Koberce potřebují pravidelné čištění, protože se na nich vždy hromadí nečistoty a prach. Pokud se nechcete uchylovat k chemickým prostředkům, najdete je i v domácnosti.
Koberce to mají v každodenním životě těžké. Neustále po nich chodíte, někdy bez bot, jindy s botami, hromadí se na nich prach a na podlahu pak padají těstoviny a rajčatová omáčka nebo jiné zbytky jídla. Není divu, že v určitém okamžiku vypadá koberec opotřebovaně. Jak vyčistit koberec, aby opět vypadal čistě a beze skvrn? Je to snadné díky několika trikům a domácím prostředkům.
Jak docílit toho, aby byl váš koberec opravdu čistý?
Na koberci se hromadí nejrůznější nečistoty. Proto je důležité koberec nejen vysávat, abyste z něj odstranili prach a drobky, ale také umět opakovaně odstraňovat skvrny. Vždy byste však měli začít s hrubými nečistotami. Začněte tedy s vysavačem, který má obvykle na podlahové hubici režim pro vysávání koberců. To usnadňuje drhnutí nečistot z vláken a jejich sběr.
Speciální vysavač s čisticím prostředkem je vhodný pro hloubkové čištění koberce, například pokud časem zešedl nebo jinak změnil barvu. Nastříká čisticí prostředky s vodou a vysaje je přímo spolu se špínou. Poté by se měl opláchnout čistou vodou. Koberec by se pak měl zavěsit, aby zcela vyschl. Tímto způsobem se koberec stane hygienicky čistým. Existují však i jiné způsoby čištění každodenní špíny a skvrn.
Lze koberce čistit pracím práškem?
V závislosti na velikosti a materiálu lze některé koberce prát na 30 stupňů jako jemné prádlo. Bavlna, vlna a syntetické tkaniny, jako je polyester, jsou obvykle vhodné, ale sisal, rafie a podobné materiály nikoli. Velké koberce lze také čistit pracím prostředkem. To lze provést buď ručním praním ve vaně, nebo zaměřením skvrn.
Klíčové je použít správný prací prostředek se správným dávkováním, zejména při použití pracího prášku je důležité rozpustit jej v dostatečném množství vody a dobře vypláchnout, jinak se zbytky přilepí. Prací prášek je silný prostředek, a to i proti zápachu. U koberců s dlouhým vlasem byste však měli být opatrní, protože prášek může ulpět na vláknech a obtížně se odstraňovat.
Jak vyčistit koberec bez chemikálií?
Bez pověstných „chemikálií“ z hotových čisticích prostředků se však obejdete. Některé domácí prostředky umožňují dosáhnout stejně silného účinku, pokud jde o čistotu. Octová esence je nejúčinnější proti skvrnám na kobercích. Zředí se jedna ku jedné s vodou a opatrně se aplikuje na ošetřovaná místa. Po půl hodině můžete koberec vytřít čistou vodou. Dalším osvědčeným domácím prostředkem je jedlá soda. Můžete ji nanést na skvrnu, zalít horkou vodou a nechat několik hodin působit. Poté lze zbytky látky setřít nebo odstranit vysavačem.
Existují však i další účinné domácí prostředky:
- Ocet
- prášek do pečiva
- jedlá soda
- Pěna na holení
- sůl (proti skvrnám od červeného vína)
Lze koberec čistit chemicky?
Pro povrchovou čistotu koberce postačí týdenní suché čištění vysavačem. Každých několik měsíců, zejména pokud je koberec viditelně znečištěný, by však mělo být provedeno důkladnější čištění. Prací prášek a podobné prostředky nejsou vždy vhodné pro chemické čištění. Prací prášek působí příliš intenzivně a obtížně se následně odstraňuje a domácí prostředky, jako je prášek do pečiva, nefungují dostatečně bez kombinace s vodou.
Přesto může být suché čištění nezbytné, zejména v zimě, kdy koberec nemůže dobře vyschnout na vzduchu. Existují také prášky na suché čištění koberců a k čištění koberců se obvykle používá pěna bez přidání vody.