Tajemství dlouhověkosti, bohaté na vitamíny a vlákninu. Jezte ji místo brambor

by Martin Černý

Pomůže při nachlazení, zpestří večeři a je skvělou náhradou brambor. Přestože čínský artyčok není příliš oblíbený, stojí za to mu dát šanci. Tato rostlina, rozšířená v Asii, je někdy nazývána „tajemstvím dlouhověkosti“. Podporuje imunitní systém a pomáhá nám hubnout. Jak jinak působí na náš organismus?

  • Čínský artyčok není příliš populární, ale je to úžasná rostlina, která je skvělá jako obohacení stravy a náhrada brambor.
  • Má řadu prospěšných vlastností, které byly potvrzeny studiemi
  • Podporuje imunitní systém, chrání před nemocemi a předčasným stárnutím organismu. Je také skvělým zdrojem cenných bílkovin pro ty, kteří dodržují vegetariánskou nebo veganskou dietu.
  • Čínské artyčoky jsou také vhodné při hubnutí a pomáhají regulovat hladinu cukru v krvi.

Artyčok má nádhernou lehce oříškovou chuť a v polské kuchyni je poněkud zvláštní novinkou. V kombinaci se správnými přísadami však mohou pokrmy získat zcela novou podobu. Ukazuje se jako geniální náhrada brambor a je považován za tajemství dlouhověkosti. Nejsnáze ji seženete v obchodech se zdravou výživou nebo v internetových obchodech, ale někdy se objeví i ve velkých supermarketech. Řeč je o čínském artyčoku.

Čínský artyčok – co to je?

Čínský artyčok, přesněji řečeno artyčok hlíznatý (Stachys affinis Bunge), je v Asii mimořádně oblíbená rostlina. Je to jistě skutečná kulinářská exotika, o které u nás málokdo slyšel. Má lehce oříškovou chuť, ale po přidání do pokrmu je dostatečně neutrální, aby nám nezkazil kulinářské plány. Naopak je velmi zdravá. Hodí se k masu, rybám i zelenině. Lze ji použít i do omáček, dipů, salátů nebo jako samostatnou svačinu.

Tajemství dlouhověkosti – jak čínský artyčok ovlivňuje zdraví?

Čínské artyčoky mají vysoký obsah bílkovin, takže jsou vynikajícím rostlinným zdrojem této makroživiny ve stravě. Tato zelenina je poměrně vláknitá a skládá se ze sacharidů, vlákniny a vody.

Jsou však také skutečnou lahůdkou pro milovníky zdravé výživy a odborníky na výživu. Čínské artyčoky také obsahují:

  • kyselinu listovou,
  • vitamin K,
  • vitamín C,
  • mangan,
  • hořčík.

Oproti běžným artyčokům mají mnohem více vlákniny, což ocení ti, kteří drží redukční dietu. Důležité je, že čínské artyčoky poskytují dostatek živin a zároveň mají nízký obsah tuku. Obsah kalorií v čínských artyčokách je pouze 80 kcal/100 g. Obsahují také sloučeniny, které mají antioxidační vlastnosti.

Tato rostlina je již po staletí součástí čínské lidové medicíny a používá se jako lék proti nachlazení – výborně zmírňuje příznaky sezónních infekcí. Má antibakteriální a antimikrobiální vlastnosti. Pomáhá také vylučovat škodlivé látky z těla a podporuje imunitní systém.

Za svůj název „tajemství dlouhověkosti“ vděčí vysokému obsahu antioxidantů. Přítomnost těchto silných rostlinných sloučenin pomáhá tělu bojovat s volnými radikály, čímž zabraňuje vzniku mnoha závažných onemocnění a prodlužuje „mládí těla“.

Některé studie ukazují, že čínské artyčoky pomáhají regulovat hladinu cukru v krvi. Přírodní sloučeniny, které obsahují, mohou přispívat ke zlepšení citlivosti tkání na inzulín, což z nich činí užitečný produkt pro pacienty s cukrovkou 2. typu, inzulínovou rezistencí a dalšími poruchami glykémie. Tato vlastnost artyčoků nám pomůže i v procesu hubnutí.

Vysoký obsah vlákniny zajišťuje pocit sytosti a snižuje celkový příjem kalorií během dne a artyčoky v tomto ohledu odvádějí skvělou práci. Usnadňují hubnutí a udržování zdravé tělesné hmotnosti.

Jak připravit čínský artyčok?

Pokud plánujete kulinářské experimenty s artyčokem v hlavní roli, nezapomeňte se postarat o jeho čištění – vzhledem k jeho tvaru to není nejjednodušší úkol, ale je lepší ho nezanedbat. Nejprve ho opláchněte ve vodě a nechte okapat. Omyté artyčoky položte na papírovou utěrku nebo kuchyňský ubrousek. Poté odřízněte konce a bohatě je posypte solí – dbejte na to, aby byla hrubá, aby vám pomohla zeleninu očistit. Posypanou zeleninu důrazně potřete utěrkou nebo ručníkem. Tím se zbavíte tenké slupky a zbylých nečistot. Na samém konci artyčoky ještě jednou opláchněte od zbylých nečistot a soli.

Čínské artyčoky je třeba před použitím uvařit, stejně jako brambory. Lze je také smažit, blanšírovat nebo vařit v páře. Doba vaření není nijak zvlášť dlouhá, ale vzhledem k vláknité struktuře rostliny hodně záleží na vašich preferencích. Při tomto postupu je nejlepší spolehnout se na vlastní úsudek a chuť, zda vám textura artyčoku vyhovuje.

You may also like

Leave a Comment