I když koupelnu a kuchyň dobře vyčistíte, spáry mezi dlaždicemi po nějaké době ztmavnou a místnost se stane nepěknou. Proto je můžete vyčistit pomocí domácích prostředků.
Bez ohledu na to, jak krásně lesklé jsou obklady v koupelně, dříve či později se ve spárách objeví nečistoty nebo dokonce černá plíseň. Na vině je prach, zbytky šamponu a vlhké klima v koupelně.
V koupelně existují dva typy spár: spáry mezi dlaždicemi, které se obvykle utěsňují maltou, tj. směsí vody, písku a cementu, a spáry mezi vanou a umyvadlem, které se obvykle utěsňují silikonem.
Kdy čistit spáry v koupelně
Na drsném povrchu spárovací hmoty ulpívají nečistoty snadněji než na hladších dlaždicích, a proto se hůře odstraňují.
- Pokud mají skvrny nažloutlou barvu, svědčí to o vodním kameni, ale může jít také jen o zbytky mýdla nebo šamponu.
- Plíseň je častým problémem silikonových spár. Mastné černé skvrny jsou často známkou plísně.
Jak vyčistit těsnění a zabránit růstu plísní
K čištění spár se často lépe hodí starý zubní kartáček než drhnoucí houba. Snadno se s ním dostanete do všech zákoutí. Budete také potřebovat domácí prostředek na rozpouštění nečistot:
- Nejlepším domácím prostředkem je směs jedlé sody a teplé vody, kterou nanesete na zubní kartáček. Pastu nechte působit půl hodiny a poté ji odstraňte vodou.
- Případně můžete dlaždice vyčistit směsí uhličitanu sodného a vody. Doporučujeme poměr 3:1.
- Spáry v koupelně můžete vyčistit také pomocí zubní pasty: stačí ji nanést na starý zubní kartáček, nechat působit a opláchnout.
- Po vyčištění, pokud není dokonalé, můžete spáry obnovit.
Jak odstranit plíseň ze spár spárovací hmoty?
Pokud se objeví skvrny od plísně, je důležité jednat rychle, protože je to nezdravé a skvrny se obtížně odstraňují, jakmile se jednou usadí v materiálu.
Vyplatí se vyzkoušet domácí prostředky, a to i na plesnivé spáry spárovací hmoty:
- Smíchejte trochu sody bicarbony s vodou a pastu dobře vetřete kartáčkem do znečištěných spár. Nechte ji působit asi hodinu a poté důkladně opláchněte velkým množstvím vody.
- Na silikonové spáry je vhodný zředěný čisticí ocet . Na maltové spáry nepoužívejte koncentrovaný ocet ani kyselinu citronovou. Omítka obsahující vápno je vystavena působení kyseliny a stává se porézní.
Upozornění: Alergikům a lidem s oslabeným imunitním systémem doporučujeme, aby se k plesnivým spárám nepřibližovali a jejich čištění svěřili někomu jinému.
Čištění spár parním čističem
Pokud máte parní čistič nebo si jej můžete zapůjčit, můžete znečištěné spáry vyčistit pomocí horké páry a tlaku.
Parní čističe jsou mimořádně účinné při odstraňování nečistot a bakterií ze spár bez použití dalších čisticích prostředků nebo domácích prostředků. Po ošetření párou budou vaše spáry jako nové.
Jak zabránit vzniku černé plísně na spárách
- Každý den dobře větrejte místnost, zejména po sprchování. V zimě se nedoporučuje větrat místnost příliš dlouho, protože ochlazování stěn podporuje kondenzaci, která zase podporuje růst plísní.
- Udržujte relativní vlhkost vzduchu v rozmezí 30 až 60 %. V případě potřeby použijte odvlhčovače.
- Opravte všechny netěsnosti , které mohou přispívat ke vzniku vlhkosti. Ujistěte se, že jsou všechny spáry a trhliny dobře utěsněny, aby se zabránilo prosakování vody. Těsnicí materiály jsou výrobky, které vytvářejí bariéru chránící spáry před usazováním nečistot a usnadňují jejich čištění.