Neperte tyto oděvy společně – vyhněte se běžným chybám

by Martin Černý

Chyby při praní mohou být nákladné, protože při nesprávném zacházení se mohou poškodit i ty nejchoulostivější materiály. Které kusy oblečení by se však neměly prát společně?

Účelem praní je, aby bylo vaše oblečení čisté. S nejodolnějšími skvrnami si pomůže poradit speciální prací prostředek. Měli byste však vše jen naházet do bubnu a stisknout tlačítko start? Raději to nedělejte, protože hrubé chyby při praní mohou vést k velkým nákladům. Přečtěte si, jak prát úsporně.

Jaké prádlo by se mělo oddělovat?

Základním pravidlem pro praní je, že světlé a tmavé prádlo by se mělo vždy prát odděleně. Zabráníte tak odbarvení černého prádla. Ještě lepší je prát bílé, černé a barevné prádlo zvlášť. Ale: které kusy oblečení by se neměly prát společně, i když mají stejnou barvu? Odborníci na praní prádla mají na tuto otázku jasnou odpověď.

Třídění věcí podle barev jim pomůže zachovat si dlouho svou barvu. Pokud například vyperete společně modré a žluté oblečení, může modrá barva způsobit žluté nevzhledný zákal. Proto odborníci doporučují prát společně pouze určité barvy. Na štítcích na věcech jsou také uvedeny příslušné pokyny pro praní.

Kategorie prádla:

  • Bílé prádlo: pouze bílé prádlo
  • Barevné prádlo 1: světle modré, světle růžové, světle šedé, světle fialové, žluté.
  • Barevné prádlo 2: tmavě modrá, zelená, červená, fialová.
  • Barevné prádlo 3: červenooranžové, světle červené, růžové
  • Barevné plátno 4: černé plátno

Lze všechny barvy prát společně na 40 stupňů?

Nejčastěji používané teploty praní jsou 30 a 40 stupňů. Neměli byste však jen tak házet všechno oblečení do pračky dohromady. I když mají všechny věci stejnou teplotu, měly by se prát odděleně podle barev. I při nízkých teplotách mohou některé barvy „odbarvit“ a obarvit ostatní kusy prádla.

Proto je vhodné držet se třídění i při praní na 40 stupňů. Vzhledem k tomu, že obvykle nevíte, jaká barviva byla použita k obarvení tkanin, je lepší se nadměrně jistit. Koneckonců, oblečení není levné a vy si chcete své oblíbené kousky uchovat co nejdéle. Proto je správná péče jednoduše nezbytná.

Je možné prát všechno oblečení dohromady?

Změna barvy je však jen jedním z problémů, které vznikají při nesprávném třídění. Existuje mnoho různých druhů textilií. Pokud se o sebe třou, může to vést k žmolkování, což je pomačkání vláken. Mohou se také tvořit žmolky, které se pak lepí na jiné textilie. To nejenže vypadá nevábně, ale také to svědčí o poškození prádla.

Neměli byste jednoduše prát všechny kusy oblečení dohromady. Například ložní prádlo a ručníky by se měly vždy vkládat do pračky odděleně. Materiály i teploty praní se obvykle značně liší. Nové ručníky jsou obvykle velmi cuchavé, takže pokud je to možné, měly by se v prvním pracím cyklu prát odděleně.

Které kusy oblečení lze prát společně?

V zásadě lze prát společně spodní prádlo a trička. Nejprve byste však měli zkontrolovat, zda jsou typ tkaniny, barva a teplota praní jednotlivých kusů kompatibilní. Košile, spodní prádlo a bavlněné textilie se také dobře perou společně. Totéž platí pro vlněné oblečení. I v tomto případě lze všechny vlněné předměty umístit do bubnu společně.

Totéž platí i pro hedvábí. Je však důležité použít správný prací cyklus a správný prací prostředek. Jedním z pracích triků, který může zajistit zářivou čistotu, je mletý pepř. Předpokládá se, že dokáže odstranit šedý zákal z tkanin. Za tímto účelem přidejte do bubnu pračky čajovou lžičku mletého pepře. Prádlo pak můžete prát při teplotě 30 nebo 40 stupňů.

You may also like

Leave a Comment