V průběhu let se vedou debaty o tom, jaký druh kávy je nejlepší pít, kolik šálků denně můžete vypít a jaké množství je nejlepší nepřekračovat. Méně se však diskutuje o tom, v jakou denní dobu je nejlepší po aromatickém nápoji sáhnout. Ukázalo se, že na tom záleží více, než byste si mysleli. Nedávná studie zjistila, že pití kávy v určitou denní dobu, nejlépe před dvanáctou hodinou v poledne, může výrazně snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění a předčasného úmrtí – bez ohledu na to, kolik kávy zkonzumujete.
Mnoho lidí si nedokáže představit den bez kávy – a většina se nezastaví jen u jednoho šálku. Nicméně i když se obvykle klade velký důraz na to, kolik kávy byste měli denně vypít, není to zdaleka ta nejdůležitější otázka.
Vědci provedli mnoho studií o zdravotních účincích kávy. Jen málo z nich se však zaměřilo na to, v jakou denní dobu by se měl nápoj konzumovat. Je známo, že káva, zejména káva obsahující kofein, má potenciál ovlivňovat biologické procesy, jako je spánek, kolísání krevního tlaku nebo hladina zánětu. Ale jakým způsobem přesně? To je otázka, kterou se vědci rozhodli zjistit.
Vedl je doktor Lu Qi z univerzity v New Orleans. Výsledky své studie zveřejnili začátkem ledna v časopise European Heart Journal.
K analýze použili údaje z Národního průzkumu zdraví a výživy (NHANES). Tyto údaje zjišťují zdravotní stav a výživu dospělých a dětí v USA. Kromě toho vědci zahrnuli také výsledky studie Women’s and Men’s Lifestyle Validation Study.
Rozdělení konzumace kávy do tří denních dob
Vědci pro svou studii použili údaje od osob starších 18 let ze studie NHANES. Zahrnuli do nich informace o stravě a úmrtnosti shromážděné v letech 1999 až 2018. ze studie byli vyloučeni následující lidé:
- Lidé s diagnózou kardiovaskulárního onemocnění,
- osoby s diagnózou rakoviny.
- Těhotné ženy,
- osoby s atypickou stravou – ženy konzumující méně než 500 nebo více než 3 500 kcal denně a muži konzumující méně než 800 nebo více než 4 200 kcal denně.
Do studie tak bylo vybráno 40 000 725 dospělých osob.
Ve studii NHANES účastníci vyplnili dotazník, který zkoumal jejich stravování. Obsahoval otázky týkající se doby jídla, druhu a množství všech jídel a nápojů z předchozího dne. Díky tomu bylo možné sledovat chování osob, které pijí kávu bez kofeinu a s kofeinem. Doba konzumace kávy byla rozdělena do tří časových intervalů:
- ráno: od 4.00 do 11.59 hod,
- odpoledne: od 12.00 do 16.59 hod,
- večer: od 17.00 do 3.59 hodin.
V rámci studie byly rovněž kladeny otázky týkající se doby jídla, druhu a množství jídla, délky spánku, fyzické aktivity a chronických zdravotních potíží (např. cukrovky, vysokého krevního tlaku). Tyto údaje pak vědci porovnali s národním indexem úmrtnosti.
Přínosy pro zdraví
36 % účastníků studie NHANES pilo kávu ráno, 16 % pilo kávu během dne a 48 % nepilo kávu vůbec. Výsledky analýzy ukázaly, že denní doba, kdy pijeme kávu, nehraje žádnou roli. Ti, kteří nápoj konzumovali ráno, měli nižší riziko úmrtí z jakékoli příčiny (o 16 procent) a na kardiovaskulární onemocnění (o 31 procent). Podobný přínos nebyl pozorován u těch, kteří pili kávu v pozdějších hodinách.
Množství vypité kávy hrálo menší roli. Ať už účastníci studie vypili méně než jeden nebo více než tři šálky denně – pokud po ní sáhli do 12 hodin, pozitivní účinky nápoje se dostavily. Zajímavé je, že totéž platilo i pro kávu bez kofeinu.
Vědci také zjistili, že pití kávy během dne – tedy po 12. hodině – může být spojeno se zvýšeným rizikem poruch spánku a možným narušením cirkadiánních rytmů.
Káva vypitá před dvanáctou hodinou v poledne může mít mnoho zdravotních výhod
Studie přináší nový a důležitý pohled na to, jak může načasování konzumace kávy přinést zdravotní výhody. Ranní káva může nejen podporovat cirkadiánní rytmy, ale může mít také pozitivní vliv na záněty v těle. Antioxidační vlastnosti kávy usnadňují regulaci zánětlivých markerů, jako je například C-reaktivní protein, který je obvykle nejvyšší v ranních hodinách.
Tato zjištění zdůrazňují význam uvědomělé konzumace kávy – nejen z hlediska množství, ale také denní doby. Vzhledem k tomu, že kardiovaskulární onemocnění jsou nejčastější příčinou úmrtí, mohou výsledky této studie pomoci zlepšit individuální i veřejné zdravotní strategie.
Možná omezení
„Jedná se o první studii, která se zabývá volbou denní doby pro konzumaci kávy a jejími zdravotními důsledky. V našich výživových doporučeních obvykle neuvádíme doporučení ohledně doby pití kávy, ale možná bychom se nad tím měli zamyslet,“ píše hlavní autor studie Dr. Lu Qi. – Píše hlavní autor studie Dr. Lu Qi v tiskové zprávě. Ve prospěch této studie hovoří skutečnost, že byla provedena na velkém vzorku a probíhala po dlouhou dobu (více než devět let).
Existují však určitá omezení. Za prvé, studie je založena na pozorovacích údajích, takže nelze jednoznačně prokázat vztah příčiny a následku. Za druhé, výsledky mohly ovlivnit i další faktory – například ti, kteří ráno pili kávu, mohli mít zdravější životní styl. Kromě toho účastníci sami uváděli svou spotřebu kávy, takže odpovědi byly deklarativní. Údaje byly navíc získány především ve Spojených státech, takže nemusí být reprezentativní pro jiné populace.
Studie navíc nezohledňovala genetické rozdíly, jako je schopnost jedince metabolizovat kofein, které mohou být v této problematice důležité.