V chladném období, kdy klesají teploty a přibývá nachlazení, je péče o imunitní systém zásadní. Mezi potravinami bohatými na živiny, které pomáhají udržovat naši obranyschopnost, vyniká jako superpotravina kiwi. Zařazení kiwi do každodenního jídelníčku může mít zásadní vliv na to, že se stane klíčovým spojencem v boji proti nachlazení. Sandra Mugnino, odbornice na výživu, vysvětluje, že kiwi, stejně jako další potraviny, jako je ananas, pomeranče, mandarinky a brokolice, jsou v tomto ročním období nezbytné.
„Konzumace vitaminu C nás může ochránit před nemocemi, nachlazením a žaludečními křečemi, takže potraviny jako kiwi jsou nezbytné. Snažme se každý den sníst alespoň dvě peckovice,“ vysvětluje Mugnino. Díky svému nízkému glykemickému indexu je navíc ideální volbou i pro ty, kteří se snaží kontrolovat hladinu cukru v krvi.“
Přínosy kiwi:
- Zdroj vitaminu C
- Vysoký obsah vlákniny
- Antioxidační vlastnosti
- Dobrý zdroj draslíku
- Zlepšuje spánek
- Podporuje zdraví trávicího traktu
- Přínosy pro pokožku
V chladných zimních měsících, kdy nastává chladné počasí, je běžné, že se vzdáváme čerstvého ovoce ve prospěch teplejších, uklidňujících potravin. V tomto ročním období se však zvyšuje riziko nachlazení a dalších sezónních onemocnění, proto je péče o stravu důležitější než kdy jindy. „V tomto ročním období máme tendenci ukládat více tuku, abychom ochránili své tělo, ale měli bychom se snažit zvýšit příjem ovoce bohatého na vitamin C.“
Kiwi je také ovoce s vysokým obsahem vody, přibližně 83-86 % jeho hmotnosti tvoří voda, která je nezbytná pro imunitní systém. „Aby vám nepadaly vlasy a nehty byly v dobrém stavu….. Neměli bychom ani přemýšlet o tom, zda se hydratovat, nebo ne, a musíme si uvědomit, že sladké a alkoholické nápoje tělo dehydratují. Dehydrataci, ke které dojde během Vánoc, musíme kompenzovat a vyrovnávat.“ Jak vysvětluje Sandra Mugnino, voda navíc pomůže snížit chuť na jídlo a podpoří imunitní systém.
Další živinou, která rovněž pomáhá imunitnímu systému, je zinek. „Najdeme ho v červeném mase nebo měkkýších, jako jsou kohouti nebo škeble. Velmi důležitý je také vitamin D, který je třeba získávat na slunci, a ne sedět celý den doma. Pokud máte nedostatek vitaminu D, je důležité užívat doplňky stravy.“ Na druhou stranu jsou pro energii nezbytné potraviny bohaté na železo a ideální jsou játra. „Měli byste jíst rozmanité zdravé potraviny, různé druhy ovoce, masa, ryb…,“ říká odbornice na výživu Sandra Mugnino.