Při používání sporáku dochází k zašpinění plynových hořáků. Jejich čištění často odkládáme na později, nečistoty tak zasychají a obtížně se odstraňují. Naštěstí nemusíme hořáky dlouze drhnout, abychom je zbavili nečistot a mastnoty. Stačí sáhnout do kapsy a následovat jednoduchý domácí lék. Podívejte se, jak se snadno zbavit nečistot z hořáků.
Čištění hořáků kamen se zdá být zdlouhavý a pracný úkol. Vůbec to tak však být nemusí, protože špíny a mastnoty se rychle a snadno zbavíte jednoduchým domácím prostředkem. Poradíme vám, jak na to.
Čištění hořáků – proč byste to měli dělat systematicky?
Špinavé hořáky jsou problémem nejen kvůli svému vzhledu, ale také proto, že mohou výrazně ovlivnit fungování spotřebiče. Zaschlá vrstva tuku a připálené zbytky jídla mohou ucpat otvory, kterými má plyn unikat. Díky tomu je plamen nesouměrný a kuchyňské náčiní na něm umístěné se zahřívá nerovnoměrně.
To může vést k vyšším účtům, protože jídlo se vaří déle a plyn bude unikat do stran místo ohřívání nádobí.. Naše nádobí se navíc mnohem snadněji připálí, a proto se rychleji opotřebovává. Navíc, pokud své hořáky nečistíme, během vaření se bude šířit nepříjemný zápach.
Jak se zbavíte nečistot z hořáků? Použijte sáček
Naštěstí pokud se chcete zbavit hořáků nečistot, nemusíte je zdlouhavě drhnout nebo se snažit čistit zaschlé nečistoty. Zdá se, že stačí použít jednoduchou domácí metodu a sáhnout po surovinách z naší kuchyně, kterými si hořáky snadno vyčistíme.
Zde je to, co budete potřebovat:
- 1 balení prášku do pečiva,
- 1 balení droždí,
- půl hrnku octa,
- šťáva z jednoho citronu.
Postup:
Všechny tyto ingredience smíchejte v misce. Poté sáhneme po igelitovém sáčku a vložíme do něj hořáky. Zalijeme je připravenou směsí a sáček zajistíme gumičkou. Sáčkem lehce zatřeseme, aby se vše důkladně promíchalo a necháme tak půl hodiny. Po uplynutí této doby si všimnete, že se voda v sáčku zakalila a nečistoty se oddělily od hořáků. Poté je jednoduše vyjmeme ze sáčku a opláchneme pod tekoucí vodou. Nakonec je opatrně osušte a dejte zpět na sporák.
Tato metoda je velmi účinná, protože směs droždí a prášku do pečiva reaguje s octem a vytváří šumivou tekutinu, která pomáhá rozpouštět mastnotu a nečistoty. Citronová šťáva obsažená v této směsi navíc povrch hořáku ještě více osvěží a dodá mu lesk.
Použití sáčků však není jediný způsob, jak vyčistit silné nečistoty z hořáků. Pokud náhodou doma uvedené ingredience nemáte, můžete vyzkoušet jiné způsoby čištění hořáků:
- Ocet a jedlá soda – dobrý nápad je připravit hustou pastu ze 3 lžic jedlé sody a půl hrnku octa. Po nanesení na nečistoty nechte působit 20 minut, poté setřete houbičkou a opláchněte. Po mastnotě a spáleninách nezůstane ani stopa.
- Coca-Cola a jedlá soda – je to neobvyklá, ale účinná metoda. Jeden šálek nápoje nalijte do misky a smíchejte se 3 lžícemi jedlé sody. Poté do směsi vložte hořáky a nechte 45 minut působit. Po této době se připáleniny rozpustí a nečistoty změknou, proto stačí hořáky otřít hadříkem a opláchnout vodou.
- Sůl a citronová šťáva – v tomto případě stačí smíchat 2 lžíce soli se šťávou z jednoho citronu. Ten bude působit nejen jako přírodní brusivo, ale také odmastí hořáky a dodá jim lesk. Tuto směs naneste na hořáky, nechte čtvrt hodiny působit a poté setřete měkkou částí houbičky.
Související články:
.