V tuto dobu pijte pouze kávu. Tento zvyk vám může prodloužit život

by Martin Černý

Káva je jedním z nejoblíbenějších nápojů na světě a zároveň jedním z nejkontroverznějších. Někteří lidé staví ranní kávový rituál na roveň jiným stimulantům, jako jsou alkohol nebo cigarety. Ve světle současných poznatků o prospěšnosti kávy pro zdraví jsou však taková obvinění pochopitelně sporná. Káva sice může mít na organismus pozitivní vliv, ale velmi důležité je načasování její konzumace.

V časopise European Heart Journal vyšel článek, který pojednává o výsledcích studie o tom, jak načasování konzumace kávy ovlivňuje riziko předčasného úmrtí. Vědci zkoumali vzorek více než 40 000 lidí, u kterých sledovali jejich návyky při pití kávy v letech 1999-2018. Analýza zohledňovala, jak dlouho pili kávu – běžnou i bezkofeinovou.

Jak káva působí na organismus?

Káva nejenže povzbuzuje organismus, ale pomáhá probouzet tělo a mysl k činnosti. Má také protizánětlivý účinek. Ukazuje se, že celé naše tělo funguje podle určitého hospodařícího rytmu, včetně zánětlivých markerů v krvi. Ty jsou nejvyšší ráno a pak postupně klesají a kolem 17. hodiny dosahují minimální hladiny. Šálek „malého černého“ po ránu pomáhá snižovat zánět, který je v tuto denní dobu nejvýraznější. Káva také obsahuje antioxidanty, které pomáhají chránit buňky před poškozením.

Ve studii o konzumaci kávy se vědci zabývali také produkcí melatoninu. Káva vypitá odpoledne a večer dokázala snížit hladinu tohoto hormonu o 30 %.

„Nízká hladina melatoninu je spojena s vyšší úrovní oxidačního stresu, krevního tlaku a rizikem předčasného úmrtí,“ uvedli vědci.

Jak byly zkoumány vzorce konzumace kávy?

Při studiu studie tým vědců pod vedením doktora Lu Qi z Tulane University v New Orleans zaznamenal dva vzorce konzumace kávy. V jednom, který zahrnoval 36 % účastníků, se káva konzumovala pouze ráno. Ve druhém (14 procent účastníků) byla káva konzumována po celý den. V době sběru dat bylo zaznamenáno 4 295 úmrtí z různých příčin, z toho 1 268 úmrtí na kardiovaskulární onemocnění a 934 úmrtí na rakovinu.

V tuto dobu pijte pouze kávu. Tento zvyk vám může prodloužit život

Káva a riziko předčasného úmrtí

Co mají tato čísla společného s šálkem kávy? Ukázalo se, že pití kávy po ránu snižuje riziko předčasného úmrtí o 16 %, přičemž pozitivní výsledky byly zaznamenány jak u jednoho, tak u tří šálků . Pití kávy večer riziko úmrtí nesnížilo. Měla negativní vliv? Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Vědci se rozhodli ve studii pokračovat, ale je patrné, že káva významně souvisí s denním rytmem.

Večerní šálek kávy – je užitečný?

Vědci se shodují, že káva vypitá ráno může podpořit regenerační činnost organismu. Profesor Thomas F. Lusher z nemocnice Royal Brompton and Harefield Hospital k tomu poznamenal:

„(…) ráno dochází k přirozenému zvýšení aktivity sympatického nervového systému, což lze podpořit pitím kávy. Naproti tomu konzumace kávy odpoledne nebo večer může narušit spánek, což má negativní vliv na zdraví.“

Která káva je nejzdravější?

Studie nezjistily žádný vliv pití „nápoje bohů“ na zvýšení rizika kardiovaskulárních onemocnění. Nebyla zjištěna ani souvislost s rakovinou. Může však mít vliv na snížení rizika jiných onemocnění, například chronických chorob, jako je cukrovka 2 typu.

Je však důležité mít na paměti, že nejzdravější káva je čistá černá káva, bez přidaného cukru, sladidel, sirupů nebo mléka. Nejlepší účinky na organismus má lehce pražená káva. Silně pražená káva může vést k tvorbě negativních sloučenin, jako je akrylamid, jehož nadbytek může být zdraví škodlivý.

You may also like

Leave a Comment