Proč jsou lněná semínka odborníky tak doporučována

by Martin Černý

Studie ukazují jejich přínos pro trávení, snižování hladiny cholesterolu a prevenci kardiovaskulárních a hormonálních onemocnění.

Lněná semínka, která jsou malá, ale mají obrovský přínos, si získala zaslouženou pověst jedné z nejúčinnějších potravin pro zdraví. Navzdory své skromné velikosti mají tato semínka působivý výživový profil, který z nich činí skutečnou superpotravinu.

Díky jedinečné kombinaci vlákniny, omega-3 mastných kyselin, antioxidačních lignanů a esenciálních minerálů, jako je hořčík a železo, jsou vynikající volbou pro ty, kteří chtějí zlepšit své celkové zdraví. Jejich zařazení do jídelníčku nejenže dodá tělu životně důležité živiny, ale také pomáhá předcházet řadě chronických onemocnění, kterými trpí miliony lidí na celém světě, nebo je ovlivňovat.

Výživové vlastnosti lněných semínek

Lněná semínka jsou známá zejména pro svůj vysoký obsah vlákniny, která pomáhá zlepšovat střevní tranzit a napomáhá vylučování toxinů z těla. Podle studie Harvardovy univerzity může strava bohatá na vlákninu snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění a pomáhá kontrolovat hladinu glukózy v krvi.

Kromě toho jsou tato semena jedním z nejlepších rostlinných zdrojů omega-3 mastných kyselin, zejména kyseliny alfa-linolenové (ALA), jejíž příznivý vliv na snižování zánětů a udržování zdravé hladiny cholesterolu byl široce zkoumán.

Z hlediska antioxidantů má len vysoký obsah lignanů, sloučenin, které nejen napomáhají trávení, ale mají také protirakovinné účinky. Lignany, jako je například sekoisolariciresinol, se ve střevní mikroflóře přeměňují na enterolakton, sloučeninu, která podle výzkumu publikovaného v časopise American Journal of Clinical Nutrition může hrát preventivní roli při rakovině prsu a prostaty.

Proč jsou lněná semínka odborníky tak doporučována

Zdravotní přínosy

Výhody lněných semínek přesahují jejich nutriční vlastnosti. Jejich pravidelná konzumace je spojována s ochranou kardiovaskulárního systému díky protizánětlivým účinkům omega-3. Vědecké studie prokázaly, že konzumace lněných semínek může snížit hladinu LDL („špatného“) cholesterolu a snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Klinická studie publikovaná v časopise Journal of the American College of Nutrition zjistila, že lněné semínko může snížit celkový cholesterol o 6-13 % a LDL cholesterol o 9-18 %.

Dalším významným účinkem lněného semínka, který byl prokázán v několika studiích, je snižování zánětů. Článek v časopise Journal of Nutritional Biochemistry ukazuje, že omega-3 mastné kyseliny obsažené ve lněném semínku významně snižují hladinu C-reaktivního proteinu, což je marker zánětu v těle. Tento protizánětlivý účinek je prospěšný pro lidi s autoimunitními chorobami, jako je artritida nebo lupénka.

Lignany navíc hrají důležitou roli v prevenci některých druhů rakoviny, zejména hormonálně závislých, jako je rakovina prsu a prostaty. Podle výzkumu publikovaného v časopise Journal of Clinical Oncology lignany obsažené ve lněném semínku ovlivňují estrogeny, regulují jejich aktivitu a pomáhají předcházet vzniku hormonálně závislých rakovinných nádorů.

Terapeutické využití

Kromě preventivních účinků mají lněná semínka historické i moderní terapeutické využití. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) může být konzumace lněného oleje užitečná při poruchách trávení, jako je zácpa, protože jeho sliz má přirozený projímavý účinek. Kromě toho se lněný olej, který je známý svými zklidňujícími a hojivými vlastnostmi, tradičně používá k léčbě popálenin a ran.

Během těhotenství je však třeba dbát zvýšené opatrnosti, protože některé studie na zvířatech ukazují, že nadměrná konzumace lněného oleje může narušit hormonální rovnováhu. Navzdory nedostatku přesvědčivých důkazů u lidí doporučují odborníci, jako je Dr. R. K. Yadav z univerzity v Dillí, umírněnou konzumaci lněného oleje během těhotenství.

Proč jsou lněná semínka odborníky tak doporučována

Zařazení do jídelníčku

Zařazení lněných semínek do jídelníčku je snadné a cenově dostupné. Odborníci doporučují konzumovat 10-15 g denně, což odpovídá asi dvěma polévkovým lžícím. Toho lze dosáhnout přidáním semínek do koktejlů, jogurtu, salátů nebo chleba, přičemž je třeba dbát na to, abyste je předem rozemleli, aby se dobře vstřebávala. Studie provedené Kalifornskou univerzitou v Los Angeles (UCLA) ukázaly, že mletí lněných semínek zvyšuje biologickou dostupnost živin, zejména omega-3 a lignanů.

Pokud jde o lněný olej, měl by se používat opatrně, protože je velmi citlivý na teplo a při vystavení vysokým teplotám může ztratit své vlastnosti. Doporučuje se používat ho za studena, například do salátových zálivek, nebo ho skladovat v chladničce, aby se prodloužila jeho trvanlivost.

You may also like

Leave a Comment