Už žádné škrábání ledu z auta: domácí lék vyčistí zledovatělé čelní sklo během několika sekund

by Martin Černý

Může to být časově náročné a nervy drásající: V zimě bývá čelní sklo vašeho auta pokryté ledem. Pokud se chcete vyhnout stresu, měli byste mít po ruce domácí prostředek.

Oškrábání ledu z auta je jednoduchý domácí prostředek, který pomůže během několika sekund.

Seškrabávání ledu z auta je často nepříjemné, zejména po ránu, a vyžaduje čas a nervy. Naštěstí existuje mnoho triků, které vám pomohou seškrábat led z čelního skla auta rychleji a snadněji. Jeden domácí prostředek je obzvláště užitečný. A funguje i bez škrabky na led.

Kouzelný prostředek proti námraze se nazývá odmrazovací sprej. Je velmi snadné si ho vyrobit doma. Naplňte láhev s rozprašovačem octem a vodou v poměru tři ku jedné (tři díly octa, jeden díl vody). A jste připraveni na další námrazu na čelním skle. Stačí směs nastříkat na namrzlá místa a námraza bude během několika sekund pryč.

Ocet a voda dohromady – jak snadno odstranit námrazu z vašeho auta

Směs octa a vody také pomáhá zabránit vzniku ledových škrábanců na vašem autě. Pokud tento prostředek nastříkáte na okna auta před setměním, zůstanou bez ledu. Trik je jednoduchý: směs octa a vody má nižší bod tuhnutí než voda.

Kyselina octová zamrzá při 17 stupních Celsia, zatímco směs nikoli. To je způsobeno efektem zvaným deprese bodu tuhnutí. Když směs octa a vody zmrzne, molekuly vody nejen krystalizují, ale také přeruší vazbu s molekulami octa. To vyžaduje dodání energie. V našem případě tedy: více chladu.

Metoda s octem a vodou však pomáhá pouze při mírných teplotách pod bodem mrazu. Pokud teploty klesnou hluboko pod bod mrazu, jak předpovídá model, můžete si pomoci vysoce odolným alkoholem (například lihem nebo roztokem lihu na potírání; vyhněte se alkoholu, jako je vodka). Alternativou k poškrábání čelního skla automobilu je také směs soli a vody. Než ji však na čelní sklo nanesete, musíte se ujistit, že jsou zrnka soli ve vodě zcela rozpuštěna.

Pozor na vodní metodu v zimě: extrémní teploty mohou sklo poškodit.

S horkou vodou však buďte opatrní. Častým omylem je, že ještě lépe řeší problém se zamrzáním. Vroucí voda by se však nikdy neměla lít na zamrzlé sklo. Zatímco boj s ledem pomocí tepla se zdá být logický, metoda vařící vody je příliš extrémní. Velký teplotní rozdíl může vést k prasklinám nebo v nejhorším případě dokonce k úplnému zničení čelního skla. Rovněž není dobré používat teplou vodu.

You may also like

Leave a Comment