V předvánočním období mnoho lidí při generálním úklidu myje okna a pere záclony. Je důležité vědět, jak to dělat správně, aby se záclony po vyprání nezmačkaly a jak je vyčistit, aby získaly zpět svou sněhobílou barvu. Oproti očekávání stačí k dosažení tohoto efektu provést několik jednoduchých úkonů. Zjistěte, co je třeba udělat, aby byly vaše záclony po vyprání nádherně čisté a nemačkaly se.
Záclony se po vyprání často hodně mačkají. Někdy je problém tak velký, že je obtížné záhyby odstranit i žehličkou. Proto se vyplatí vědět, jak záclony správně prát, aby se nemačkaly, a co použít k obnovení jejich sněhobílé barvy. Zde je několik tipů, jak na to.
Jak často byste měli záclony prát? Zde je přehled informací, které byste měli znát
Četnost praní záclon závisí na místnosti, ve které visí. Přesto je však praní pouze dvakrát ročně o Vánocích zjevně nestačí.
Měly by se proto pravidelně prát v místnostech orientovaných do ulice, stejně jako v kuchyni a v místnostech, kde žijí alergici. V ložnici nebo obývacím pokoji je tedy běžné prát záclony 3-4 krát ročně. Ale v kuchyni nebo v místnosti, která je vystavena výše uvedeným faktorům, to děláme každé 2 měsíce.
Jaký je správný způsob praní záclon? Tímto způsobem se nezmačkají
Velký význam má i to, jak záclony perete. Rozhoduje nejen o tom, jak budou čisté a jak dlouho vydrží, ale také o tom, zda se po vyprání nezmačkají. Pokud tedy chcete, aby se vám později lépe žehlily, vyplatí se vědět, jak je správně prát.
Nejprve je třeba zkontrolovat štítek na zácloně a podle něj zvolit způsob praní, teplotu a také vybrat správný prací prostředek. Je velmi důležité zvolit správný prací prostředek, protože některé tkaniny na silné prací prostředky reagují špatně. Proto je lepší pro jistotu použít jemný prací prostředek.
Pokud však na zácloně není štítek, nastavte pračku na program pro jemné tkaniny a teplotu 20-30 stupňů. Nastavte také nízké otáčky, maximálně 500 otáček za minutu. To je důležité, protože příliš vysoká teplota může způsobit zmačkání nebo sražení látky. Na druhou stranu příliš vysoké otáčky mohou způsobit záhyby, které se budou obtížně odstraňovat.
Důležité je také to, co se záclonami uděláte po vyprání. Nejlepší je ihned je pověsit na záclonovou tyč a podlahu zakrýt ručníky. To umožní látce, aby se při sušení roztáhla pod vlastní vahou, a také zabrání vzniku záhybů, které jsou u záclon pověšených v sušičce běžné.
Chcete, aby vaše záclony byly sněhově bílé? Dejte je do sušičky
Vyplatí se také dbát na to, aby naše záclony získaly po vyprání opět svou sněhobílou barvu. K tomu je třeba především nezapomenout zcela naplnit pračku. Pračka tak účinně vymáchá a odstraní všechny nečistoty.
Kromě toho se vyplatí používat domácí metody, které nám umožní záclony dodatečně vybělit. K tomu můžete použít jedlou sodu, kterou nasypete do bubnu pračky, nebo kuchyňskou sůl, používanou při namáčení po praní. K bělení lze použít také aspirin. Stačí použít 1-2 tablety při namáčení a nechat záclony ve vodě 2-3 hodiny.
Záclony je nejlepší pověsit na záclonovou tyč ihned po vyprání.