Sprchování jednou týdně – stačí to? Tady se dozvíte, co se skutečně děje s vaší pokožkou

by Martin Černý

Sprchujete se méně často a místo toho častěji používáte flanel? To může být dobré nejen pro úsporu energie, ale také pro vaši pokožku.

Mnoho lidí se sprchuje alespoň jednou denně. Tento zvyk zpochybňuje nejen nyní energetická krize poté, co ministerský předseda Bádenska-Württemberska Winfried Kretschmann doporučil Němcům používat flanel. Ještě loni se tomuto trendu říkalo „nemytí“ a naznačovalo se, že je to dobré především pro tělo.

Lidé, kteří se sprchují méně často nebo vůbec, podle této teorie chrání přirozenou ochrannou bariéru pokožky, prospívají jí a také ušetří spoustu vody. V čele byly hvězdy z USA.

Pak došlo k vývoji během koronavirové krize. Během posledních dvou let výluky se mnoho lidí začalo sprchovat méně často. „Milionům lidí prostě zmizely důvody pro stylizaci,“ uvedla analytička Yvonne Hornungová ze společnosti Nielsen, která se zabývá průzkumem trhu.

Díky práci z domova se mnoho lidí začalo ve stylingu více uvolňovat. Zrušilo se také chození ven nebo sportování.“ Trh se sprchovými gely a šampony se od té doby zotavil, ale ještě se nevrátil na úroveň před korunou.

Hollywoodské hvězdy se také vyhýbají častému sprchování a koupání

Příliš časté koupání a sprchování škodí nejen životnímu prostředí, ale i tělu.

Sprchování jednou týdně - stačí to? Tady se dozvíte, co se skutečně děje s vaší pokožkou

Trend „nekoupat se“ nebo „omezená očista“ se stal v Hollywoodu v roce 2021 jakýmsi módním slovem a hvězdy jako Kristen Bellová, Brad Pitt nebo Jake Gyllenhaal ho již přijaly za svůj. Jennifer Anistonová, Julia Robertsová a Charlize Theronová v rozhovorech uvedly, že se sprchují pouze jednou týdně, aby šetřily vodou.

Mila Kunis v podcastu Spotify řekla: „Nemyju si tělo každý den.“ V podcastu Spotify se objevilo i několik dalších slov. Myje si pouze podpaží, prsa, nohy a intimní části těla. Sprchování je podle ní přeceňované. Její partner Ashton Kutcher s ní souhlasí. Na podpaží a rozkrok používá kostku mýdla.

Tento kosmetický trend je samozřejmě také kontroverzní. Filmová hvězda Dwayne Johnson (často označovaný jako „The Rock“) přiznal, že se rád sprchuje většinou během dne – studenou ráno po vstávání a teplou po sportu. Obličej si čistí peelingem.

Podle mnichovského vydavatelství se ročně utratí za produkty péče o tělo přibližně 15 miliard eur. Na tom, co o naši pokožku skutečně pečuje a vyživuje ji a co jí naopak škodí, panuje jen malá shoda. „Výzkum v této oblasti je jen zřídka nezávislý na velkých korporacích kosmetického průmyslu.“

V poslední době se podle Hamblina mýdlový průmysl výrazně zasloužil o zlepšení veřejného zdraví. „Jen se v určitém okamžiku vymklo kontrole.“ Důležité je dobře si mýt ruce, kterými si často saháme na nos nebo si protíráme oči. „I když se nejedná o pandemii“. Mýdlo je však nutné pouze na některých místech, jako jsou nohy a podpaží.

„Přesto tak často vidíme v reklamách a filmech lidi, kteří si myjí celé tělo jako auto v myčce,“ vysvětluje Hamblin. „Lidé tráví ve sprše více času, než by měli, spotřebují více vody, než by měli, kupují výrobky, jejichž ingredience byly několikrát přepraveny přes půl světa a poté naplněny do plastových lahví.“

Přírodní obranné bariéry se boří

Sprchování jednou týdně - stačí to? Tady se dozvíte, co se skutečně děje s vaší pokožkou

Lidé, kteří se přestanou denně sprchovat, začnou hůře zapáchat a pak si často myslí, že řešením je ještě častější mytí, říká Hamblin. Tento cyklus lze prolomit. „Po nějaké době se bez zásahu v pokožce a vlasech nastolí nová rovnováha.“

Dermatoložka Marion Moers-Carpiová z Mnichova tuto teorii obecně podporuje: „Vystavujeme své tělo velkému stresu. Mnoho lidí se myje příliš často, příliš horkou vodou a příliš dlouho.“ Dvacet minut pod horkou sprchou každý den je zbytečné a vůbec ne zdravé. Lidé, kteří již mají kožní problémy, například neurodermatitidu, by měli být opatrní, zdůrazňuje.

Stejně jako Hamblin i Moers-Carpyová říká, že každodenní drhnutí odstraňuje z pokožky oleje, které produkují žlázy na její ochranu. Tím se pokožka vysušuje a k vytvoření umělé verze olejů můžete použít hydratační přípravky. Tímto mezikrokem si vlastně můžete ušetřit práci.

Sprchuje se zhruba dvakrát týdně a mýdla používá velmi málo, říká dermatoložka Moers-Carpy. Dlouho známý koncept kyselého pláště je nyní mezi dermatology kontroverzní. Osobně doporučuje tvarohové mýdlo, které je již nějakou dobu zavrhováno.

V neposlední řadě mnichovská dermatoložka upozorňuje: „Zeptejte se svých prarodičů, jak často se myli. Dříve se obvykle myli jen jednou týdně. A ne všichni z nich byli zapáchající lidé.“

You may also like

Leave a Comment