Skořice je víc než jen voňavé koření: jako léčivý prostředek má mimo jiné snižovat hladinu cukru v krvi a působit protizánětlivě a zažívacím ústrojím. Příliš mnoho skořice však může být škodlivé.
Skořice je jedním z nejstarších koření a pochází ze skořicovníku pravého neboli cejlonského ze Srí Lanky, Barmy nebo Bangladéše. Kůra ze stromů vysokých šest až deset metrů se strhává noži, což způsobuje její kroucení. Typické skořicové tyčinky vznikají tak, že se do sebe vloží několik buchet. Tyčinky se suší celé nebo se rozemelou na prášek. Kromě cejlonské skořice existuje i levnější skořice kassiová, která se vyrábí z kůry stromu kassiovníku a pochází hlavně z Číny.
Zde se dozvíte, jak můžete jednotlivé druhy skořice rozlišit.
Zdravější cejlonskou skořici, která obsahuje málo kumarinu, poznáte podle toho, že se tyčinky snadno drolí, protože kůra je velmi tenká a pevně srolovaná. Tyčinky skořice Cassia jsou tvrdší, nedají se lámat a uprostřed mají dutinu. Rozlišit jednotlivé druhy skořicového prášku není snadné – musíte se spolehnout na informace na obalu a případně zvolit dražší výrobek.
Je skořice užitečná?
Je prokázáno, že skořice povzbuzuje chuť k jídlu, podporuje střevní činnost a má pozitivní vliv na složení střevní flóry. Za to je zodpovědný esenciální olej ze skořice. Skládá se především ze skořicového aldehydu a obsahuje také polyfenoly. Ty mají zvláštní účinek na trávicí trakt a mírně zpomalují vyprazdňování žaludku, takže hladina cukru v krvi tolik nestoupá. Skořicové polyfenoly mají také pozitivní vliv na střevní flóru. Skořice má také protizánětlivé účinky a posiluje imunitní systém.
Co dělá skořice při cukrovce?
Ve vědeckých studiích se ukázalo, že skořice má slibné účinky na diabetes 2. typu, ale výsledky zatím nejsou jednoznačné. Současná metastudie 2024 hodnotila 24 klinických studií. Ty prokázaly, že skořice významně snižuje hladinu cukru v krvi nalačno, inzulinovou rezistenci a HbA1C (dlouhodobou hladinu cukru v krvi). Autoři studie považují své výsledky za náznak toho, že užívání skořice může být účinnou doplňkovou léčbou při léčbě diabetu 2. typu .
Jezte skořici k snídani
Skořice je součástí zdravé výživy: doporučuje se ke snídani kvůli svým účinkům na snižování hladiny cukru v krvi. To je důležité zejména pro osoby s cukrovkou a osoby s nadváhou (obézní ). Příkladem zdravé snídaně je tvaroh s lesními plody a vlašskými ořechy posypaný skořicí. Skořici lze použít také k přípravě o něco zdravějšího dezertu.
Jak škodlivá je skořice?
Skořice obsahuje fytochemickou látku kumarin, která ve vysokých dávkách může poškodit játra. Spolkový institut pro hodnocení rizik proto doporučuje maximální množství kumarinu 0,1 miligramu na kilogram tělesné hmotnosti denně. To odpovídá přibližně jedné čajové lžičce kasie skořicové na osobu vážící 60 kilogramů. Pro děti je škodlivé i malé množství: pro dítě vážící 15 kilogramů je denní dávka již 0,5 gramu. Proto by se skořice kasie, která obsahuje velké množství kumarinu, neměla konzumovat ve velkém množství. Naproti tomu dražší cejlonská skořice neobsahuje téměř žádný kumarin. Těhotné a kojící ženy by se měly konzumaci kassiové skořice preventivně vyhnout.
Pomáhá skořice při hubnutí?
Trávení stimulující účinky skořice již byly prokázány ve studiích: v pokusech na zvířatech složky skořice, zejména polyfenoly, dlouhodobě měnily složení střevní flóry u potkanů, kteří pak hubli. V metastudii bylo vyhodnoceno dvanáct klinických studií. Podle výsledků , se u účastníků snížila tělesná hmotnost a index tělesné hmotnosti (BMI), stejně jako obvod pasu a hmotnost tuku. Doplňky stravy se skořicí nabízené k hubnutí se však nedoporučují, protože mohou překročit maximální množství kumarinu.
Skořice jako antibiotikum
Skořice je také přírodní širokospektrální antibiotikum a mimo jiné působí inhibičně na žaludeční bakterie Helicobacter pylori a různé mikroorganismy způsobující průjem. Při mírném až středně těžkém průjmu se skořice doporučuje jako čaj: do horké vody přidejte skořicovou tyčinku nebo kapku skořicového oleje.
Inhalace se skořicí
Skořice může pomoci také při dýchacích potížích: skořice má zahřívací, stimulační a prokrvující účinek a také potlačuje záněty. Proto je ideální inhalovat skořicový olej například při bronchitidě.
Zde se dozvíte, jak skořice působí na mozek
Skořice může zvýšit pozornost, zlepšit studijní výsledky a zlepšit paměť. Přehledová studie o účincích skořice na mozkové funkce zjistila, že složky skořice eugenol, skořicový aldehyd a kyselina skořicová zlepšují kognitivní funkce. Některé studie přezkoumávané v metastudii také ukázaly, že složky skořice zvyšují růst a životaschopnost buněk a inhibují ukládání tau fibril a beta-amyloidu. Tyto bílkovinné částice (proteiny) se slepují a ukládají v mozku lidí trpících Alzheimerovou chorobou. Tím narušují komunikaci mezi nervovými buňkami a způsobují jejich postupné odumírání. Podle výzkumu může skořice potenciálně chránit před Alzheimerovou chorobou tím, že zpomaluje ukládání odpovědných bílkovin.
Užitečné recepty se skořicí
- Skořicové tělové máslo stimuluje krevní oběh. Přidejte cejlonskou skořici, zázvor a hřebíček. Olej se aplikuje zevně. Zahřívá tělo a je vhodný i k masáži.
- Oxymel je kyselý med vyrobený z jablečného octa a medu s přídavkem cejlonské skořice, tymiánu a citronové kůry. Přísady smíchejte ve sklenici se šroubovacím uzávěrem, přidejte polévkovou lžíci do teplé vody z kohoutku a vypijte, nejlépe ráno na lačno. Skořice má antioxidační a protizánětlivé účinky. Oxymel posiluje imunitní systém.
- Čajový prášek se skládá z kajenského pepře, kardamomu, kurkumy, hřebíčku a skořice. K přípravě čaje (v asijských a východoevropských jazycích: Chai) se prášek vaří s černým čajem a přidává se trochu mléka nebo rostlinného nápoje. Množství skořice reguluje hladinu cukru v krvi, když si k čaji dáte něco sladkého .