Jáhly, krupice, pohanka a kuskus – to jsou obiloviny, které nejčastěji končí na našich talířích. Pokud chcete svůj jídelníček zpestřit, vyzkoušejte oves, který má jedinečnou chuť a vysokou výživovou hodnotu. Kdo by měl oves jíst a jak ho využít při vaření?
Oves má díky své atraktivní chuti, všestrannosti a vysoké výživové hodnotě velmi důležité místo v každé kuchyni. Nedokážete si bez nich představit svá jídla, ale nudí vás pohanka, proso a kuskus? Pak vyzkoušejte oves, který je chutný, výživný a všestranný. Kdo by měl jíst oves a proč? Jak se vyrábí a jak se dá použít v receptech? Odpovědi na tyto a další otázky najdete v tomto článku.
Jak se vyrábí ovesné kroupy?
Vyrábí se dvěma způsoby. Prvním je oddělení ovesných zrn na menší části, v tomto případě získáte drcené kroupy. Existuje také ovesná krupice, která se vyrábí z celých zrn. V obou případech se zrna praží při nízké teplotě, čímž se zachová jejich výživová hodnota. Stojí za to vědět, že díky tomu obsahují více hodnotných složek než oblíbené ovesné vločky.
Jsou ovesné kroupy zdravé?
Ovesné kroupy si rozhodně zaslouží titul zdravého výrobku, a to díky vitamínům a minerálům, které obsahují. Jsou zdrojem živin, jako je mangan, selen, hořčík, měď, železo, zinek, draslík a vitamin B1. Obsahuje také značný podíl vlákniny, zejména její rozpustné frakce, beta-glukanů.
Jaké jsou vlastnosti ovsa? Díky vysokému obsahu vlákniny oves zlepšuje funkci střev a pomáhá předcházet a léčit zácpu. Některé vědecké studie navíc ukazují, že jeho konzumace může pomoci snížit systolický krevní tlak, hladinu cukru v krvi a „špatného“ cholesterolu. Za zmínku stojí také to, že poskytuje dlouhodobý pocit sytosti, takže je ideální při dietách zaměřených na hubnutí.
Je důležité si uvědomit, že navzdory řadě výhod ovesných krup by je neměl konzumovat každý. Obzvláště opatrní by měli být ti, kteří trpí zažívacími potížemi včetně průjmu, žaludečních vředů a zánětlivých střevních onemocnění. Pokud trpíte celiakií nebo citlivostí na lepek, vybírejte si výrobky s ikonou přeškrtnutého klasu. Přestože oves je ze své podstaty bezlepkový, výrobky na jeho bázi mohou být během výrobního procesu kontaminovány.
Co uvařit z ovesných krup?
Možností je opravdu hodně. Má příjemnou, lehce oříškovou chuť, díky které se dobře kombinuje s různými ingrediencemi. Můžete ji použít jako přísadu do salátů, masových, rybích polévek a dokonce i do koláčů a dezertů. Hodí se také k zahušťování omáček. Níže uvádíme několik receptů s ovesnými kroupami jako hlavní ingrediencí, které si můžete snadno připravit ve vlastní kuchyni.
Salát s ovsem
Salát s ovesnými kroupami je velmi univerzální pokrm, který je ideální jako druhá snídaně, odpolední svačina nebo večeře. Je mimořádně výživný a velmi snadno se připravuje.
Složení: Ovesné vločky, ovesné vločky, ovesné vločky, ovesné vločky, ovesné vločky, ovesné vločky:
- Složení: 100 g ovesných krup,
- 1/3 cibule,
- 2 snítky celeru,
- 2 rajčata,
- červená paprika,
- 70 g žlutého sýra,
- lžíce olivového oleje,
- lžička citronové šťávy,
- sůl,
- pepř.
Způsob přípravy:
Uvařte krupici podle návodu na obalu. Mezitím nakrájíme suroviny: cibuli – kolečka, rajčata – půlkolečka, papriku a sýr – kostičky, celer – malé kousky. Zeleninu, sýr a vychladlou kaši vložíme do mísy. Vše posypeme solí a pepřem a pokapeme olivovým olejem a citronovou šťávou. Nakonec vše společně promíchejte.
Ovesná kaše zapečená s vejci
Co si můžete připravit z ovesných vloček, když ne salát? Pokud rádi objevujete nové zajímavé chutě, určitě je vyzkoušejte v zapečené verzi s vejci.
Složení:
- Složení: 3/4 šálku ovesných vloček,
- cibule,
- 2 vejce,
- stroužek česneku,
- 2 lžíce řepkového oleje,
- muškátový oříšek,
- sůl.
Postup přípravy:
Příprava: Krupici uvaříme podle návodu na obalu. Na oleji osmahneme nasekaný česnek a cibuli. Přidáme krupici a za stálého míchání pokračujeme ve smažení. Přilijeme rozšlehaná vejce, osolíme a ochutíme muškátovým oříškem. Přendejte do ohnivzdorné misky a vložte na 15 minut do trouby předehřáté na 180 stupňů.
Ovesné kroupy s ovocem a ořechy
Ovesné kroupy s ovocem a ořechy jsou ideální alternativou tradiční ovesné kaše, zejména pro ty, kteří mají rádi sladké snídaně. Nebojte se přidat své oblíbené ovoce a ořechy, například jahody nebo kešu oříšky.
Složení:
- Složení: 100 g ovsa,
- 200 g jahod,
- 400 ml mléka nebo rostlinného nápoje,
- 30 g kešu oříšků.
Způsob přípravy:
Uvařte kaši v mléce. Odstavte ji, aby vychladla, a počkejte, až se tekutina vsákne. Pokud chcete rychlou snídani, můžete kaši uvařit den předem a ráno ji jen ohřát. Přendejte kaši do misky a navrch položte nakrájené jahody. Na závěr posypte kešu oříšky – nasekanými nebo celými.
Rajčata plněná ovesnými kroupami
Ovesné kroupy jsou ideální na plnění zeleniny. Pokud si chcete připravit originální svačinu, pak místo lilku, papriky nebo cukety vezměte rajčata.
Ingredience:
- Potřebujete: 1 šálek vařených prosných krup,
- 5 stroužků česneku
- malá cibule,
- 5 středně velkých rajčat,
- čerstvá chilli paprička
- půl lžičky sušeného rozmarýnu,
- 3 lžíce olivového oleje,
- mletý pepř,
- sůl.
Způsob přípravy:
Uvařte krupici podle návodu na obalu. Oloupeme cibuli a dva stroužky česneku, nakrájíme je nadrobno a osmahneme na olivovém oleji. Z chilli papriček odstraníme hnízda se semínky a také je nasekáme. Všechny ingredience přidejte k ovesným vločkám spolu se solí, kořením a rozmarýnem. Důkladně promíchejte. Rajčatům odřízněte vršky, odstraňte dužinu, dovnitř dejte náplň a rajčata vložte do vymazané zapékací misky. Na dno položte dužinu z rajčat a kousky česneku. Formu vložte do trouby vyhřáté na 190 stupňů asi na 30 minut.
Ovesné sušenky
Přemýšlíte, co dělat s ovesnými vločkami, když máte chuť na sladkou a křupavou svačinku? Zvolte tyto lahodné mandlové sušenky, které si můžete vzít s sebou na cesty, do práce nebo do školy.
Složení:
- Složení: šálek ovesných vloček,
- šálek celozrnné mouky
- půl šálku třtinového cukru,
- 200 g másla,
- hrst mandlí ve vločkách,
- vejce.
Způsob přípravy:
Smíchejte krupici s moukou a cukrem. Přidáme vejce a kousky másla. Těsto uhněteme společně s mandlovými vločkami. Vytvarujeme z něj váleček, zabalíme do potravinové fólie a dáme na hodinu do lednice. Po této době ho nakrájejte na kotouče silné 10 mm a položte je na plech vyložený pečicím papírem. Pečte je při 180 stupních asi 15 minut.