřete vlhkým hadříkem všechny přístupné části, zákoutí a štěrbiny stěnového prvku, který běžně maskuje otvor. Tím se nečistoty navlhčí a částečně uvolní. Hadřík důkladně opláchněte.
- Pokud nechcete mřížku rozebírat, použijte k jejímu čištění rýžovou tyčinku, šroubovák nebo malý nůž zabalený v hadříku. Pomocí tohoto dočasného nástroje naneste na okraje roštu směs vody, jedlé sody a prostředku na mytí nádobí ve formě pasty a setřete nečistoty a nánosy. Poté vše znovu otřete vlhkým čistým hadříkem a nechte zaschnout. Teprve poté systém znovu spusťte.
- Pokud chcete čisticí mřížku vyjmout, odšroubujte upevňovací prvky, opatrně ji vyjměte a ponořte ji alespoň na 20 minut do teplé vody, ve které jste předtím rozpustili polovinu tablety do myčky nádobí. Potřebujete vyčistit několik mřížek po celém domě? V tom případě použijte celou tabletu. Po předchozím namočení plastové části důkladně vydrhněte nepoužitým zubním kartáčkem. Předtím je nechte ležet na utěrkách, dokud zcela nevyschnou, a teprve poté je vložte zpět do otvorů ve stěně.
Větrací mřížky lze čistit bez jejich demontáže, pokud na nich ulpěla nečistota, která je výsledkem několikaměsíčního zanedbávání. V takovém případě je lepší prvek demontovat a umýt senzační domácí metodou.
Nezapomeňte, že nejen čištění mřížek má vliv na kvalitu vzduchu, je také nutné pravidelně vyměňovat opotřebované filtry, které jsou ukryty hlouběji ve venkovní jednotce. Nejúčinnější je vyměnit je přibližně dvakrát ročně, ale v případě potřeby to můžete dělat i častěji. Četnost je třeba zvýšit, pokud některý z obyvatel domu trpí alergií nebo pokud vás denně doprovázejí domácí zvířata, zejména venčící se psi nebo venkovní kočky.