Už žádné stohy sklenic: jednoduchý japonský trik, jak ušetřit místo ve skříni

by Martin Černý

Mnoho rodin nemá v kuchyni dostatek místa pro pohodlné uložení veškerého nádobí a potravin, takže někdy se uspořádání skříní může stát skutečným bolehlavem.

Čím více věcí se hromadí, tím těžší je udržet pořádek a dosáhnout harmonie, která je v těchto místnostech, kde je dobrá organizace nezbytná, tak důležitá.

V kuchyňských skříňkách je uloženo veškeré nádobí, což může být velký problém, protože není snadné do nich umístit všechny talíře a sklenice, aniž by se poškodily. Proto je vhodné co nejvíce minimalizovat zabraný prostor, aby se uvolnilo místo pro nové předměty.

Ačkoli je běžné snažit se maximalizovat prostor tím, že se skleničky pokládají jedna na druhou, na sociálních sítích se rozšířilo japonské řešení, které vám umožní užívat si více místa ve skříni.

Japonský trik, jak ušetřit místo v kuchyni

Uživatelka TikToku Isolde Sena se se svými sledujícími podělila o dokonalé japonské řešení, které jednou provždy ukončí problém s volným místem v kuchyňských skříňkách. Tato strategie je mnohem jednodušší, než se zdá, a lze ji použít jak na talíře, tak na šálky na kávu, abyste je nemuseli skládat jeden na druhý.

K tomu je třeba zasunout jeden šálek do druhého a vytvořit z nich jakýsi kruh. Tato technika nejen šetří místo ve skříňce, ale také pomáhá zabránit hromadění prachu v šálcích.

Tuto japonskou metodu lze aplikovat i na oblečení, a to po vzoru Marie Kondo, známé guru pořádku, která zdůrazňuje, že nejdůležitější je ponechat si to, co používáme, co máme rádi a co nám dělá radost, a zbavit se všech těch věcí, které si často necháváme jen z obavy, že se nám budou v budoucnu hodit, ale ve skutečnosti je nepoužíváme.

Marie Kondo naopak zdůrazňuje, že není třeba oddělovat oblečení podle ročních období, protože v jejím případě si raději nechává vše po ruce a to, co nebude potřebovat příští léto, odkládá stranou. Tímto způsobem, když roztřídíte všechno oblečení, vám zůstane třetina toho, co jste měli.

Tuto metodu lze použít nejen na oblečení, ale může být velmi užitečná i v kuchyni. Podle tohoto příkladu byste měli používat vysoké skříně na věci, které nepoužíváte pravidelně, a sklenice, talíře, šálky a další nádobí byste měli mít na dosah. Prostor můžete optimalizovat také tím, že veškeré nádobí uložíte vertikálně.

Uspořádejte si kuchyň metodou Marie Kondo

Podle stejných pravidel jako ve zbytku domu lze slavnou metodu Marie Kondo aplikovat i na kuchyň, jednu z místností, kde se hromadí nejvíce věcí. Podle její metody Marie Kondo byste si měli ponechat jen to, co používáte, a každé kategorii věcí přidělit konkrétní místo.

Jedním z doporučení této úklidové guru je uklidit kuchyň za jeden den, protože jen tak si uděláte skutečný obrázek o všem, co máte, a uvědomíte si, kolik jídla, nádobí a potravin se vám nahromadilo. Ačkoli se tento úkol může zdát zdrcující, může vám usnadnit organizaci této místnosti ve vaší domácnosti .

Za tímto účelem vyndejte ze spíže a skříní všechny předměty, ať už se jedná o hrnce, talíře, sklenice, nádobí a dokonce i drobné spotřebiče, jako jsou žehličky na sendviče, odšťavňovače atd. Tím, že vše rozložíte na stůl nebo na pracovní desku, můžete každou z těchto položek zkontrolovat a zeptat se sami sebe, které z nich nepotřebujete a kterých se můžete zbavit.

Pokud máte malou kuchyň, je nejlepší to udělat podle kategorií, začít nádobím, pak potravinami a nakonec čisticími prostředky. Jakmile budete mít vše roztříděné, můžete se rozhodnout, co si ponechat a co ne, a to tak, že každou položku zařadíte zvlášť a zamyslíte se nad jejím využitím.

Jakmile jste analyzovali veškeré kuchyňské náčiní, je čas projít všechny potraviny a zkontrolovat datum spotřeby všeho, co máte ve spíži, vyhodit všechny prošlé položky a upřednostnit ty, kterým se blíží datum spotřeby a které je třeba co nejdříve spotřebovat.

Jak jsme již řekli, horní skříňky by měly sloužit pro věci, které se nepoužívají pravidelně, například dekorativní nádobí pro zvláštní příležitosti nebo formy na dezerty. Nádobí by naopak mělo být uloženo ve svislé poloze, aby se ušetřilo místo a zároveň byl stále vidět jeho obsah.

Při skladování potravin uvařených v jedné pánvi je vhodné část z nich přendat do jiných pánví, aby se uvolnilo místo pro další použití, a v případě potravin, jako jsou těstoviny, rýže nebo luštěniny, je vhodné je skladovat a uspořádat ve skleněných nádobách.

You may also like

Leave a Comment