Africké fialky jsou půvabné hrnkové rostliny, které kvetou velmi dlouho. Nejen jejich pěstování, ale i rozmnožování je velmi snadné. Pokud chcete mít na parapetu více květin, stačí vám pár listů této rostliny a vhodný substrát. Chcete si vytvořit vlastní řízky? Podívejte se, jak množit africké fialky z listů.
Kdy množit africké fialky?
Africké fialky jsou již léta jednou z nejoblíbenějších pokojových rostlin. Svými jemnými květy v mnoha barvách duhy zdobí naše parapety téměř po celý rok. Tak dlouhou dobu květu mohou zaručit správné podmínky a několik jednoduchých opatření v péči. Pamatujte, že africké fialky potřebují světlé, ale ne přímé slunné stanoviště, mírnou zálivku a přihnojování každé dva týdny během vegetace. Po roce nebo dvou lze rostliny přesadit, i když mnohem lepší nápad je omladit je řízkováním.
Množení je výborným způsobem zmlazení afrických fialek, které již kvetou méně bohatě a vzhledem ke stáří nevypadají vábně. Stačí z nich ostříhat listy a zasadit je do vhodného substrátu. Tento jednoduchý postup má velkou šanci na úspěch, protože řízky těchto rostlin velmi snadno a rychle zakoření. Kdy množit africké fialky? Doporučuje se naplánovat si práci na období od března do srpna – tehdy se nejlépe uchytí. Nic vám však nebrání pokusit se tyto květiny rozmnožit i v jiných měsících roku.
Jak množit africké fialky z listů?
Africké fialky se velmi snadno množí z listů. Jak jsme již uvedli, tento postup je nejčastěji úspěšný. Pokud však chceme mít jistotu, že se tak stane a nové květiny dostaneme zdarma, musíme dodržet pár pravidel. Z jedné mateřské rostliny je vhodné odebrat alespoň šest zdravých a silných řízků. Jak na to krok za krokem? Poradíme vám, jak namnožit africké fialky z listů:
- Sbíráme listy – je vhodné vybírat takové, které vypadají zdravě, nemají poškození a jsou střední velikosti. Ostříháme je čistými nůžkami u báze spolu s celou stopkou;
- Zkrátíme stopky – po získání listů stonky zkrátíme na délku přibližně 3 cm;
- Připravte nádoby a substrát – na dno nádob s drenážním otvorem nasypte vrstvu keramzitu, oblázků nebo štěrku. Poté je naplňte běžnou květinovou půdou;
- Výsadba – prstem nebo dřívkem udělejte v půdě otvory asi 3 cm hluboké. Vložte listy do otvorů stonky dolů a jemně prohněťte půdu kolem sazenic. V jednom květináči můžete umístit 2 listy v malé vzdálenosti od sebe nebo je zasadit jednotlivě do samostatných nádob;
- Voda – rostliny vydatně zalévejte a umístěte na světlé místo s rozptýleným světlem. Můžeme je přikrýt potravinářskou fólií a denně odkrývat, abychom urychlili zakořenění a udrželi substrát vlhký.
V následujících týdnech se o mladé fialky starejte a dbejte na to, aby půda v květináči nevyschla. Po 1-2 měsících se u řízků objeví nové listy a kvetení lze očekávat nejdříve po 6 měsících.
.
sledujte nás ve Zprávách Google.