Vaše kuchyňská houbička je velmi špinavá, jen si toho nevšimnete: zde je správný způsob její dezinfekce.

by Martin Černý

Víte, kde ve vaší domácnosti žije nejvíce bakterií? Podle odborníků jsou oblíbeným prostředím těchto mikroorganismů místa s vysokou vlhkostí a organickými látkami. Patří mezi ně kuchyně, koupelny, nábytek a nádobí.

V těchto prostorách se také nacházejí předměty, které jsou útočištěm stovek mikroorganismů, například houbičky, které mohou obsahovat více než sedm milionů bakterií, pokud nejsou řádně dezinfikovány.

V čem spočívá nebezpečí nesprávné dezinfekce kuchyňské houbičky?

Přesně tak, předmět, který denně používáme k mytí nádobí, je inkubátorem mikroorganismů, a nikdo nám to jasně nevysvětlí.

Podle studie provedené Laboratoří molekulární biologie a genomiky na Přírodovědecké fakultě UNAM se v houbičkách může nacházet až 362 různých druhů bakterií, z nichž 10 druhů je potenciálně patogenních, tj. mikroorganismů, které časem škodí.

Ve studii vědci použili pyrosekvenování genu 16S rRNA a analýzu konfokálním mikroskopem , aby určili prostorové rozmístění mikroorganismů. Identifikovali přitom čeledi, jako jsou Moraxellaceae, Pseudomonaceae, Rhizobiaceae, Flavobacteriaceae a Staphylococcaceae, dále Xanthomonadaceae, Enterobacteriaceae, Sphingomonadaceae a Acetobacteraceae.

Všechny tyto bakterie pocházejí ze zbytků potravin, syrového masa a dalších kontaminantů ze samotné kuchyně a mohou se přenést na jiné nádobí a potraviny, pokud nejsou správně zlikvidovány, a způsobit tak onemocnění.

Vaše kuchyňská houbička je velmi špinavá, jen si toho nevšimnete: zde je správný způsob její dezinfekce.

Jaký je správný způsob dezinfekce houbiček?

Existují účinné způsoby, jak odstranit zárodky a bakterie z kuchyňských houbiček, i když je důležité objasnit, že podle odborníků existuje dělení na správné a nesprávné.

U obou metod je důležité houbičku předem umýt, což znamená ujistit se, že na ní nejsou viditelné stopy jídla nebo nečistot.

  • Vroucí voda se solí a octem: Nejprve houbu opláchněte malým množstvím bílého octa. Až budete mít hotovo, ponořte houbu na 15 minut do džbánu s vroucí vodou a lžící soli.
  • Mikrovlnná trouba: Ideální možností je vložit mokrou houbu na dvě minuty do mikrovlnné trouby. Existuje mnoho mýtů ohledně načasování, ale Floridská univerzita tvrdí, že dvě minuty stačí k tomu, aby byl proces účinný.
  • Voda a bělidlo: namočte houbu na dvě minuty do džbánu s vodou a dvěma lžícemi bělidla. Po uplynutí této doby houbu opláchněte.

Protože se v houbičkách ukrývá mnoho rodin bakterií, může na některé z nich působit teplo mikrovlnné trouby nebo vroucí vody. Proto je další radou měnit houbičku každé dva až tři týdny.

Vaše kuchyňská houbička je velmi špinavá, jen si toho nevšimnete: zde je správný způsob její dezinfekce.

You may also like

Leave a Comment