Tento velmi častý zvyk odhaluje základní aspekty osobnosti nebo nálady.
Hromadění oblečení na židli je běžný jev a má vysvětlení z psychologie, které přesahuje prostou „lenost“. Podle odborníků může tento zvyk souviset s emocionálními aspekty, vzorci chování a hospodařením s časem či energií.
Psychologický význam skládání oblečení na židli
Zvyk skládat oblečení na židli je často odrazem prokrastinace, tedy odkládání jednoduchého úkolu, jako je složení nebo rozložení oblečení. K tomu dochází, když má člověk pocit, že má jiné, naléhavější priority, nebo prostě nechce v danou chvíli vynakládat energii na tuto činnost.
Pro některé lidi funguje židle jako „tranzitní zóna‚ mezi ‘používáním“ a „skladováním“. Oblečení není dost špinavé na to, aby šlo do koše, ale není ani dost čisté na to, aby se vrátilo do skříně.
Lidé, kteří ukládají oblečení na židli, mohou také pociťovat emoční nebo duševní únavu , protože řešení drobných úkolů se může zdát zdrcující, pokud je člověk ve stresu, úzkostný nebo mu chybí energie. Jedná se o formu „prokrastinace“ jako mechanismu šetření psychických zdrojů.
Neznamená to však vždy nedbalost; tento zvyk může spíše odrážet osobnost, která dobře funguje v „organizovaném chaosu“. Pro někoho má nepořádek praktický nebo emocionální smysl, i když se zvenčí může jevit jako neorganizovaný.
Psychologové vysvětlují, že stav fyzického prostoru člověka může být odrazem jeho emocionálního stavu. Židle s prádlem může být známkou toho, že člověk zažívá zvýšený stres, demotivaci nebo se mu prostě nechce dělat domácí práce.