Mnoho z nás zanedbává pravidelnou údržbu koupelnových předkladů. Odborníci varují, že tento nenápadný doplněk může skrýt nebezpečné množství bakterií, roztočů a plísní. Naučte se, jak správně čistit předložky a chránit zdraví celé rodiny.

Foto: Shutterstock/EV. Safronov
Předložky v koupelně jsou nezbytnou součástí téměř každé domácnosti. Poskytují nám pohodlí, bezpečnost a dokončují celkový vzhled koupelny. Jen málokdo si však uvědomuje, že tyto nenápadné textilie mohou představovat vážné zdravotní riziko. Každodenní kontakt s vlhkostí, nečistotami a mrtvou pokožkou z nich činí ideální prostředí pro násobení mikroorganismů.
Neviditelné nebezpečí pod nohama
Předložky koupelny plní především bezpečnostní funkci. Po sprše nebo koupele je vyšplháme, abychom se vyhnuli sklouznutí na mokré podlaze. Proto jsou neustále vystaveni vlhkosti, což z nich činí perfektní místo pro násobení bakterií, hub a plísní. Kromě toho zachycují nečistoty z podlahy a odumřelé kůže, která se přirozeně odlupuje.
Mnoho lidí však nevěnuje dostatečnou pozornost čištění předložek. Někteří je jen zřídka umývají, jiní dokonce vůbec. Tento špatný zvyk může vést k vážným zdravotním problémům, zejména u lidí s oslabenou imunitou nebo tendencí k alergiím. Pravidelné mytí předkladů koupelny by mělo patřit mezi základní domácí povinnosti.
Jak správně umýt předložky koupelny? Většina lidí to dělá špatně
Dobrou zprávou je, že většina koupelnových předkladů lze v pračce umýt. Měli byste však vždy dodržovat pokyny výrobce na etiketě. Bavlna a další předložky z měkkých textilů obvykle zpracovávají mytí v pračce bez problémů. Je ideální je umýt jednou týdně maximálně 40 stupňů Celsia a točením nastaveným na 800 ot / min.
Chcete -li udržovat měkkost a inhalaci materiálu, vyhněte se použití změkčovače látky a agresivní chemie. Místo toho zkuste ocet, který má změkčení a dezinfekční vlastnosti. Do změkčovače látky nalijte přibližně 50 mililitrů octa a vaše předložka bude nejen čistá, ale také příjemně měkká.

Foto: Shutterstock.com/Ratchanee Sawasdijira
Pokud hledáte ekologické a cenově dostupné alternativy k komerčním čisticím prostředkům, máme pro vás několik prokázaných tipů. Kromě již zmíněného octa můžete také vyzkoušet bikarbonátovou sodu, která účinně neutralizuje nepříjemné pachy a pomáhá odstraňovat skvrny.
Pro těžce zašpiněné předložky připravte pastu jedlé sody a vody. Naneste ji na problematické oblasti, nechte asi 30 minut a poté důkladně opláchněte. Tato metoda je zvláště účinná při odstraňování odolných skvrn a pachů.
Další velkou pomocí je citronová šťáva, která má přirozené bělení a antibakteriální účinky. Stačí stisknout šťávu z jednoho citronu do mísy horké vody a namočte předložku. Po několika hodinách to opláchněte a nechte uschnout na čerstvém vzduchu.
Pravidelná péče o předložení koupelny není jen otázkou estetiky, ale především o zdraví. Investujte trochu času do jejich řádného čištění a odměňte vás čistší a zdravější domovem.