Myslíte si, že prodlužovačka je bezpečným řešením nedostatku zásuvek? Chyba! Odborníci bijí na poplach. Běžné domácí spotřebiče zapojené do prodlužovacího kabelu mohou způsobit tragédii. Zjistěte, která zařízení byste nikdy neměli zapojovat do prodlužovacího kabelu, pokud nechcete riskovat život své rodiny.
Smrtící kombinace u vás doma
Renomovaný elektrikář Paul Martinez přichází s alarmujícími zjištěními o nebezpečnosti běžných prodlužovacích kabelůcož také řekl v rozhovoru pro cnet.com. Největší riziko představují spotřebiče s příkonem vyšším než 1500 wattů. „Představte si, že zapojíte elektrický ohřívač do prodlužovacího kabelu. Zástrčka se začne tavit a svět je v plamenech,“ varuje odborník. Běžné prodlužovací kabely tak vysokou zátěž prostě nezvládnou. Dochází k postupnému přehřívání, které může vést až k roztavení izolace. V nejhorších případech situace končí požárem, který se šíří neuvěřitelnou rychlostí. Mezi nejnebezpečnější spotřebiče patří fritézy, mikrovlnné trouby, elektrické ohřívače všech typů, grily, trouby a překvapivě i ledničky. Všechna tato zařízení vyžadují stabilní připojení přímo do uzemněné zásuvky ve zdi.
Skryté hrozby v každé domácnosti
Většina lidí si neuvědomuje, že i běžné kuchyňské spotřebiče mohou být smrtelné. Například zapojení elektrické trubky do prodlužovacího kabelu extrémně namáhá kabel. Začne se přehřívat a může se vznítit. Spojení několika prodlužovacích kabelů dohromady je obzvláště nebezpečné. Vzniká tak řetězová reakce, která dramaticky zvyšuje riziko požáru. Odborníci důrazně varují před připojováním klimatizací či topidel na prodlužovací kabely. Tato energeticky náročná zařízení potřebují přímý a stabilní přívod elektřiny ze zásuvky. Mnozí také podceňují riziko spojené s používáním prodlužovacích kabelů v koupelně nebo venku. Vlhkost v kombinaci s elektřinou je smrtelné nebezpečí.
Bezpečné používání prodlužovacích kabelů vyžaduje dodržování několika základních pravidel. Nejdůležitější je dodržet maximální povolené zatížení prodlužovacího kabelu. Každý kvalitní výrobek má jasně daný maximální příkon spotřebičů, které do něj můžete zapojit. Kabel musí být vždy zcela odvinutý – stočené kabely se snadno přehřívají. Prodlužovačka nesmí být zakrytá nábytkem nebo koberci, potřebuje volný prostor pro chlazení. Pro citlivou elektroniku, jako jsou počítače nebo televize, používejte pouze speciální prodlužovací kabely s přepěťovou ochranou. Nikdy do nich však nezapojujte výkonné spotřebiče, jako jsou varné konvice nebo žehličky. Pravidelně kontrolujte stav kabelů a zástrček. Jakékoli známky poškození, jako jsou praskliny nebo změna barvy, jsou signálem k okamžité výměně prodlužovacího kabelu.
.
Související články:
Zařízení, která nikdy nesmí mít připojené prodlužovací kabely. Některé z nich jsou velmi jemné
Nikdy nepřipojujte tato zařízení k prodlužovacímu kabelu. Hrozí porucha nebo požár
sledujte nás ve Zprávách Google.