Tady je důvod, proč vaše čerstvě vyprané ručníky voní, aby byly opět svěží a voňavé.

by Martin Černý

1. Praní při příliš nízké teplotě

Pokud věříte reklamám, že vše lze prát na 20 stupňů, jste na velkém omylu. Při praní ručníků neušetříte na pracím prostředku, vodě ani elektřině, a to je v případě ručníků zřejmý fakt. Pokud perete ručníky při teplotách nižších než šedesát stupňů, není to vůbec vhodné, protože se v pračce a na ručnících množí bakterie a plísně. Na těsnění pračky se vytvoří tenká vrstva mastnoty, bakterií, plísní a dalších nečistot.

Smícháním pracího prostředku s malým množstvím jedlé sody jej můžete zesílit. Při praní ručníků nastavte pračku na šedesát stupňů nebo vyšší teplotu, ručníky tuto teplotu snesou a budou v pořádku. Ujistěte se, že pračka poskytuje správný čas na praní, protože několik minut na pracím programu neprospěje. Může to trvat dvě až tři hodiny, ale výsledek mluví za vše. Praní bez vody není možné, protože ručníky absorbují velké množství vody, proto zvolte program s dostatečným množstvím vody.

2. Do pračky vkládáte příliš mnoho předmětů.

Pračku nikdy nepřetěžujte, protože přetížené prádlo se nemůže pohybovat. Pračka prádlo odstřeďuje a to se pohybuje podobně, jako když se prádlo ždímá při ručním praní. Pokud se prádlo nemůže pohybovat, protože v pračce není místo, nebudete ho moci řádně vyprat!

Nikdy nepoužívejte úsporný program k praní ručníků! Praní ručníků vyžaduje více vody než praní letních šatů. V pračce by měl být vždy dostatek prostoru pro pohyb prádla a dostatek vody. Kolik vody by se mělo nalít?

Jen tolik, abyste měli na ruce, buben naplňte do dvou třetin! Měli byste také mít na paměti, že ručníky budou velmi těžké, pokud jsou mokré vodou. Pračky mají zabudované bezpečnostní systémy, které zastaví chod pračky, pokud hmotnost prádla překročí maximální hmotnost. Buďte opatrní, pokud prádlo není v pračce rozloženo rovnoměrně, může dojít k poškození ložisek v závěsu a spálení motoru.

3. Čištění filtru

Je také důležité udržovat pračku v čistotě, proto čas od času vyčistěte filtr dávkovače pracího prostředku. Propláchněte jej velkým množstvím vody, abyste odstranili zbytky pracího prostředku a aviváže, vodní kámen, bakterie a plísně. Stejným způsobem vyčistěte i dvířka a těsnění. Ještě důležitější je filtr v tělese čerpadla. Filtr v tělese čerpadla je určen k zachycování volných drobných, vlasů apod. zachycených v pračce. Pokud uvíznou, mohou poškodit lopatky čerpadla, a tím i pračku.

Nemůžeme nijak zabránit tomu, aby se do pračky dostaly vlasy. Dostanou se do filtru, který je živnou půdou pro bakterie a plísně. Pokud se tyto částečky nečistot dostanou zpět do pračky, nedivte se, že vaše ručníky zapáchají! Při čištění pračky se vždy řiďte pokyny uvedenými v návodu k obsluze, který byl dodán s pračkou! Nesprávná péče může pračku poškodit.

4. Dodržování hygienických pravidel

Do pračky nevkládejte mokré ručníky! Pokud vložíte ručník do pračky, neuschne a začnou se na něm množit bakterie. Nemusí se vám je podařit správně odstranit, zejména pokud je budete prát při nesprávné teplotě!

Proto doporučujeme ručník po třech použitích vyměnit. Pokud si utíráte pot, vyměňte jej po jednom použití.

5.  Sušení

Pokud je to možné, dbejte na to, aby ručníky po použití rychle uschly, proto je sušte pokud možno venku nebo v dobře větrané místnosti, případně použijte i sušičku. Klíčové je usušit je co nejrychleji, aby se znovu nerozběhl začarovaný cyklus.

Dodržováním těchto tipů zaručeně udržíte ručníky čisté, svěží a krásně vonící!

You may also like

Leave a Comment