Ovocné stromy na plotu jsou radostí i výzvou. Co když vás jejich soused během vaší nepřítomnosti výrazně ořízl? Měl na to zákonné právo? A kdo patří k ovoci, které spadá do země sousedů? Zde je přehled pravidel podle slovenského zákona.

Foto: Shutterstock/Pepperiko
Může soused bez povolení odstranit vaše větve?
Podle § 127 par. 1 občanského zákoníku Majitel půdy se musí zdržovat všeho, co by obtěžovalo jiné nebo vážně ohrožovalo výkon jeho práv. Pokud větve stromů zasahují do sousedů a zasahují do nich, jako je zastínění slunce, poškození plotu nebo zavádění údržby, může vás písemně požádat jako souseda, abyste je odstranili.
Pokud tak neučiníte v přiměřeném období, může zasáhnout části (např. Větve nebo kořeny) odstranit se, ale pouze z vlastní země. Nesmí překročit hranici pozemku, poškodit strom nebo narušit váš majetek. V případě vážného zásahu (např. Radikální zkrácení stromu), které strom může být již nezákonné chování A můžete požadovat škody.
Zákon zároveň výslovně uvádí, že větve není dovoleno to tvrdě nebo v nevhodné roční době. Například během vegetačního obdobíKdyž strom aktivně roste. Takový zásah by mohl vážně poškodit zdraví stromu a považovat se za nedostatečné jednání.
A co ovoce, které padá na souseda?
Ačkoli ovoce padá ze stromu na sousedy země, i nadále patří majiteli stromu. Podle interpretace právníků jsou ovoce součástí stromu, a proto také součástí země, na které strom roste.
Majitel půdy, která padla za ovoce, ji nemůže použít nebo odpovídat. Kdyby to spotřeboval, bylo by to nespravedlivé obohacení. Zákon umožňuje majiteli stromu souhlasit se sousedem, že může sbírat ovoce. Podobně se sousedé mohou dohodnout, že ovoce si může zachovat ten, kterému padá země.
Pokud však dojde ke konfliktu a dohoda není možná, řešení může přivést mediace nebo pokus. Stejně, Soused nemá automatické právo vstoupit do vaší půdy za účelem sbírání ovoceA neměli byste ho také vstoupit bez souhlasu.
Zatímco slovenský právní řád nestanoví přesnou minimální vzdálenost pro výsadbu stromů z hranice pozemku, Doporučené standardy a soudní praxe Říkají:
- Nízké keře (např. rybíz, maliny) – nejméně 1 metr,
- Střední stromy (např. Apple Tree, Cherry) – nejméně 3 metry,
- Velké stromy (např. Walnut, Linden) – nejméně 5 metrů.
Tyto vzdálenosti pomáhají předcházet sporům o stínu, kořenech a rušení koruny stromu. Pokud strom roste příliš blízko hranice, může zastínit sousední zahradu, způsobit vlhkost a poškodit její majetek.
Závěr: Komunikace je zásadní
Ačkoli zákon poskytuje určitá řešení, Dobré sousedské vztahy jsou založeny na komunikaci a dohodě. Pokud vás stromy vašeho souseda ruší, zkuste mu nejprve napsat nebo vám řekněte, co vám brání a navrhne řešení. Tím se zabrání nepříjemnostem, právním sporům a zbytečným škodám.
.