Jak odstranit zaschlý tuk z plechů, hrnců a pánví? Snadno a bez chemikálií

by Martin Černý

Pokud před Vánoci plánujete generální úklid kuchyně, stojí za to věnovat pozornost něčemu, co se v každodenním shonu často přehlíží nebo ignoruje. Jedná se o zaschlý tuk, který se hromadí na různých místech v kuchyni. Zde je několik tipů, jak odstranit zaschlou mastnotu z plechů na pečení, varných desek, digestoří a trub.

Kromě zdobení domu a vánočního stromku se sváteční přípravy soustředí na přípravu vánočních pokrmů. Než se však pustíte do vaření a pečení cukroví, je nezbytné provést důkladný úklid kuchyně.

  • Mastnota uvízlá v troubě nebo na plechu koláčům na chuti nepřidá.
  • Naopak špinavý odsavač par zápach z vaření účinně neodstraní.
  • A starý tuk v troubě vánočním pokrmům na chuti nepřidá.

Proto doporučujeme účinně vyčistit přichycený tuk domácími metodami.

Co rozpouští zašlý tuk?

Chemické čisticí prostředky zakoupené v obchodě mohou odstranit přichycenou mastnotu. Je však důležité mít na paměti, že kuchyňské vybavení, jako jsou pánve nebo grily, přichází do přímého kontaktu s potravinami, takže byste k jejich ošetření neměli používat silné čisticí prostředky z obavy, že se chemikálie dostanou do jídla. Na pomoc existují ekologické prostředky dostupné v každé domácnosti, které úspěšně odstraňují zaschlou mastnotu, jsou přírodní a zdravotně nezávadné.

Příklady domácích prostředků na odmaštění:

  • jedlá soda
  • ocet
  • kyselina citronová
  • sůl
  • peroxid vodíku

Jak odstraním zaschlý tuk z pánve?

Zaschlý tuk na pánvi je nejen nevzhledný, ale také nezdravý.

Poznejte je lépe!

  • Zaschlý tuk z pánve rovnoměrně posypte kuchyňskou solí. Pánev vložte do předehřáté trouby a vyjměte ji, až sůl zhnědne – sůl během zahřívání absorbuje tuk. Poté sůl z pánve odstraňte kuchyňskou utěrkou a pánev důkladně umyjte vodou se saponátem.
  • Smíchejte hydrogenuhličitan sodný s trochou vody, abyste získali konzistenci podobnou drhnutí. Připravený roztok naneste na plech a hadříkem nebo houbičkou jej vetřete do míst, kde ulpěl zaschlý tuk. Směs by se měla rychle rozpustit. Vyčištěný plech na pečení důkladně opláchněte teplou vodou.
  • Pečicí plech se zaschlým tukem vložte do dřezu, naplňte vodou a přidejte jedlou sodu. Počkejte hodinu a poté plech umyjte prostředkem na mytí nádobí. Nečistoty a zaschlý tuk by měly jít z plechu snadno odstranit.

Stejným postupem lze odstranit zaschlý tuk z pánve. Pamatujte, že teflon se nesmí třít drátěným kartáčem.

Zaschlý tuk v troubě – jak jej vyčistit?

  • Vnitřek trouby můžete vyčistit prostředkem na mytí nádobí, vodou a octem nebo jedlou sodou, kterou jej navlhčíte. Vlhkou houbičkou otřete střed trouby a soustřeďte se na zaschlá místa.
  • Vnitřní stranu dvířek můžete vyčistit vodou a octem. Nezapomeňte otřít skleněnou desku utěrkou z mikrovlákna. Mastnotou pokrytý rošt můžete namočit do jedlé sody a houbičkou odstranit nečistoty, až změknou.
  • Praktickým řešením je také použití kostky do myčky nádobí. Rozpusťte ji v misce s trochou vody a vzniklou směs rozsypte v troubě. Po chvíli vše důkladně opláchněte teplou vodou a otřete hadříkem. Vaše trouba bude zářit jako nová.
  • Čištění odsavače par Začněte čištěním vnější strany spotřebiče. Smíchejte vodu a ocet v poměru 1:1 a postříkejte digestoř z horní strany, abyste odstranili prach a mastnotu. Poté vyjměte filtrační mřížky a vložte je do dřezu, bohatě postříkejte připraveným roztokem vody a octa a nechte několik minut působit. Nakonec je opláchněte vodou a osušte.
  • Dalším způsobem čištění mastných mřížek odsavače par je posypat je jedlou sodou a postříkat octem. Po 10-15 minutách mřížky důkladně opláchněte vodou s prostředkem na mytí nádobí a poté je otřete do sucha.
  • Mastnotu na dlaždicích vedle sporáku lze také vyčistit roztokem vody a octa. Stačí směs nastříkat na znečištěná místa, počkat několik minut a poté otřít hadříkem.

Mastnota z mikrovlnné trouby

K vyčištění mikrovlnné trouby od mastnoty pomůže také ocet nebo citronová voda. Jen se vyplatí nádobí ze spotřebiče nejprve vyjmout: k vyčištění postačí voda a prostředek na mytí nádobí. Pro vyčištění středu mikrovlnné trouby doporučujeme vyzkoušet jednoduchý trik.

  1. Do skleněné misky nalijte směs vody a octa nebo citronu.
  2. Poté zapněte mikrovlnnou troubu na vysoký výkon a vodu několik minut zahřívejte. Pára vznikající při ohřevu změkčí nečistoty a umožní jejich snadné odstranění ze stěn.
  3. Poté jednoduše otřete vnitřek mikrovlnné trouby hadříkem, aby byla zářivě čistá.

Jako bonus citron osvěží vůni uvnitř.

Jak vyčistit fritézu?

Přilepenou mastnotu ze vzduchové fritézy snadno odstraníte domácími metodami.

  1. Nejprve ze spotřebiče vypusťte starý olej.
  2. Do hrnce nalijte vodu a ocet v poměru 2:1. Poté fritézu vyčistěte.
  3. Zapněte troubu a nastavte teplotu na přibližně 70-80 stupňů.
  4. Po 10 minutách troubu vypněte. Během této doby teplý roztok rozpustí zaschlý tuk.
  5. Vylijte špinavou vodu a otřete vnitřek fritézy čistým hadříkem.

Vnitřek fritézy můžete také snadno vyčistit jedlou sodou.

  1. Jednoduše posypte vnitřek fritézy jedlou sodou, přidejte několik kapek prostředku na mytí nádobí a zalijte vařící vodou.
  2. Směs nechte chvíli stát, poté ji vylijte, vyčistěte a opláchněte pod studenou vodou.

Pokud jsou na stěnách stále připálené zbytky, odstraňte je houbičkou nebo plastovou stěrkou. Vnější stranu fritézy otřete roztokem vody a octa.

  • Pokud se zaschlý tuk stále drží na koši fritézy, zkuste jej vyčistit pastou z vody, jedlé sody a kyseliny citronové. Směs rozetřete na cedník a nechte ji několik minut působit, poté koš důkladně umyjte pod tekoucí vodou.

Podle našich rad se můžete snadno zbavit zaschlé mastnoty v kuchyni pomocí domácích prostředků. Výše uvedená řešení jsou levná a účinná a produkty potřebné k výrobě domácích čisticích prostředků jsou dostupné téměř v každé domácnosti.

You may also like

Leave a Comment