Odstraňování vodního kamene z kuchyňských a koupelnových kohoutků je nepříjemný úkol. Trik se dvěma domácími prostředky problém rychle vyřeší a vrátí mu lesk.
Voda stříká všemi směry, ale ne dolů? Skvrny od vodního kamene na kohoutku nejenže vypadají nevzhledně, ale mohou také zhoršovat funkčnost a být živnou půdou pro bakterie. Pomocí jednoduchého triku však můžete odstranit odolné usazeniny a vrátit kohoutku nový lesk.
Odstraňování vodního kamene z kohoutku: Tento trik odstraní skvrny a dodá vašemu kohoutku dlouhotrvající lesk
Překvapivě účinným domácím prostředkem na čištění vodovodních kohoutků je takzvaný sáčkový trik. Tato metoda je obzvláště praktická, protože nevyžaduje drhnutí a odstraní i odolný vodní kámen. Postup je následující:
- Naplňte sáček do mrazničky do poloviny octem.
- Přetáhněte sáček přes vodovodní kohoutek tak, aby byla místa s vodním kamenem zcela pokryta.
- Připevněte sáček ke kohoutku gumičkou nebo lepicí páskou.
- Roztok nechte působit několik hodin – v případě velkého množství vodního kamene nejlépe přes noc.
- Poté sáček sejměte a zbytky rozpuštěného vodního kamene setřete měkkým hadříkem.
Odstranění vodního kamene z vodovodního kohoutku: osvědčené domácí prostředky přinášejí skvělé výsledky
Kromě triku s octem v sáčku existují dva další osvědčené způsoby, jak odstranit vodní kámen z vodovodního kohoutku pomocí domácích prostředků:
- Kyselina citronová: rozpusťte šálek kyseliny citronové v litru vody a použijte trik se směsí v sáčku.
- Jedlá soda: pasta z jedlé sody a vody dokáže také zázraky. Tato směs rozpouští zejména lehký vodní kámen z vodovodu.
Abyste zabránili opětovnému usazování vodního kamene, otírejte kohoutek pravidelně měkkým hadříkem.
Preventivní opatření pro dlouhotrvající lesk
Abyste předešli usazování vodního kamene, doporučují odborníci přijmout preventivní opatření. Mokré povrchy vodovodních baterií by měly být ihned po použití otřeny do sucha. Tím také zabráníte množení bakterií. Nad vodovodní kohoutek byste však nikdy neměli věšet čisticí hadřík.
Kromě toho by se kohoutky v domácnosti měly pravidelně čistit jemnými čisticími prostředky a měkkým hadříkem. V oblastech s tvrdou vodou (14 stupňů dH a více) pomohou zabránit vzniku skvrn od vodního kamene také speciální vodní filtry nebo změkčovače vody.
Pokud se vodní kámen stále vrací: K rychlému a snadnému vyčištění vodovodního kohoutku v koupelně nebo kuchyni od vodního kamene lze použít trik se sáčkem a domácí prostředky, jako je ocet, kyselina citronová a jedlá soda. Trocha péče také dlouhodobě chrání před novými usazeninami.