Jíst pravidelně nebo dokonce denně banán je pro tělo jen dobře, že? Ověření faktů o výživě.
Banány jsou po jablkách nejoblíbenějším ovocem. A to z dobrého důvodu: nejenže láká svou sladkou chutí, ale obsahuje také mnoho zdravých látek. Zároveň se však objevují fámy, že banány kvůli vysokému obsahu cukru a kalorií škodí postavě. Jak je to doopravdy? A kolik banánů denně můžete sníst?
Snězte jeden banán denně : Co se stane s vaším tělem?
Pokud jíte banány často, děláte pro své tělo něco dobrého. Mezi pozitivní účinky patří např.
- Tělo získá více energie: banány jsou skutečnými dodavateli energie a jsou oblíbené zejména jako sportovní svačina. Toto ovoce má vysoký obsah glukózy (dextrózy), fruktózy (ovocného cukru) a sacharózy (dvojího cukru tvořeného glukózou a fruktózou). Draslík, který obsahují, chrání svaly před křečemi a sacharidy poskytují dostatek energie pro intenzivní cvičení.
- Zlepšení nálady: banány obsahují důležité bílkoviny, které se v těle přeměňují na serotonin, hormon štěstí. Vysoká hladina serotoninu může přispět k dobré náladě.
- Posílení kostí: Pokud budete pravidelně jíst banány, můžete zabránit odbourávání kostí. Pro zdravé kosti potřebujeme mimo jiné vápník a hořčík. Ovoce všechny tyto látky obsahuje.
- Ochrana před nemocemi: Minerál draslík, který je v banánech hojně zastoupen, je nezbytný pro naše srdce a krevní tlak. Studie ukazují, že vysoký příjem draslíku může snížit krevní tlak, a tím chránit před kardiovaskulárními chorobami.
- Trávení: Pokud si ráno dáte banán, nebudete mít problémy s nadýmáním a zácpou. Vláknina pektin v něm obsažená pomáhá stimulovat zdravé trávení. Banány jsou také snadno stravitelné.
Mýtus: Banány způsobují zácpu?
Není to pravda. Banány mohou pomoci zvládnout průjem, ale nezpůsobují zácpu. Mají přirozený regulační účinek na trávení.
Příliš mnoho banánů však může mít negativní vliv na vaše zdraví. Kvůli vysokému obsahu fruktózy v nich může hladina cukru v krvi rychle stoupat a stejně rychle klesat. To může vést k únavě a chuti na jídlo. Obsah kalorií v banánech je ve srovnání s jinými druhy ovoce také velmi vysoký.
Přehled živin : Co obsahuje banán?
Banány obsahují především sacharidy, vodu, vlákninu a antioxidanty. Středně velký banán obsahuje následující živiny:
- 385 mg draslíku
- 30 mg hořčíku
- 22 mg fosforu
- 8 mg vápníku
- 1 mg sodíku
Toto ovoce má také vysoký obsah vitaminu C, 12 mg na 100 g banánu. Banán také obsahuje 21 g sacharidů, 2 g vlákniny, ale pouze 1,1 g bílkovin a 0,2 g tuku. Ve 100 g banánu je přibližně 95 kilokalorií (kcal).
Užitečné vědět
Zelený, žlutý nebo přezrálý – každá fáze zrání banánu má jiné živiny. Zelené banány mají vysoký obsah draslíku a vlákniny, žluté banány jsou bohaté na bílkoviny a hořčík a přezrálé banány poskytují ještě více energie a jsou lépe stravitelné.
Banánový chléb: velmi zralé banány se hodí na pečení.
Kolik banánů denně je zdravé?
Pro většinu dospělých je bezpečné sníst jeden banán denně. V závislosti na velikosti by jich však nemělo být více než dva nebo tři, protože jinak tělo vstřebá hodně cukru, což zase může vést ke zdravotním problémům.
Zelenina a ovoce by měly být součástí každodenního jídelníčku pro vyváženou a zdravou stravu. Praktický vzorec zní „pět denně“. – Pět porcí zeleniny a ovoce denně. To znamená, že dospělí by měli denně zkonzumovat přibližně 400 gramů zeleniny (což odpovídá přibližně třem porcím) a přibližně 250 gramů ovoce (což odpovídá přibližně dvěma porcím).
Závěr: Banán jako malý posilovač zdraví
Pokud budete jíst banán každý den, můžete si udržet zdraví. Vitamíny, minerály, vláknina a antioxidanty, které obsahuje, mají na organismus pozitivní vliv. Kromě toho toto ovoce neobsahuje téměř žádné tuky, zato má velmi vysoký obsah sacharidů.
Příjem ovoce byste však neměli omezovat jen na banány. Jako vždy platí, že čím pestřejší je váš jídelníček, tím je zdravější.