Dracaena je na Slovensku mimořádně oblíbená. Nejen, že se snadno udržuje, ale je také nápadnou ozdobou místnosti. Abyste vypadali úchvatně, je lepší se v zimě vyhnout jednomu kroku. V tomto ročním období jí to může uškodit.
Dracaenas se vyskytují v téměř 40 druzích, mezi nimiž jsou odrůdy stromů a keřů. Jen málokterá dracéna se hodí pro domácí pěstování – nejoblíbenější je dracéna třásnitá (Dracaena marginata), která pochází z Madagaskaru. Jeho charakteristickým znakem jsou listy s ostrými hroty. Zevnitř jsou listy zdobeny světlým nebo červenohnědým pruhem.
Jakou dracaena si vybrat? Přestože je nejoblíbenější dracéna zmíněná na začátku, v zahradnictvích na Slovensku najdete i jiné druhy dracény. Patří mezi ně např. Dracéna lemovaná, Dracéna vonná, Dracéna cibulovitá.
Podmínky pro dracaena
Rostlina není příliš náročná na pěstování, a proto je velmi oblíbená. Je to nápadná okrasná rostlina do místnosti. Miluje teplo, proto by teplota měla být ideálně nad 15 stupňů C. V létě by měla být mezi 18 až 25 stupni C.
Dracaena preferuje místa s rozptýleným světlem. Pokud ji umístíte na místo s malým množstvím slunečního záření, listy začnou blednout a ztrácet barvu. V tomto případě se doporučuje najít „zlatou střední cestu“, protože se mohou spálit na světlém slunném místě.
Jak často mám zalévat dracaenu?
Dracaena je trochu rozmarná pouze ve výše uvedeném ohledu. Docela snáší suchý vzduch, takže dobře snáší podzim a zimu, kdy probíhá topná sezóna. V těchto měsících by se nemělo zalévat příliš často, protože přebytečná voda může vést k uhnívání kořenů. Stačí zkontrolovat substrát: sucho bude jasným signálem, že je čas zalévat.
Je však důležité nezapomínat na pravidelný postřik listů. Jednoduchá úprava jim pomůže zachovat jejich charakteristickou barvu.
Přestože dracaena nevyžaduje velkou péči, v zimě je lepší neudělat jednu chybu. V tomto ročním období je rostlina v klidovém stavu, proto by se neměla přihnojovat. Toto ošetření by mělo být prováděno na jaře a v létě, tedy v období jeho růstu. Pokud to uděláte na podzim a v zimě, můžete rostlinu snadno poškodit.
Hnojení Dracaena. Zde jsou domácí opravné prostředky
Nejlepší je začít s hnojením koncem března a až do října aplikujte jednou za šest týdnů. Můžete použít přírodní hnojiva. Vzhledem k tomu, že dracaena má intenzivně zelené listy, potřebuje poměrně vysokou dávku dusíku. Vyplatí se proto k tomuto účelu použít želatinu nebo kávu.
- Kávové hnojivo: jednoduše smíchejte půl sklenice uvařené kávy s litrem vody,
- Želatinové hnojivo: lžíci želatiny rozpusťte v teplé vodě. Vše důkladně promícháme a poté necháme vychladnout. Nakonec smícháme s litrem vody.
.